کتاب آشپزی/ژله بریلو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ژله بریلو

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. آب ۱/۴ پیمانه
  2. شکر ۲/۳ پیمانه
  3. نشاسته ذرت ۲ قاشق سوپ خوری
  4. آب لیمو ترش ۱/۴ پیمانه
  5. اسانس
  6. رنگ دلخواه

مراحل تهیه سس بریلو:

همونطور که در مواد اولیه مشاهده کردین، ماده‌ای که به این سس غلظت میده و آن را از حالت روان در میاره، نشاسته ذرت هست. نشاسته ذرت با پودر ذرت متفاوت است. دو قاشق نشاسته ذرتی را که داریم را روی دو سه قاشق از آب می‌پاشیم و یکی دو دقیقه صبر می‌کنیم، سپس آب و نشاسته ذرت را با هم خوب مخلوط می‌کنیم تا نشاسته داخل آب حل بشود.

سپس شکر را با مابقی آب مخلوط می‌کنیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و صبر می‌کنیم تا دانه‌های شکر داخل آب کاملاً حل بشوند.

حالا ۱/۴ پیمانه آب لیمویی را که داریم اضافه می‌کنیم. تمام نکته این سس در وجود همین آبلیمو هست که باید به صورت تازه مصرف بشه. یعنی به هیچ وجه از آبلیموهای بازرای یا آبلیمویی که قبلاً تهیه کردین استفاده نکنین. آبلیمو را اضافه می‌کنیم و مرتب مواد را هم می‌زنیم.

بعد از اینکه آبلیمو را اضافه کردیم و مخلوط جوش اومد، نشاسته ذرت را اضافه می‌کنیم و همونطور به همزدن ادامه میدیم تا سس کم‌کم قوام بگیره و غلیظ و شفاف شود.

خیلی سریع ژله ما آماده می‌شود. اصلاً از کنار گاز کنار نمیریم و مرتب مخلوط را به هم می‌زنیم تا به غلظت مناسب دست پیدا کنیم. برای استفاده در شیرینی‌ها، دسرها یا کیک‌ها ما به غلظت‌های متفاوتی نیاز خواهیم داشت. هرچه میزان حرارت دیدن سس بیشتر باشه غلیظ تر میشود. پس با توجه به نیازی که دارید غلظت آن را تعیین کنید.

بعد از اینکه به غلظت مورد نظر دست پیدا کردیم حرارت را خاموش می‌کنیم. سپس اسانس مورد علاقه را اضافه می‌کنیم و با سس آماده شده مخلوط می‌کنیم.

برای اضافه کردن رنگ هم به میزانی که نیاز داریم از ژله (سس) برمی داریم و بعد از خنک شدن با خلال دنون ذره ذره رنگ را اضافه می‌کنیم و بعد از اینکه به رنگ مدنظرمون رسیدیم استفاده می‌کنیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

  1. نشاسته ذرت یک قاشق سوپخوری
  2. آب یک سوم پیمانه و ۱قاشق سوپخوری
  3. آب لیمو یک قاشق سوپخوری
  4. شکر ۴ قاشق سوپخوری

روش تهیه:

شکر را با یک سوم پیمانه آب روی حرارت ملایم قرار می دهیم . بعد از حل شدن شکر ، نشاسته را با ۱ قاشق سوپخوری آب و آبلیمو مخلوط می کنیم. این مخلوط را به شکر و آب اضافه می کنیم و مدام هم می زنیم تا غلیظ شود . بعد از غلیظ شدن مواد را از روی حرارت بر می داریم، می گذاریم خنک شود . سپس رنگ دلخواه را به آن اضافه می کنیم . این ژله ۵ دقیقه ای آماده می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]