پرش به محتوا

کتاب آشپزی/پیشمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

پخت این شیرینی در بین ترکمن‌ها رواج دارد.

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. شکر ۳ پیمانه
 2. روغن جامد ۲ قاشق غذاخوری
 3. تخم مرغ ۳ عدد
 4. شیر یک و نیم پیمانه
 5. ماست یک و نیم پیمانه
 6. بکینگ پودر ۲ تا۳ قاشق غذاخوری
 7. وانیل یک چهارم قاشق غذاخوری
 8. آرد به میزان لازم (حدود۱۰ پیمانه)

طرز تهیه:

ابتدا شکر و روغن رو خوب مخلوط کنید، سپس تخم مرغ را اضافه کرده با همزن بزنید، بعد به ترتیب، شیر وماست را اضافه کنید، وانیل و بکینگ پودر را به آرد می افزائید و آرد را با الک آرام آرام به مخلوط اضافه کنید، باید آنقدر آرد بریزید که خمیر به دست نچسبد (البته اگر خمیرتان زیاد سفت شود شیرینی هم سفت می‌شود) خمیر را در ظرفی بریزید و رویش را با پارچه بپوشانید، آن را ۲ تا ۳ ساعت استراحت دهید. سپس بسته به سلیقه تان یا آن را به اندازه یک گردو کوچک گلوله کنید و بعد گلوله را صاف کنید، یا با وردنه آن را به قطر نیم سانت پهن کنید و قالب بزنید، در هر صورت شیرینی‌های آماده را در روغن فراوان سرخ کنید، بگذارید روغن اضافی آن خارج شود، دو طرف شیرینی‌ها باید قهوه‌ای کم رنگ شود.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. تخم مرغ ۲عدد
 2. شکر ۳پیمانه
 3. روغن ۳/۱ پیمانه
 4. شیر ۳ پیمانه
 5. وانیل یک قاشق مربا خوری
 6. آرد سفید تقریباً یک و نیم یا ۲ کیلو
 7. بیکینگ پودر یک قاشق غذاخوری سرپر

طرز تهیه:

اول تخم مرغ‌ها را توی یه ظرفی می‌شکنیم و خوب همش می‌زنیم بعد شکر رو بهش اضافه می‌کنیم و باز خوب همش می‌زنیم تا سفت شود. در مرحلهٔ بعد روغن رو اضافه و همش می‌زنیم شیر را هم می‌ریزیم و بهم می‌زنیم و وانیل و آرد (آرد رو کم‌کم به مخلوط اضافه می‌کنیم طوری که به دست نچسبد و شکل خمیر به خود بگیرد) بیکینگ پودر رو هم در آخر بهش اضافه می‌کنیم بعدش که خمیر آماده شد به اندازه‌های خیلی کوچک به شکل دایره از خمیرجدا کرده و درظرفی که قبلاً در آن روغن داغ کرده‌ایم میندازیم و وقتی که سرخ شد (به رنگ طلایی) میاریمش بیرون یکم پودر قند ولی نه زیادبرای تزیین روش می‌ریزیم.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم:

 1. تخم مرغ ۳ عدد
 2. شکر ۳+۱/۲ پیمانه
 3. کره ۷۵ گرم
 4. روغن لادن ۱+۱/۲ قاشق غذا خوری
 5. وانیل ۱/۲ ق م
 6. نمک ۱/۲ ق م
 7. شیر ۲ پیمانه
 8. ماست ۱ پیمانه
 9. پودر خمیر ترش ۱ ق غ
 10. بیکینگ پودر ۱ ق غ
 11. ارد تا جایی که خمیر به دست نچسبد حدود ۱۵ پیمانه مصرف کردم
 12. روغن برای سرخ کردن

طرز تهیه:

شکر و کره و روغن وانیل و نمک را خوب خم می‌زنیم. بعد تخم مرغ را دونه دونه اضافه می‌کنیم و خوب هم می‌زنیم. شیر بهتر است گرم باشد ماست نیز هم دمای اتاق. شیر و ماست را اضافه می‌کنیم وهم می‌زنیم بعد خمیر مایه عمل آمده را اضافه می‌کنیم. بع ارد و بکینگ پودر را الک کرده و اضافه می‌کنیم و آرام مخلوط می‌کنیم تا جذب شوند و خمیر نرم و به دست نچسبد. خمیر را نباید ورز داد. بعد خمیر را به مدت ۴ ساعت استراحت می‌دهیم. بعد از طی مدت استراحت خمیر را به شکل دلخواه برش می‌دهیم و در روغن فراوان سرخ می‌کنیم.

نکته: خمیر در هنگام استراحت زیاد پف نمی‌کند. هنگام سرخ کردن ۴تا ۵ بار باید پیشمه را زیر رو کرد یعنی هم زد تا پیشمه ترک بخورد تا داخل ان خوب بپزد پیشمه با کیفیت حتماً باید ترک بخورد}

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]