پرش به محتوا

کتاب آشپزی/نان فطیر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان فطیر نان محلی چندین شهر در ایران است.

دستور شماره یک[ویرایش]

نان فطیر اراک

نان فطیر اراک مواد لازم:

 1. شیر ۳۰۰ میلی لیتر
 2. شکر ۳۰۰ میلی لیتر
 3. روغن مایع ۱۰۰ گرم
 4. آرد گندم ۷۵۰ گرم
 5. مایه خمیر فوری ۲/۱ قاشق چایخوری
 6. بیکینگ پودر ۲/۱ قاشق چایخوری
 7. در صورت تمایل کمی زعفران ساییده و پودر هل و گلاب
 8. زرده تخم مرغ ۲ عدد برای روی نانها
 9. کمی کنجد، سیاه دانه یا خرفه برای روی نانها

چگونگی تهیه تمام مواد را با هم مخلوط کرده (به غیر از مواد رویه نان) و خوب ورز می‌دهیم و وقتی خمیر یکنواختی درست شد خمیر را در نایلون گذاشته تا استراحت کند. پس از یک ساعت خمیر را به قطر ۱ سانتی‌متر به صورت بیضی یا گرد پهن کرده (به طوریکه اندازه نانها باندازه دست باشد) سپس رویه نانها را به تخم مرغ که با کمی گلاب و زعفران سائیده شده مخلوط شده بمالید و کمی از دانه‌های مورد نظر را روی آن ریخته و در سینی فر گذاشته و در طبقه وسط فر به مدت ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه می‌پزیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

نان فطیر همدان مواد لازم:

 1. آرد سبوس دار - یک کیلو
 2. شیر - دو پیمانه
 3. شکر - نصف پیمانه
 4. زرده تخم‌مرغ - یک عدد
 5. هل - چند حبه
 6. کنجد یا زیره - مقداری برای تزئین
 7. گلاب به مقدار لازم

طرز تهیه:

آرد را با شیر، شکر، هل و گلاب مخلوط کرده، ورز می‌دهیم تا به صورت خمیر در آید. آن را حدود دو الی سه ساعت کنار گذاشته تا به اصطلاح عمل آید. سپس آن را چانه گرفته و پهن می‌کنیم. زرده تخم‌مرغ زده شده را به وسیله فرچه روی آن می‌مالیم کمی کنجد و یا زیره روی آن پاشیده و در نهایت درون تنور قرار می‌دهیم، در صورت نبودن تنور می‌توانید از فر استفاده کنید، این نان سنتی اگر در تنور گلی پخته شود بسیار خوشبو و معطر می‌شود.

دستور شماره سه[ویرایش]

فطیر دامغانی مواد اولیه:

 1. خمیر نان بربری یک چانه
 2. زردچوبه یک قاشق غذاخوری
 3. نمک و فلفل سیاه و روغن مایع به میزان لازم
 4. سیب‌زمینی آب‌پز و رنده شده نصف چانه خمیر
 5. کنجد بو داده و پیاز داغ از هر کدام یک پیمانه
 6. زعفران آب‌شده یک قاشق غذاخوری
 7. زرده تخم‌مرغ دو عدد

طرز تهیه:

 • ابتدا سیب‌زمینی‌ها را در روغن مایع با پیازداغ تفت داده سپس نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و کنجد را اضافه کرده و مجدداً تفت می‌دهیم.
 • روی سطح میز کار را آرد پاشیده و یک گلوله (به اندازه پرتقال درشت) از خمیر نان بربری و یک گلوله (به اندازه نارنگی) از خمیر سیب‌زمینی در کنار هم جداگانه مانند نان باگت رول می‌کنیم و در هم می‌تابانیم و از طول آن‌ها را در هم فشرده می‌کنیم و با وردنه به صورت گرد به قطر حدود یک سانتی‌متر پهن می‌کنیم.
 • زردهٔ تخم‌مرغ و زعفران آب‌شده را مخلوط کرده روی خمیرها می‌مالیم.
 • سپس سینی فر را چرب کرده و خمیرها را در سینی می‌چینیم و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم.
 • در هنگام پخت نان یک کاسه آب در فر می‌گذاریم تا نان خشک نشده و رطوبت آن حفظ شود.

نکته:

خمیر نان باید حتماً حاوی خمیر مایه باشد تا نان ترد و پوک شود.

