پرش به محتوا

کتاب آشپزی/نان چای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نان چایی ؛ یکی از انواع شیرینی های سنتی قزوین

نان چای یکی از شیرینی‌های سنتی قزوین[۱] و همدان[۲] است.

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. آرد به میزان لازم
 2. کره ۱ پیمانه
 3. تخم مرغ ۳ عدد
 4. پودر قند ۱ پیمانه
 5. ماست ۱ قاشق غذاخوری
 6. بکینگ پودر ۱ دوم قاشق چایخوری
 7. هل ۱ قاشق چایخوری

کره و پودر قند رو می‌زنیم تا کاملا یکدست بشه. ۱ عدد تخم مرغ کامل و ۲ تا زرده و هل رو اضافه کرده و مجددا می‌زنیم (دو تا سفیده اضافه است). ماست و بیکینگ پودر رو با هم مخلوط کرده و به مواد اضافه می‌کنیم. در انتها آرد رو به تدریج اضافه می‌کنیم تا وقتی که خمیر نرم و یکدستی به دست بیاد. خمیر رو به قطر یک سانت با وردنه باز کرده و با قالب دلخواه بهش شکل میدیم.

خمیرهای قالب زده رو داخل سینی فر می‌چینیم و روش رو زردهٔ تخم مرغ مالیده و کنجد می‌پاشیم و به مدت نیم ساعت داخل فر ۱۷۰ درجه قرار میدیم تا بپزد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. زردة تخم مرغ ۳ عدد
 2. سفیدة تخم مرغ ۱ عدد
 3. پودر قند ۲۵۰ گرم
 4. ماست ۲/۱ لیوان
 5. روغن جامد ۳۰۰ گرم
 6. آرد ۷۵۰ گرم
 7. پودر هل ۱ قاشق غذاخوری
 8. بیکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری

مواد لازم برای رومال (رویة) نان چای:

 1. تخم مرغ ۱ عدد
 2. زعفران به میزان دلخواه
 3. کنجد و پودر پسته به میزان دلخواه

طرز تهیه:

روغن جامد را در ظرفی می‌ریزیم و پودر قند را هم اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا خوب نرم شود. سپس زرده‌ها و سفیدة تخم مرغ را یکی یکی اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم. پودر هل را هم می‌افزاییم و با همزن خوب می‌زنیم تا کرم رنگ شود. سپس ماست را هم اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم. آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط می‌کنیم و به مواد می‌افزاییم و هم می‌زنیم. خمیر را خوب ورز می‌دهیم و به مدت یک ساعت می‌گذاریم تا استراحت کند. سپس از خمیر گلوله‌های کوچکی درست می‌کنیم و با وردنة خطی آن را صاف می‌کنیم. در صورت تمایل به شکل سنتی رومال (رویة) آن را از مخلوط زردة تخم مرغ و زعفران می‌مالیم و کنجد روی آن می‌پاشیم. در روش دیگر می‌توان، سفیدة تخم مرغ روی خمیر مالیده و پودر پسته روی آن بپاشید. سپس نان‌ها را در طبقة وسط فر می‌گذاریم و ۲۵ تا ۳۰ دقیقه با حرارت ۳۵۰ درجة فارنهایت می‌پزیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «سوغات قزوین». شهرداری قزوین. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-1-22. بازبینی‌شده در ‎۱ بهمن ۱۳۹۲. 
 2. «به دنبال ثبت کامل سوغات ۹ گانه شیرینی همدان هستیم». باشگاه خبرنگاران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-1-19. بازبینی‌شده در ‎۱۵ دی ۱۳۹۲.