پرش به محتوا

کتاب آشپزی/نان لواش

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


دستور شماره یک، بدون خمیر مایه[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد گندم ۲ پیمانه
 2. آب ولرم سه چهارم پیمانه
 3. روغن مایع ۴ قاشق غذا خوری
 4. نمک نوک قاشق چای خوری
 5. بیکینگ پودر ۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه:

 • ابتدا مواد خشک که شامل آرد و نمک و بیکینگ پودر می‌باشد رو در یک کاسه خوب مخلوط کرده سپس وسط ظرف را گود کرده و روغن و آب را اضافه می‌کنیم.

مواد را خوب مخلوط کرده و شروع به ورز دادن. باز و بسته کردن و ضربه زدن به خمیر می‌کنیم بعد از ورز دادن خمیر بسیار نرم و لطیفی به دست میاید. روی خمیر را پوشانده و نیم ساعت استراحت می‌دهیم.

بعد از خمیر به اندازه دلخواه برداشته و به شکل دلخواه وردنه می‌زنیم. نیاز به چرب کردن تابه نیست خود خمیر چرب هست. سعی کنید خمیر را نازک وردنه بزنید. روی تابه‌ای که از قبل گرم شده می‌اندازیم. وقتی شروع به حباب زدن کرد برش می‌گردانید تا هر دو طرفش بپزد.

دستور شماره دو، با شیر[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد ۵۰۰ گرم
 2. روغن مایع ۴۰ گرم
 3. آب ولرم ۱۵۰ میلی لیتر
 4. شیرولرم ۱۷۰ میلی لیتر
 5. نمک ۱ قاشق چای خوری
 6. مایه خمیر ۸ گرم

طرز تهیه:

۱. در ظرف مناسبی، آرد الک شده، نمک و مایه خمیر را با قاشق مخلوط کنید. شیر، آب و روغن را بیفزایید و هم بزنید. سپس آن را ۱۰ دقیقه با دست ورز دهید.

۲. روی خمیر آرد بپاشید و با دستمال آن را بپوشانید. خمیر را در محل گرمی قرار دهید و حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به آن استراحت دهید.

۳. پس از گذشت زمان استراحت، خمیر را یک دقیقه ورز دهید و به شکل گلوله‌های کوچکی به اندازه نارنگی به وزن ۱۰۰ گرم چانه کنید.

۴. چانه‌ها را در سینی بچینید و دوباره به آن ۵ دقیقه استراحت دهید و روی آن را با دستمال بپوشانید. سپس هر چانه را با وردنه روی سطح آرد پاشی، نازک باز کنید.

۵. ماهیتابه فرسوده ای را پشت و رو را بدون اینکه چرب کنید روی حرارت داغ کنید و خمیر لواش آماده را با دو دست از روی سطح آردپاشی شده جدا کنید و روی آن قرار دهید.

۶. پس از اینکه یک طرف آن پخت برگردانید و طرف دیگر آن را بپزید.