کتاب آشپزی/نان کشتای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

نان کشتای

دستور شماره یک[ویرایش]

  1. پوره کدو حلوایی ۱ پیمانه
  2. آرد برنج ۱ و ۱/۲ پیمانه
  3. آرد گندم ۲ پیمانه
  4. پودر تخم شنبلیله ۱ الی ۳ ق چای خوری
  5. نمک ۱ ق چای خوری
  6. آب به مقدار لازم


مرحله اول: آماده سازی کدو حلوایی ابتدا برای تهیه این نان به پوره کدو حلوایی نیاز دارید برای تهیه کدو حلوایی را خرد کنید و داخل آب ریخته و بعد از پخت از پوستش جدا کنید و داخل غذاساز یا با گوشتکوب برقی آن را بزنید تا پوره شود و صبر کنید تا خنک شود.

مرحله دوم: تهیه خمیر حالا آرد گندم را داخل کاسه ریخته و آرد برنح و نمک و پودر تخم شنبلیله را اضافه کنید و خوب مواد را هم بزنید وسط مواد را گود کنید و پوره کدو حلوایی را داخل آردها بریزید حالا کم کم خمیر را با دست ورز دهید.

مرحله سوم: استراحت خمیر در ادامه آب را کنار دست خود قرار دهید و با توجه به نوع آردهای متفاوت کم کم و قاشق قاشق به خمیر اضافه کنید تاجایی که یک خمیر نرم و لطیف بدست بیاد سپس خمیر را داخل یک کاسه به شکل توپ قرار دهید و روی کاسه را پوشانده و برای ۲ ساعت استراحت دهید.

مرحله چهارم: تهیه نان کشتا خمیر را بعد از استراحت کمی ورز دهید و به ۱۲ چونه مساوی تقسیم کنید حالا هر چانه را روی سطح آردپاشی شده قرار دهید و با وردنه یک دایره ۲۰ سانتی باز کنید از قبل یک تابه نچسب را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود سپس هر نان باز شده را داخل تابه قرار دهید و صبر کنید تا یک طرف نان حباب بزند سپس برگردانید و طرف دیگر را نیز بگذارید تا پخته شود به همین راحتی نان کشتا آماده شده است.