پرش به محتوا

کتاب آشپزی/چلو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مواد لازم برای چهار نفر

[ویرایش]
چلویی که با استفاده از این دستور تهیه شده است.
برنج خیسانده شده در نمک و آب، زعفران حل شده در آبجوش، سیب زمینی حلقه برش داده، آب و روغن برای هنگام دم کشیدن
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ برنج ۲ و نیم پیمانه ۲۰۰ میلی لیتری، ۴۰۰ گرم وزن برنج در هر پیمانهٔ ۲۰۰ میلی لیتری، ۱۶۰ گرم است. میزان برنج برای یک نفر ۱۰۰ گرم در نظر گرفته شده‌است.
۲ نمک ۴ قاشق غذاخوری و اگر لازم بود پس از چشیدن مزه ۲ قاشق برای خیساندن برنج و ۲ قاشق برای داخل آب هنگام آبکش کردن در صورت کم نمک بودن در هنگام پخت می‌توان مقدار دیگری با آب به برنج در حال دم کشیدن اضافه کرد.
۳ روغن ۴ قاشق غذاخوری نیمی برای ته دیگ کردن نان یا سیب زمینی و نیمی برای داخل برنج
۴ سیب زمینی برش داده شده یا نان به مقدار لازم برای پوشاندن ته قابلمه
۵ زعفران یک چهارم قاشق چایخوری در صورت تمایل

طرز تهیه

[ویرایش]
کف برنج را با ملاقه گرفته دور می‌اندازیم
روغن را در قابلمه ریخته و سیب زمینی‌های ورقه ورقه شده را در کف قابلمه می‌چینیم
برنج را بصورت تپه در می‌آوریم
زعفران را که در آب داغ حل شده می‌توان در کنار برنج قرار داد تا دم بکشد. مقداری از این زعفران را می‌توان برای این برنج مصرف کرد و باقیمانده را تا چند روز در یخچال نگهداری کرد.
بعد از اینکه در درون برنج در اثر حرارت زیاد بخار جمع شد، حرارت را کم می‌کنیم و بعد از ریختن مقداری آب و روغن در قابلمه را با دمکن می‌پوشانیم تا برنج دم بکشد
چلو با ته دیگ سیب زمینی

۱. قبل از پخت چند ساعت برنج، را در یک ظرف آب نمک می‌ریزیم تا خوب خیس بخورد.

۲. یک قابلمه که جای کافی برای پخت برنج داشته باشد را پر از آب کرده روی شعلهٔ بسیار تند قرار می‌دهیم و داخل آن نمک اضافه می‌کنیم.

۳. وقتی که آب کاملاً جوش آمد برنج را داخل قابلمه می‌ریزیم و کمی هم می‌زنیم. کف برنج را نیز گاه‌گاهی با ملاقه گرفته دور می‌ریزیم. بعد از ۵ دقیقه برنج رو آزمایش می‌کنیم بدین معنا که یک‌دانه را مابین دو انگشت فشار می‌دهیم برنج باید حالت سفت و حالت استخوانی نداشته باشد. در این زمان برنج را درون آبکش می‌ریزیم و به روی آن آب ولرم می‌گیریم تا شوری آن برود.

۴. در قابلمه‌ای که برای پختن در نظر گرفته‌ایم، روغن ریخته و کف قابلمه را با نان یا سیب زمینی می‌پوشانیم. قابلمه بر روی شعله متوسط تا تند می‌گذاریم. برنج را به درون قابلمه می‌ریزیم و آن را با کفگیر به شکل تپه فرم می‌دهیم.

۵. در قابلمه را می‌بندیم تا بخار داخل قابلمه پر شود. پس از حدود ۷–۵ دقیقه انگشت خیسمان را به بدنهٔ قابلمه می‌زنیم اگر آب بسرعت تبخیر شد یعنی قابلمه به حد کافی داغ شده و زمان آن رسیده که شعله را کاملاً کم کنیم. بیش از حد ماندن قابلمه بر روی شعله زیاد باعث سوختگی ته‌دیگ خواهد شد.

