پرش به محتوا

کتاب آشپزی/نان سیمیت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان سیمیت

دستور شماره یک

[ویرایش]

مواد لازم:

 1. شیر ۲۰۰ گرم
 2. شکر ۵ قاشق سوپخوری
 3. مایه خمیر ۱ قاشق سوپخوری
 4. روغن مایع ۱۰۰ گرم
 5. نمک ۱/۲ قاشق چایخوری
 6. آرد ۵۰۰ گرم

مواد لازم برای رومال:

 1. شیره انگور یا شیره خرما یا ملاس ۲ قاشق سوپخوری
 2. آب برای رقیق کردن شیره ۲ تا ۳ قاشق
 3. تخم کنجد و سیاه دانه به میزان لازم

طرز تهیه:

طرز تهیه نان سیمیت ترکیه‌ای: دو قاشق شکر و مایه خمیر را با هم مخلوط کنید، سپس شیر ولرم را روی آن بریزید. مواد را هم بزنید و بگذارید در جایی ثابت بماند. حدود ۴ دقیقه برای عمل آمدن کافی است. هر چقدر که مایه‌خمیر بیشتر بماند، بیشتر عمل می‌کند و کف روی ظرف زیاد می‌شود و به همان نسبت بوی ترشی و مخمری که به نان تان می‌دهد هم افزایش پیدا می‌کند.

در ظرف دیگری مقداری روغن مایع و مابقی شکر را با هم مخلوط کنید. خمیرمایه‌تان را به آن اضافه کنید. نیمی از آرد را یک باره روی مواد بریزید و هم بزنید و مابقی آرد را کم‌کم اضافه کنید تا خمیر لطیفی به دست آورید.

خمیر را روی میز که آرد پاشی شده منتقل کنید. آن را حدود ۵ دقیقه ورز دهید. حدود ۴ قاشق روغن مایع را کف ظرفی که ۳ برابر بزرگ‌تر از خمیرتان است، بریزید. خمیر را در آن بچرخانید تا همه‌جای آن چرب شود، سپس روی آن سلفون بکشید و حدود ۵۰ دقیقه آن را در فضایی نسبتاً گرم و مرطوب قرار دهید.

بعد از ۵۰ دقیقه، خمیر را روی میز کارتان قرار دهید. از خمیر، چانه‌هایی به‌اندازه یک پرتقال درست کنید.

می‌توانید نان را به همین شکل گرد بپزید یا اینکه آن را شبیه یک رشته بلند دربیاورید، سپس آن را از وسط به دورهم تاب بدهید (حالتی شبیه گیس بافت). حالا دو سر آن را به هم وصل کنید و مانند یک چرخ روی سینی فر آرد پاشی شده بگذارید.

برای رومال، شیره رقیق شده را با یک برس، روی نان‌ها بزنید و دانه‌های کنجد و سیاه‌دانه را روی آن بپاشید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دیگر به نان استراحت بدهید. برای اینکه نان‌ها خشک نشوند، از یک پارچه دولای نم‌دار استفاده کنید و آن را با احتیاط روی نان‌ها بگذارید.

فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. در طبقه پایین فر یک سینی دیگر یا یک ماهیتابه پر از آب قرار دهید تا داخل فر پر از بخار شود. سپس نان‌ها را حدود ۱۵ دقیقه داخل فر قرار دهید.

دستور شماره دو

[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد سفید، ۵۰۰ گرم
 2. پودر مایه خمیر فوری، دو قاشق چایخوری
 3. شکر، ۱ قاشق غذاخوری
 4. تخم مرغ، ۱ عدد
 5. شیر ولرم یا آب ولرم، ۱۲۰ میلی لیتر
 6. نمک، ۱ ق چایخوری
 7. روغن مایع یا کره ذوب شده، ۳ قاشق چایخوری
 8. شیره انگور (دوشاب)، ۱ پیمانه
 9. کنجد بو داده، به مقدار لازم

طرز تهیه:

۱. در ظرفی مناسب مواد خشک به جز نمک را ریخته و خوب باهم مخلوط می‌کنیم تا به خورد همدیگر بروند. سپس، تخم مرغ را اضافه کرده و به خوبی هم می‌زنیم.

۲. شیر ولرم یا آب ولرم را به آرامی به خمیر افزوده و در مرحله آخر نمک و روغن مایع یا کره را اضافه کرده و هم می‌زنیم.

۳. خمیر را با کف دست به مدت ۷ الی ۱۰ دقیقه ورز می‌دهیم؛ و در نهایت چانه درمی‌آوریم؛ و ظرف دیگری را با کمی آرد آغشته کرده و خمیر را داخل ظرف می‌گذاریم؛ و دوباره روی خمیر کمی آرد می‌پاشیم و در محیطی نسبتاً گرم قرار داده تا به مدت ۱ الی ۲ ساعت استراحت کند.

۴. بعد از زمان استراحت، خمیر را ۱ دقیقه ورز داده و به ۶ قسمت ۱۴۰ گرمی تقسیم می‌کنیم. هر کدام از چانه‌ها را روی سطحی آرد پاشی شده لوله می‌کنیم.

۵. سپس لوله باریک و بلند را دولا کرده به هم پیچ می‌دهیم و به صورت حلقه در دوشاب یا آب معمولی که در کاسه می‌باشد فرو برده سپس در کنجد فراوان غلتانده در سینی چرب شده با فاصله به مدت ۲۰ دقیقه با پوشش استراحت کرده‌ایم؛ با درجه ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید.

در صورت چسبندگی کمی آرد و درصورت سفتی خمیر کمی شیر اضافه نمایید.