کتاب آشپزی/نان سیاه دانه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان سیاه دانه

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد سه و نیم پیمانه
 2. خمیر مایه ۱ قاشق غذاخوری
 3. نمک ۲ قاشق چای خوری
 4. ماست ۲ قاشق غذاخوری
 5. روغن زیتون ۲ قاشق غذاخوری
 6. آب گرم یک و یک چهارم پیمانه
 7. تخم مرغ ۱ عدد بزرگ
 8. ماست ۱ قاشق چای خوری
 9. آب ۱ قاشق چای خوری
 10. سیاه دانه ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

آرد را با خمیر مایه و نمک در کاسهٔ بزرگی ریخته و وسط آن را گود کنید. ۲ قاشق غذاخوری ماست و روغن زیتون و آب گرم را در ظرفی دیگر با چنگال بزنید و بعد روی مواد خشک بریزید. آن‌ها را با دست و یا با قاشق چوبی هم بزنید. در صورت نیاز آب بیشتری به آن‌ها اضافه کنید تا خمیری منسجم ولی نرم داشته باشید.

خمیر را روی سطح کار آردپاشی شده گذاشته و ورز دهید. در صورت نیاز آرد بیشتری به آن اضافه کنید تا خمیر یکدست شود و حالت ارتجاعی پیدا کند. کاسه‌ای را کمی چرب کنید. خمیر را گرد کرده و در کاسه گذاشته و در آن بچرخانید تا چرب شود. روی کاسه را با سلفون بپوشانید و آن را برای حدود ۱ ساعت کنار بگذارید تا حجم آن ۲ برابر شود.

دوباره خمیر را کمی ورز دهید و بگذارید تا برای ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کند. فر را با حرارت ۲۲۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. خمیر را ۳ قسمت کرده و بعد هر کدام را نصف کنید. آن‌ها را به شکل تخم مرغ درآورده و بعد پهن کنید. آن‌ها را با فاصله ۳ سانتی‌متر از هم در سینی فر بچینید. روی آن‌ها را با دستمال آشپزخانه پوشانده و برای ۲۰ دقیقه کنار بگذارید تا ور بیایند. می‌توانید با لبهٔ پشتی چاقو روی نان‌ها خطوطی بیاندازید.

تخم مرغ را با ۱ قاشق چای خوری ماست و آب بزنید و با قلمو آن را روی نان‌ها بمالید و دانه‌های سیاه دانه را روی آن‌ها بپاشید. نان‌ها را برای ۸ تا ۱۰ دقیقه تا پف کرده، طلایی رنگ و مغزپخت شوند، در فر بپزید. آن‌ها را از فر خارج کرده و با دستمال رویشان را بپوشانید تا خشک نشوند.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم برای ۸ عدد:

 1. آرد سفید ۳ لیوان
 2. نمک نصف ق چ
 3. خمیر مایه نصف ق م
 4. شکر ۱ ق غ
 5. سیاه دانه ۱ ق غ
 6. تخم مرغ ۱ عدد
 7. آب ولرم حدود ۱ الی یک و یک چهارم لیوان

طرز تهیه:

همه مواد را با هم مخلوط کنید و ورز بدید. اگر دیدید خیلی سفته مقدار کمی آب اضافه کنید و اگه خیلی چسبنده بود کمی آرد اضافه کنید. روی خمیر را بپوشانید و به مدت ۲۰ دقیقه استراحت بدهید.

تابه صاف و مسطحی را روی حرارت بگذارید تا داغ شود. خمیر رو به ۸ گلوله مساوی تقسیم کنید.

سطح کار رو کمی آردپاشی کنید و هر گلوله را با وردنه با ضخامت تقریباً ۱-۲ میلیمتر باز کنید.

سطح تابه رو خیلی خیلی کم چرب کنید و نان را بپزید. یک طرفش که پخت برگردانید تا طرف دیگر هم بپزد. پخت هر نون تقریباَ ۳-۴ دقیقه طول می‌کشد.