دستور شماره چهار[ویرایش]

نان فطیر اراک

مواد لازم:

 1. آرد: ۵۰۰ گرم
 2. پود رقند: ۱۲۵گرم
 3. شیر: یک لیوان
 4. زرده تخم مرغ: ۲ عدد
 5. کره یا روغن جامد: ۱۲۵ گرم
 6. مایه خمیر:یک قاشق مربا خوری
 7. مقداری کنجد خا م برای تزئین

طرزتهیه نان فطیر:

ابتدا کره و پودرقند را با همزن به مدت دو دقیقه می‌زنیم سپس نصف آرد را افزوده و بعد مایه خمیر را در شیر ولرم عمل آورده و به بقیه مواد اضافه کرده با قاشق هم می‌زنیم و در آخر هم بقیه آرد را می‌افزاییم تا جایی که خمیر به دست نچسبد این خمیر را داخل پلاستیک گذاشته و درهوای آشپزخانه به مدت نیم ساعت استراحت می‌دهیم سپس فر را چرب کرده و آرد پاشی می‌کنیم از خمیر به اندازه یک نارنگی برداشته در دست گرد می‌کنیم سپس داخل سینی فر گذاشته با نوک انگشتان آن را پهن کرده روی آن زرده تخم مرغ مالیده و کنجد می‌پاشیم سپس سطح آن را با چنگال سوراخ می‌کنیم در طبقه وسط فر با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰درجه سانتیگراد به مدت ۲۵ دقیقه می‌پزیم.

دستور شماره پنج[ویرایش]

 1. آب گرم ۱/۲ پیمانه
 2. آرد ۴پیمانه
 3. آب ولرم ۲ پیمانه
 4. نمک ۱ قاشق چایخوری
 5. شکر ۱/۲-۱ قاشق چایخوری
 6. پودر خمیر ترش ۲ قاشق چایخوری
 7. روغن مایع ۱ قاشق سوپخوری
 8. کنجد مقدرای برای تزئین
 9. گردو خرد شده ۱پیمانه
 10. دارچین ۲ قاشق سوپخوری
 11. شکر ۱/۲ پیمانه

۱- آب گرم، پودر خمیر ترش و یک قاشق چایخوری شکر رادرظرفی پلاستیکی ریخته و با هم مخلوط می‌کنیم، سپس در جای نسبتاً گرمی بمدت پنج الی ده دقیقه قرار می‌دهیم تا پف کند.

۲- شکر، نمک و آب ولرم را همراه با یک پیمانه آردمخلوط کرده، به مایه بالا اضافه نموده و مخلوط می‌کنیم. ده دقیقه استراحت می‌دهیم سپس روغن مایع را اضافه کنید.

۳- باقی مانده آرد را بتدریج اضافه کرده، خوب ورز می‌دهیم در حدی که خمیر به دست نچسبد. (توجه داشته باشید که اگرخمیر به دست چسبید، کمی آرد و روغن میاع مازاد بر پیمانه‌های داده شده، اضافه می‌کنیم تا چسبندگی ازبین برود. در مقابل هر یک سوم پیمانه آرد مازاد، یک قاشق سوپخوری روغن مایع اضافه می‌کنیم.

۴-خمیر را به مدت دو ساعت در جای نسبتاً گرمی قرار می‌دهیم و روی خمیر را با پارچه تمیزی می‌پوشانیم تا زمانی که حجم آن دو برابر شود.

۵- فر راروی ۳۵۰ درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شود.

۶- گلوله‌هایی از خمیر درست می‌کنیم. روی سطح صافی مقداری آرد پاشیده یک گلوله را کمی با وردنه باز کرده. گردو، دارچین و شکر را با هم مخلوط کرده مقداری از مخلوط را وسط نان قرار داده لبه‌های نان را روی مخلوط آورده سپس پهن نموده، در سینی چرب شده قرار می‌دهیم ده دقیقه بماند.

۷- روی خمیر را روغن مالیده کنجدروی آن می‌پاشیم.

۸- سینی فر را بمدت بیست وپنج الی سی دقیقه در طبقه وسط فر قرار می‌دهیم تا فطیرها پخته شودند.

۹- در صورت تمایل گلوله‌های خمیر را کوچکتر و ناز ک تر نموده و دو گلوله را با وردنه صاف می‌کنیم. دو قاشق مغزی در وسط یکی از خمیرها بریزید اطراف خمیر را کمی خیس نموده خمیردوم را روی آن قرار می‌دهیم، سپس با فشار انگشت لبه‌های دو خمیر را به هم می‌چسبانیم و در فر می‌گذاریم تا پخته شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]