پرش به محتوا

کتاب آشپزی/پلو میگو بوشهری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

پلو میگو بوشهری

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. میگو ۳۰۰ گرم (۲۰ عدد)
 2. برنج ۲ پیمانه
 3. پیاز ۱ عدد متوسط
 4. سبزی (گشنیز و شنبلیله) ۱۵۰ گرم
 5. زردچوبه ۱ قاشق چایخوری سر پُر
 6. فلفل قرمز یک دوم قاشق چایخوری

طرز تهیه:

نکته: هنگامیکه میگو به همراه برنج یا بطور مخلوط استفاده می‌شود، نیازی به استفاده از میگوهای بزرگ نیست چون هر چه تعداد میگو بیشتر باشد غذا خوشمزه تر است؛ بنابراین بسته‌هایی را انتخاب کنید که میگوها ریزتر ولی تعدادش بیشتر باشد.

سبزی این غذا همان سبزی قلیه ماهی ست که شامل گشنیز و شنبلیله است. همیشه مقدار شنبلیله را کمتر بگیرید چون زیادیش غذا را تلخ می‌کند. اصولاً به ازای هر ۳۰ شاخه گشنیز، ۵ شاخه شنبلیله کافیست.

پیاز را خلالی خرد کنید و با روغن تفت بدهید تا پیاز تغییر رنگ بدهد. بعد میگوهای پاک کرده را اضافه کنید و نمک و فلفل و زردچوبه را هم اضافه کنید و بعد از ۳ دقیقه سبزی را اضافه کنید و کمی تفت بدهید.

خود بوشهری‌ها میگو را جدا تفت میدند و سبزی را جدا ولی با دستور بالا میگو بیشتر عطر گشنیز را به خودش می‌گیرد و خوش طعم تر می‌شود فقط دقت کنید در کل بیشتر از ۵-۶ دقیقه تفتش ندید چون میگو خیلی زود می‌پزد و نباید حالت ترد و آبداریش رو از دست بده و خشک بشود. از این جا به بعد طرز عمل مثل لوبیا پلو یا هر پلوی مخلوط دیگری است.

برنج را آبکش کنید و کف قابلمه روغن بریزید و بعد از اینکه روغن داغ شد، ابتدا یک لایه برنج، سپس یه لایه مایه میگو را بریزید و برنج را دم کنید. مایه میگو کمی سفت تر از مایه بقیه پلو مخلوطهاست ولی بعد از اینکه برنج پخت، موقع کشیدن همه مواد مخلوط میشه و می‌توانید زمان دم کردن برنج کمی زعفران هم به برنج بزنید که برنج خوشرنگتر بشود.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. برنج ۳ پیمانه
 2. میگو ۲۰۰ گرم
 3. (گشنیز و شنبلیله) ۱۵۰ گرم خرد شده
 4. پیاز یک عدد متوسط
 5. سیر دو تا سه حبه
 6. آب تمر هندی یک پیمانه
 7. رب یک قاشق غذاخوری
 8. ادویه ماهی، نمک، زردچوبه، (بجای ادویه ماهی می توان از فلفل قرمز استفاده کرد) به میزان لازم

طرز تهیه:

برای تهیه آب تمر هندی، تمر هندی را در آب گرم خیس کنید چنگ بزنید تا نرم بشه، بعد از صافی رد کنید و از آبش استفاده کنید.

پیاز را خلال کنید و در روغن تفت بدهید تا طلایی شود، سیر را له کنید و با پیازها تفت بدهید، زردچوبه به میزان لازم اضافه کنید و به تفت دادن ادامه بدهید.

میگوهای پاک شده را اضافه کنید و خوب تفت بدهید. ادویه ماهی هم اضافه کنید (ادویه ماهی تند است اگر در دسترس نیست از فلفل به میزان لازم استفاده کنید. طعم این غذا باید تند باشد.)

یک قاشق رب را هم اضافه کنید و با این مواد تفت بدهید. آب تمر هندی را هم اضافه کنید و نمک مواد را اندازه کنید و بگذارید که میگوها کمی بپزند و آبشون کشیده شود.

برنج را آبکش کنید و کنار بگذارید.

ته قابلمه ته دیگ مورد نظرتان را بچینید و به ترتیب یک لایه برنج سفید، یک لایه گشنیز خرد شده و یک لایه مواد میگو بریزید. کمی آب دور تا دور قابلمه بریزید و بگذارید برنج با حرارت ملایم بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه دم بکشد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. [۱] آشپزی با الی گولو