پرش به محتوا

کتاب آشپزی/نان پنجره‌ای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نمونه شیرینی پنجره‌ای

شیرینی پنجره‌ای یا نان پنجره‌ای یا خاتون پنجره یکی از شیرینی‌های قدیمی ایرانی است و پخت آن مانند دیگر شیرینی‌ها نیاز چندانی به مهارت ندارد.

دستور شماره یک

[ویرایش]

مواد لازم:

 1. نشاسته نصف لیوان
 2. مخلوط گلاب و آب نصف لیوان
 3. مخلوط آرد برنج و آرد سفید نصف لیوان
 4. تخم مرغ ۲ عدد
 5. زعفران آب کرده ۱ قاشق غذاخوری
 6. پودر قند، روغن به مقدار لازم

طرز تهیه:

در کاسه‌ای گود نشاسته، آب و گلاب بریزید و با همزن یا چنگال به هم بزنید تا خوب مخلوط و یکدست شوند سپس تخم مرغ‌ها را تک تک اضافه کنید و خوب به هم بزنید و پس از اینکه خوب مواد مخلوط شدند زعفران را نیز اضافه کنید. پس از مخلوط کردن مواد آردهای برنج و گندم را به مواد اضافه نمائید و بار دیگر خوب مخلوط کنید سپس به مدت ۱۵ دقیقه در یخچال قرار دهید، در این فاصله در تابه‌ای نچسب روغن فراوانی بریزید و اجازه دهید تا روغن خوب داغ شود، قالب مخصوص شیرینی پنجره‌ای را داخل روغن قرار دهید و حرارت زیر تابه را ملایم کنید و بگذارید قالب نیز کمی داغ شود. کاسه محتوی مواد شیرینی را نزدیک تابه تان بگذارید و قالب داغ شده را داخل مایع بزنید و چند ثانیه مکث کنید سپس قالب را به سرعت داخل روغن ببرید و با تکان سریع دست تان مایع را از قالب جدا کنید، هرکدام از شیرینی‌ها را به مدت ۲ دقیقه در روغن سرخ کنید، مجدد قالب را داغ کنید و داخل مواد بزنید و به همین صورت تک تک شیرینی‌ها را سرخ کنید. پس از سرخ شدن شیرینی‌ها، آنها را روی حوله آشپزخانه یا دستمال کاغذی ضخیمی قرار دهید تا روغن اضافه آنها گرفته شود سپس در ظرف مورد نظر چیده و روی آنها پودر قند یا پودر شکر الک شده بپاشید.

نکته: بعضی‌ها به جای آنکه خاک قند را به تنهایی روی شیرینی بپاشند، آن را با مقداری مغز پسته آسیاب شده و هل کوبیده مخلوط کرده و روی نان پنجره‌ای می‌ریزند.

دستور شماره دو

[ویرایش]

نان پنجره‌ای یا خاتون پنجره مواد لازم:

 1. آرد سفید گندم ۱۰۰ گرم
 2. تخم‌مرغ ۶ عدد
 3. پودر نشاسته ۱۰۰ گرم
 4. گلاب ۴ تا ۵ قاشق سوپ‌خوری
 5. روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم
 6. خاک قند مقداری

طرز تهیه نان پنجره‌ای: ۱. ابتدا کاسه‌ای آماده کرده و پودر نشاسته را داخل آن بریزید، سپس کم‌کم گلاب را به نشاسته اضافه کنید تا گلوله گلوله نشود.

۲. پس از اینکه نشاسته به صورت خمیر درآمد، تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و به آن بیفزایید و با قاشق، خوب مواد را با هم مخلوط کنید.

۳. آخرین ماده مورد نیاز این شیرینی آرد است؛ ابتدا آن را خوب الک کرده، سپس به مواد افزوده و هم بزنید. به این ترتیب مایه شیرینی آماده می‌شود.

۴. با توجه به اینکه برای پخت این شیرینی نیاز به روغن زیادی است، کاسه فلزی گودی در اندازه متوسط آماده کرده و از روغن پر کنید، سپس روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود.

۵. پس از اینکه روغن داغ شد، قالب مخصوص شیرینی‌پزی را داخل روغن داغ قرار دهید تا آن هم داغ شود. بعد دسته قالب را گرفته و آن را در مایه به اندازه‌ای فرو کنید که مایه تنها تا یک میلی‌متر مانده به لبه قالب را دربر بگیرد؛ پس از آن، بلافاصله قالب را داخل روغن داغ روی شعله ملایم قرار دهید و به محض اینکه شیرینی خودش را گرفت، قالب را کمی تکان دهید تا به‌راحتی جدا شده و در روغن سرخ شود. بقیه مایه را نیز با قالب‌های مختلف برداشته و سرخ کنید.

۶. پس از اینکه شیرینی‌ها آماده شد، آنها را در ظرف مورد نظر بچینید و خاک قند را روی آن بپاشید.

نکته: بعضی‌ها به جای آنکه خاک قند را به تنهایی روی شیرینی بپاشند، آن را با مقداری مغز پسته آسیاب شده و هل کوبیده مخلوط کرده و روی نان پنجره‌ای می‌ریزند.

دستور شماره سه

[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد سفید:۷۵ گرم
 2. نشاسته:۷۵ گرم
 3. تخم مرغ:۵ عدد
 4. گلاب:۳-۴ قاشق چای خوری

طرز تهیه:

نشاسته را در ظرفی می‌ریزیم و گلاب را به آن اضافه می‌کنیم. سپس تخم مرغ‌ها را اضافه کرده به هم می‌زنیم. آرد را در آن می‌ریزیم، به هم می‌زنیم و مایه را از صافی رد می‌کنیم. روغن فراوان را داغ می‌کنیم و قالب مخصوص نان پنجره‌ای را در روغن می‌گذاریم تا گرم شود.

قالب را در مایه می‌زنیم باندازه‌ای که مایه تا سر قالب برسد. سپس بلافاصله داخل روغن می‌ریزیم و آنرا تکان می‌دهیم تا قالب از آن جدا شود. سپس کمی که سرخ شد آنرا به صورت وارونه در صافی می‌چینیم تا روغنش گرفته شود. سپس آنها را در ظرفی می‌گذاریم و با پودر قند تزئینش می‌کنیم.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]