۶. پس از کم کردن شعله در حدود نیم پیمانه آب و روغن (اگر کم نمک بود نمک) به برنج اضافه می‌کنیم. برای بستن در قابلمه یا در را با پارچه پوشانده یا در صورت امکان دمکنی را به روی قابلمه می‌گذاریم؛ بنابراین ابتدا شعله باید زیاد باشد تا آب برنج‌ها بخار شود و هم چنین بخار درون قابلمه را بگیرد و بعد شعله را بسیار کم می‌کنیم و به مدت تقریباً ۱ ساعت صبر می‌کنیم تا برنج آماده شود.

نکته: در صورت استفاده از زعفران کمی زعفران خرد شده را داخل آبجوش ریخته آن را در درون استکان کوچکی ریخته آن را هنگام دم کشیدن برنج در کنار برنج قرار می‌دهیم تا زعفران نیز دم بکشد و رنگ آن غلیظ شود. بعد از کشیدن برنج روی سینی کمی برنج داخل این استکان ریخته و روی برنج‌ها را با برنج زعفرانی تزئین می‌کنیم. در صورت نیاز به زعفران در غذاهای دیگر می‌توان مقدار بیشتری زعفران بکار برد و باقیمانده را در یخچال به مدت چندین روز نگهداری کرد.

رفع بوی سوختگی برنج

[ویرایش]
  • استفاده از نان: نان تازه را درون دیگی که برنج در آن پخته می‌شود بگذارید. نان به تدریج بوی سوختگی را جذب می‌کند. بعد از پخته شدن برنج، نان را از دیگ خارج کنید.
  • استفاده از پد جاذب بوی آب‌لیمو: پد جاذب بوی آب‌لیمو را در دیگ همراه با برنج قرار دهید. این پد رایحهٔ آب‌لیمو را به برنج انتقال می‌دهد و بوی سوختگی را کاهش می‌دهد.
  • استفاده از قند و زعفران: یک کمی قند و زعفران را به برنج اضافه کنید و آنها را با برنج مخلوط کنید. این ترکیب بهبود طعم برنج را به همراه دارد و بوی سوختگی را کاهش می‌دهد.
  • استفاده از پیاز: چند برش پیاز را به برنج اضافه کنید. پیاز دارای رایحهٔ مطبوعی است که می‌تواند بوی سوختگی را مخفی کند. بعد از پخت برنج، پیازها را از برنج جدا کنید.
  • استفاده از دارچین: ادویه دارچین را به برنج اضافه کنید و آن را با برنج مخلوط کنید. دارچین بهبود طعم برنج را به همراه دارد و بوی سوختگی را کاهش می‌دهد.
  • استفاده از سبزیجات و سیر: سبزیجات تازه مثل رزماری یا تخمه و همچنین سیر خام را در دیگ همراه با برنج قرار دهید. این مواد غذایی می‌توانند بوی سوختگی را مخفی کنند و به برنج طعم خوشایندی بدهند.
  • استفاده از گوجه فرنگی: گوجه فرنگی تازه را به برنج اضافه کنید و آنها را با برنج مخلوط کنید. گوجه فرنگی بهبود رایحهٔ برنج را تازه می‌کند.
  • استفاده از سیب‌زمینی: سیب‌زمینی را به برنج اضافه کنید و با برنج مخلوط کنید. سیب‌زمینی به بوی سوختگی برنج پوشش می‌دهد و به بهبود طعم کمک می‌کند.
  • استفاده از پوست پرتقال: پوست پرتقال را به برنج اضافه کنید تا بوی سوختگی را مخفی کند و به بهبود طعم برنج کمک کند. پوست پرتقال را قبل از اضافه کردن به برنج خوب بشویید.[۱]

جستارهای وابسته

[ویرایش]
  1. «رفع بوی سوختگی برنج». 1TouchFood.