کتاب آشپزی/نان پیتا با مخمر تازه فشرده

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان پیتا (به انگلیسی: Pita)

مخمر تازه فشرده
برای اطمینان از ور آوردن بار اول، خمیر انگشت خود را آردی کرده و در خمیر فرومی‌کنیم در صورتیکه اثر انگشت با خمیر پر نشد و همان‌طور باقی ماند خمیر ورآمده‌است.

مواد لازم برای ۴۸ نان ۱۸ سانتیمتری:

  1. آرد گندم ۳۰۰۰ گرم
  2. شکر ۶۰ گرم
  3. نمک ۵۱ گرم
  4. تقویت کننده آرد (IBIS) 9 گرم
  5. مخمر تازه فشرده ۷۵ گرم
  6. آب ولرم ۱۷۴۰ گرم

۱. در داخل یک کاسه بسیار بزرگ آرد، خمیرترش شکر، نمک، تقویت کننده آرد IBIS و مخمر تازه فشرده را مخلوط می‌کنیم. آب ولرم به مخلوط اضافه کرده، سپس آنقدر ورز می‌دهیم تا خمیر یکدست شود. خمیر را بصورت گرد درآورده و به داخل کاسه برمی‌گردانیم روی کاسه را با نایلون می‌پوشانیم. هر گاه خمیر به اندازهٔ به اندازه یک و نیم تا دو برابر ورآمد خمیر آماده است.

۲. خمیر را به قطعات ۱۰۰ گرمی یا ۴۸ قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم. هر قسمت را به صورت گرد درآورده روی خمیرها را با پارچه پوشانده ۲۰–۱۵ دقیقه به همین حال خمیر را می‌گذاریم بماند.

۳. روی سطحی که کمی آرد پاشیده شده هر خمیر را با وردنه به اندازه تقریبی ۱۶–۱۸ سانتیمتر باز می‌کنیم. خمیرها را بدون اینکه بر روی همدیگر بگذاریم جداگانه بر روی پارچه یا بر روی کاغذ روغنی یا مستقیم بر روی سینی فر قرار داده، روی آن را می‌پوشانیم. حدود ۲۰–۱۵ دقیقه در این حالت قرار داده تا مرحلهٔ دوم ورآمدن خمیر انجام گیرد.

۴. فر را ۲۳۰ درجه گرم کرده خمیر را در داخل فر گرم شده قرار داده تا به مدت ۴ دقیقه بپزد. نان حاضر است.

نکات
  1. برای امتحان اینکه خمیر ورآمده‌است یا خیر انگشت خود را در داخل خمیر فرومی‌کنیم اگر جای انگشت به همان صورت بصورت حفره باقی ماند خمیر آماده است و اگر اثر انگشت با خمیر پر شد، خمیرهنوز آماده نشده‌است.
  2. اگر آب بیشتر از اندازه گرم شده باشد باعث کشته شدن مواد زندهٔ خمیرترش شده و خمیر ور نمی‌آید.
  3. اگر خمیر بیش از اندازهٔ لازم باقی بماند و پخت نشود، خمیر ترش شده و باید دور انداخته شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]