کتاب آشپزی/نان جزغاله

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان جزغاله این نان در خیلی از شهرهای ایران مرسوم هست و به شیوه‌ها و با مواد مختلف تهیه می‌شود. جزغاله همان تفالهٔ دنبه هست که در نتیجه تفت دادن دنبه و خارج شدن روغن آن آخر سر باقی می‌ماند. می‌توان خمیر بربری را از نانوایی خرید و فقط مواد میانی را آماده کرد و لای آن گذاشت و پخت کرد.

مواد لازم:

 1. ماست‏ ۱ پیمانه
 2. آرد سفید ۲٫۵ پیمانه
 3. نمک ۱/۲ قاشق چای خوری
 4. بیکینگ پودر ۲٫۵ قاشق چای خوری
 5. روغن مایع یا (روغن دنبه) ۲ قاشق غذا خوری

مواد میانی:

 1. جزغاله ۱ پیمانه
 2. نمک و فلفل و زرد چوبه به مقدار لازم
 3. پیاز متوسط (خردشده) ۱ عدد
 4. گردو خردشده ۱/۲ پیمانه

طرز تهیه:

 1. ماست بیکینگ پودر روغن دنبه و نمک را خوب باهم مخلوط کرده هم می‌زنیم.
 2. آرد را چند مرتبه الک کرده و کم‌کم به مواد اضافه می‌کنیم و با قاشق هم می‌زنیم میزان جذب آردهای مختلف متفاوته تا جایی آرد بزنید که به دست نچسبد و درعین حال لطافت خودش را هم حفظ کنه آخر سر کمی با دست ورز بدهید.
 3. این خمیر نیاز به ورز دادن و استراحت ندارد. خمیر را به چونه‌های با اندازه دلخواه تقسیم کنید از مواد میانی داخلش بگذارید گردش کنید روی سینی فر که کاغذ انداختید بگذارید و با دستتان چونه‌ها را پهن کنید رومال بزنید با ته قاشق یا با چنگال کمی سوراخ سوراخش کنید.
 4. میتوانید به دلخواه روش کنجد یا زیره سیاه یا خرفه بریزید یا ساده بذارید در فر با دمای ۲۰۰ درجه یک ربع قرار بدین آخر سر هم برای طلایی شدن روش گریل را چند دقیقه روشن کنید فقط مراقب باشید نسود دمای فرها متفاوت هست.
 5. برای مواد میانی از گردو و پباز و جزغاله که باهم مخلوط شدند استفاده شده و کمی فلفل سیاه و نمک و زردچوبه به آن زده و استفاده شده بعضی جاها از سبزی‌های محلی هم داخلش استفاده می‌کنند.