کتاب آشپزی/نان نخودچی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نان نخودچی از شیرینی‌های سنتی قزوین است.[۱]

نان نخودچی

دستور شماره یک[ویرایش]

۱-آرد نخودچی خیلی نرم یک کیلو

۲- پودر قند نرم نیم کیلو

۳- روغن ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم

خاکه قند و روغن را مخلوط می‌کنیم و می‌زنیم تا مایه کاملاً نرم و لطیف شود و آرد را در مایه می‌ریزیم و خوب مالش می‌دهیم تا نرم شود و چسبندگی پیدا کند بطوریکه اگر با دست گلوله‌ای درست کنیم آن گلوله باز نشود بهتر است خمیر را در یک کیسه نایلون چند ساعت بگذاریم بماند و در صورت امکان اگر خمیر یکی دو روز بماند شیرینی بهتر و راحت تر تهیه می‌شود. خمیر را روی میز بقطر یک سانتیمتر باز می‌کنیم و با قالبهای کوچک مخصوص نان نخودچی قالب می‌زنیم و نانهای قالب زده را در سینی می چینینم و در فر با حرارت ۳۰۰ درجه بمدت ۲۰ دقیقه تا نیمساعت می پزیمنانها باید کمی طلائی شوند ولی رنگ آنها نباید زیاد برگردد ممکن است گلوله‌های کوچکی باندازه یک فندق از خمیر را در دست گرد کنیم با دندانه زیر شانه روی آنرا تزیین کنیم و نصف خلال پسته وسط آن فرو نمائیم.

باید توجه داشت که این خمیر نسبت به سایر خمیرها خشک تر است و فط با مالش و ورز باید آنرا نرم نمود و بهیچوجه روغن اضافی و یا زرده تخم مرغ و گلاب بآن اضاف ننمود. اول خمیر را با ۵۰۰ گرم روغن آماده می‌کنیم ولی اگر زیاد خشک بود ۱۰۰ گرم دیگر اضافه نمائیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

  1. ؛ رد نخودچی ۲۵۰ گرم با الک خیلی ریز باید الک بشود
  2. پودر شکر ۱۲۵ گرم
  3. روغن جامد ۱۷۵ گرم
  4. ارد ۱ الی ۲ ق غ
  5. پودر هل ۲/۱ ق م
  6. پسته و یا تخم خرفه برای تزیین

روغن جامد را کمی گرم می‌کنیم فقط کمی !! روی حرارت غیر مستقیم! پودر شکر را اضافه می‌کنیم و با همزن می‌زنیم. آرد و آرد نخودچی و هل را با هم مخلوط نموده و به ترکیب بالا اضافه می‌کنیم و با هم کمی ورز می‌دهیم در حدی که مخلوط بشوند نکته این شیرینی فقط همین است که زیاد نباید ورز داده بشه چون روغن پس می ده و یا سفت می شه یا توی فر پهن می شه! خمیر را درکیسه نایلون (بقول لیلی لایلون) و حدود ۲ ساعت کنار می‌گذاریم.

خمیر رو میز کار پهن می‌کنیم و و قالب می‌زنیم برای اینکه قالب به خمیر نچسبد آن را گاهی در آرد سفید می‌زنیم با دست هم می‌شود فرم داد. قالب شیرینی نخود چی باید از نوع قالب‌های ریز باشد. فر داغ شد ۲۰۰درجه ۱۰ دقیقه

شیرینی‌های سنتی را اصولاً بعد از خنک شدن از سینی جدا می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آموزش تهیه شیرینی نخودچی + تصویر». شاه قناد. بازبینی‌شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۷. 

منبع سایت "عسل وشکر"