کتاب آشپزی/ورقه بادمجان

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ورقه یا ورقه بادمجان یکی از غذاهای محلی استان گیلان است.

دستور شماره یک[ویرایش]

نوعی کوکوی بادمجان گیلکی که با نان یا کته خورده می‌شود. برخلاف ظاهر ساده‌اش طعم فوق‌العاده‌ای دارد و تهیه آن در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند. ورقه بادمجان هم با برنج سرو می‌شود هم با نان.

مواد لازم برای ۴ نفر:

 1. بادمجان متوسط: ۳عدد
 2. تخم‌مرغ: ۴ تا ۵ عدد
 3. روغن، نمک و فلفل: به میزان لازم
 4. زردچوبه: یک قاشق چای‌خوری

روش تهیه:

۱ - بادمجان را پوست کنده و به صورت حلقه‌هایی به ضخامت ۲ سانتی‌متر ببرید، روی آن نمک پاشیده و در آبکش بگذارید تا تلخ آب آن خارج شود. پس از حداقل نیم ساعت، آن را شسته و خشک کنید.

۲ - بادمجان‌ها را در روغن سرخ کنید، سپس با حوله کاغذی روغن اضافه آن را بگیرید.

۳ - یک تابه را چرب کنید و بادمجان‌ها را کف آن بچینید. تخم‌مرغ‌ها را در یک کاسه شکسته، زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه کرده و هم بزنید تا یکدست شود.

۴ - تابه را روی شعله متوسط داغ کنید، سپس تخم‌مرغ‌ها را اضافه کرده و آن را بپزید تا تخم‌مرغ ببندند. پس از ۱۰دقیقه، آن را برش داده و پشت‌ورو کنید تا هر دوطرف آن بپزد. این غذا را با گوجه‌فرنگی، ماست و کته سرو کنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان حلقه‌ای بریده و سرخ شده
 2. تخم مرغ
 3. نمک و فلفل و زردچوبه
 4. پنیر به دلخواه

طرز تهیه: بادمجان‌ها رو حلقه‌ای می‌بریم و سرخ می‌کنیم و داخل تابه کنار هم می‌چینیم. تخم مرغ‌ها را با ادویه خوب هم می‌زنیم و می‌ریزیم روی بادمجانها و اگر دوست داشتید روی آن پنیر مورد علاقه را می‌ریزید و در ظرف را می‌گذاریم تا تخم مرغ‌ها خودش را بگیرند و زیر آنها سرخ شود و پنیر ذوب شود. غذا آماده است.

گاهی بعضی چیزها به ورقه بادمجان اضافه می‌شود که خوشمزه می‌شود. مثلاً گاهی سیب زمینی رو حلقه‌ای کرده و سرخ می‌کنند و یک لایه سیب زمینی و یک لایه روش بادمجان و روی بادمجان گوجه‌های حلقه شده و روی گوجه فلفل دلمه حلقه شده و روی پنیر و آخر سر هم تخم مرغ هم زده که این نوع هم خیلی خوشمزه می‌شود. اما ورقه بادمجان اصلی فقط تخم مرغ و بادمجان هست.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم برای تهیه ورقه بادمجان:

 1. بادمجان: ۲ عدد
 2. گوجه فرنگی: ۵ عدد
 3. تخم مرغ: ۲ عدد
 4. نمک  و فلفل سیاه: به میزان لازم
 5. روغن: برای سرخ کردن

طرز تهیه: دقت کنید که بادمجان برای تهیه این غذا باید گوشتی باشد.

ابتدا بادمجان‌ها را پوست گرفته و حلقه‌ای برش بزنید و نمک زده، بمدت ۲ ساعت استراحت دهید تا تلخی اش گرفته شود بعد بادمجان‌ها را شسته و خشک کنید. در تابه کمی روغن ریخته و وقتی داغ شد بادمجان‌ها را در آن سرخ کنید.

گوجه فرنگی‌ها را هم حلقه‌ای برش زده و در ماهیتابه بچینید، نمک و فلفل بزنید و بادمجانهای سرخ شده را روی گوجه فرنگی‌ها چیده و در ماهیتابه را بگذارید تا گوجه فرنگی‌ها هم پخته و سرخ شوند.

در آخر تخم مرغ‌ها را در ظرفی ریخته و با چنگال بزنید و روی بادمجان و نمک و فلفل بریزید و  در ماهیتابه را گذاشته تا پف کند.

حالا ورقه بادمجان آماده است در ظرف مناسب کشیده و با پلوی کته، زیتون، ماهی دودی، ترشی و ترب میل  کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]