کتاب آشپزی/نان خرمایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نان خرمایی

نان خرمایی از نان‌ها و شیرینی‌های سنتی و محلی کرمانشاه است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد۵۰۰ گرم
 2. کره۲۵۰ گرم
 3. بیکینگ پودر ۱/۲ قاشق چای‌خوری
 4. گلاب ۲ قاشق سوپ‌خوری سرخالی
 5. زعفران دم کرده ۱ قاشق سوپ‌خوری سرخالی
 6. خرما ۲۵۰ گرم
 7. گردوی خرد شده ۱۰۰ گرم
 8. زردهٔ تخم‌مرغ ۲ عدد

طرز تهیه:

 • ابتدا کره و آرد را با هم مخلوط می‌کنیم. بیکینگ‌پودر، گلاب و زعفران را با هم مخلوط کرده، به خمیر اضافه می‌کنیم و ورز می‌دهیم. خمیر را به مدت ۲ ساعت در دمای محیط استراحت می‌دهیم.
 • هسته‌های خرما را جدا کرده و آنها را از چرخ گوشت می‌گذرانیم. پس از گذشت مدت استراحت، از خمیر به اندازهٔ یک گردو برداشته و در کف دست پهن می‌کنیم.
 • از مخلوط خرمای چرخ کرده و گردو داخل هر یک از خمیرها قرار می‌دهیم. خمیرها را می‌بندیم و به صورت بیضی شکل می‌دهیم و در سینی چرب‌شده مخصوص فر می‌گذاریم.
 • فر را از ۱۵ دقیقه قبل در دمای ۱۷۰ درجهٔ سانتی‌گراد گرم می‌کنیم. با برس، زردهٔ تخم‌مرغ (با چنگال زده شود) را روی نان‌ها می‌مالیم و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در طبقهٔ بالای فر می‌گذاریم تا روی آن طلایی شود.

توجه: در صورت دلخواه می‌توانیم زردهٔ تخم‌مرغ را با کمی زعفران مخلوط کنیم و روی شیرینی‌ها بمالیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد ۳ لیوان
 2. ماست ۲ قاشق غذا خوری
 3. کره ۲۰۰گرم
 4. بکینگ پودر یک و نیم (۱/۵) قاشق مربا خوری
 5. خرمای سفت ۵۰۰ گرم
 6. گلاب ۵ قاشق غذا خوری
 7. دارچین و رازیانه ۲ قاشق غذاخوری در صورت تمایل
 8. زعفران دم کرده
 9. در صورت سفت بودن خمیر ۴ قاشق روغن مایع
 10. زرده تخم مرغ ۱ الی ۲ عدد

طرز تهیه:

۱ ـ کره را روی بخار کتری گذاشته تا آب شود

۲ ـ بیکینگ پودر +ماست ---> هم بزنید

۳ ـ کره +ماست ----------> مخلوط کنید

۴ـ آرد الک شده را + کره و ماست ------> سه چهار دقیقه ورز دهید در صورت سفت بودن خمیر روغن مایع را اضافه کنید

۵ ـ خمیر را به مدت ۲ ساعت در نایلکس گذاشته تا ور بیاید

۶ ـ خرما را شسته و هسته آنرا در آورید و چرخ کنید به خرما گلاب یا روغن مایع اضافه کنید تا کمی شل و نرم شود ودر صورت تمایل دارچین و رازیانه هم اضافه کنید.

پس از ور آمدن، هنگام تهیه شیرینی دوباره خمیر را ورز دهید تا نرم شود سپس از خرما و خمیر هر کدام گلوله‌های به اندازه یک فندق درشت برداشته و خمیر را پهن کرده و خرما را در وسط آن قرار دهید و به فرم تخم مرغی در آورده و روی آن را با برس مخلوطی از زعفران دمکرده و زرده تخم مرغ زده شده و یک تکه گردو و یا پسته و... روی آن گذاشته و با نوک انگشت کمی فشار دهید تا پس از پختن جدا نشوند و در فر با درجه ۱۸۰ به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بکذارید. سپس سینی را در آورده و در گرمکن فر گذاشته وقتی روی نان کمی برشته شد سینی را از فر بیرون آورید وچند دقیقه صبر کنید تا نان خرمایی کمی سرد شود وبعد با احتیاط نانها را جدا کنید نان خرمایی بسیار ترد و شکننده است و با کمی فشار انگشت از هم باز می‌شود اگرنان‌ها به کف سینی چسبیده بود با یک کفگیر تخت به راحتی جدا می‌شود.

معمولاْ نان خرمایی‌هایی که در بازار عرضه می‌شود درشت تر (به اندازه یک‌دانه خرما) و برشته تر و بدون زعفران و زرده می‌باشد. در صورت تمایل می‌توانید به این سبک هم نان خرمایی را بپزید. این نان شیرینی سنتی که بسیار خوشمزه و زیباست می‌تواند یکی از شیرینی‌های مخصوص پذیرایی در عید باشد و دوستانی که شیرینی خانگی برای عید ترجیح می‌دهند این نان شیرینی را هم امتحان کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]