پرش به محتوا

کتاب آشپزی/پیتزا

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

پیتزای ضخیم[ویرایش]

نمونه‌ای از قاشق‌های اندازه‌گیری استاندارد. بزرگترین قاشق قاشق غذاخوری گنجایش ۱۵، قاشق چایخوری گنجایش ۵، قاشق یک دوم چایخوری گنجایش ۲ و نیم میلی‌لیتر، قاشق یک چهارم چایخوری نصف قاشق سوم گنجایش دارد.
برای اطمینان از ور آوردن بار اول، خمیر انگشت خود را آردی کرده و در خمیر فرو می‌کنیم در صورتیکه اثر انگشت با خمیر پر نشد و همانطور باقی ماند خمیر ور آمده‌است.
داخل سینی فر را چرب به نحوی که روغن اضافه نداشته باشد زیرا روغن زیاد پهن کردن خمیر را مشکل می‌کند. خمیر را به نحوی که تمامی سینی فر را پر کنید در درون سینی پهن کنید و بعد از بیست دقیقه که زمان ور آمدن بار دوم است روی آن را ابتدا با سس و سپس با مواد و در آخر با پنیر بپوشانید.
یک قطعه پیتزا که با روش گفته شده پخته شده‌است.

مواد لازم برای تهیهٔ خمیر ضخیم پیتزا برای ۴ نفر و به اندازهٔ یک سینی فر:

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ آرد گندم ۲۰۰ گرم در صورتی چسبندگی خمیر باید تا حدی آرد اضافه کرد.
۲ خمیر ترش یک قاشق چایخوری خمیر ترش باید در یخچال نگهداری شود. برخی از انواع خمیرترش نیاز به حل کردن در مایع ندارد. برخی از انواع خمیرترش را باید قبل استفاده در آب ولرم یا شیری که در خمیر استفاده می‌شود، به مدت ۱۰ دقیقه حل کرد.
۳ شکر یک قاشق غذاخوری
۴ نمک دو سوم قاشق چایخوری
۵ آب ولرم ۱۱۰ میلی‌لیتر دمای آب بین ۴۰–۳۸ درجه
۶ کره یک قاشق غذاخوری و یک قاشق چایخوری=حدوداً۲۰ گرم کره در دمای اتاق کمی نرم شده باشد.

در داخل یک کاسه آرد، خمیرترش، شکر و نمک را مخلوط می‌کنیم. کره و آب ولرم (در صورتی که خمیرترش از نوعی است که ابتدا باید حل شود ده دقیقه قبل آن را در آب حل می‌کنیم) به مخلوط اضافه کرده، سپس و روی تخته یا میز آشپزخانه انقدر ورز می‌دهیم تا خمیر یکدست شود در صورتیکه خمیر به دست می‌چسبد کمی آرد اضافه می‌کنیم که این حالت چسبندگی از بین برود. خمیر را بصورت گرد درآورده و به داخل کاسه بر می‌گردانیم روی کاسه را با نایلون می‌پوشانیم. هر گاه خمیر به اندازهٔ به اندازه یک و نیم تا دو برابر ور آمد خمیر آماده است. خمیر را در سینی فری که قبلاً کمی چرب کردیم پهن می‌کنیم و به مدت ۲۰ دقیقه صبر می‌کنیم که خمیر برای بار دوم ور بیاد. سپس روی خمیر را با سس پیتزا یا اگر نبود سس گوجه فرنگی پوشانده و مواد پیتزا و پنیر را بر روی آن قرار می‌دهیم. بعد با فری که از قبل با حرارت ۱۸۰ درجهٔ سانتیگراد گرم شده به مدت ۱۵ دقیقه می‌پزیم.

نکات
  1. برای امتحان اینکه خمیر ور آمده‌است یا خیر، انگشت خود را در داخل خمیر فرو می‌کنیم اگر جای انگشت به همان صورت به‌صورت حفره باقی ماند خمیر آماده است و اگر اثر انگشت با خمیر پر شد، خمیر هنوز آماده نشده‌است.
  2. اگر شیر یا آب بیش از اندازه گرم شده باشد باعث کشته‌شدن مواد زندهٔ خمیرِ ترش شده و خمیر ور نمی‌آید.
  3. اگر خمیر بیش از اندازهٔ لازم باقی بماند و پخت نشود، خمیر ترش شده و باید دور انداخته شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]