کتاب آشپزی/کباب بناب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
کباب بناب
کباب بناب

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. گوشت گوسفند یک کیلو گرم
  2. پیاز دو عدد
  3. نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

اول پیازها را پوست بگیرید و روی یک سطح صاف با چاقو به صورت نگینی خرد کنید. تفاوت اصلی این نوع کباب با کباب کوبیده همین نحوه ساطوری کردن پیاز است. پس از ساطوری کردن پیاز گوشت گوسفندی را یک بار با چرخ گوشت چرخ کنید و در کاسه‌ای بزرگ بریزید و کم‌کم پیاز را به گوشت اضافه کنید و نمک و فلفل سیاه را روی گوشت بپاشید دقت داشته باشید زیاد از حد نمک نریزید. گوشت و پیاز را ورز دهید تا خوب پیاز به خورد گوشت برود و با گوشت کاملاً آمیخته شود وقتی که مواد با هم انسجام پیدا کردند و گوشتها از هم جدا نمی‌شد روی کاسه یک سلفن یا پلاستیک بکشید و به مدت ۲ ساعت اجازه دهید تا گوشت استراحت کنید پس از گذشت ۲ ساعت سیخ‌ها را در جلو دستتان بگذارید و اندازه یک کوفته از گوشت را بردارید و در دستتان به گوشت حالت بدید و سیخ را در دست چپ نگه دارید.

به دو شکل می‌توانید کباب را سیخ کنید یکی اینکه از کنار وارد سیخ کنید و یا اینکه گوشت را وارد سیخ کنید که این روش بنظر راحت می‌آید و خیلی خوب گوشت در سیخ می‌ماند. آرام آرام گوشت را در سیخ پخش و پهن کنید تا یک دست شود. در آخر با انگشت اشاره و انگشت کناریش با فاصله شیارهایی در گوشت ایجاد کنید، ممکن است سیخ در بین شیارهای ایجاد شده مشخص شود هیچ اشکالی ندارد با حرارتی که در آتش است این نقاط به یکدیگر می‌چسبند. در مرحله بعد سیخ‌های کباب را روی ذغال قرار می‌دهیم تا کباب شوند. پس از پخت، کبابها را در وسط نان بگذارید و از سیخ‌ها خارج کنید و به همراه گوجه کبابی و پلو سرو کنید.[۱]


دستور شماره 2[ویرایش]

مواد لازم

۱ کیلو گرم گوشت چرخ شده گوسفندی که حدود ۲۰ درصد چربی داشته باشد.

حدود ۲۰۰ گرم پیاز رنده شده، که اب ان باید به خوبی گرفته شود.

نمک و فلفل سیاه به مقدار نیاز.

طرز تهیه

ابتدا گوشت را به همراه پیاز با هم مخلوط کرده و به مقدار لازم نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم.(فلفل سیاه موجب از بین رفتن بوی چربی کوبیده میشود) و سپس تا دو دقیقه مواد را به خوبی ماساژ می دهیم تا چربی ها و پیازها به خوبی مخلوط شوند.

بمیزان دلخواه از گوشت برداشته و کف دست مانند کوفته گرد کرده و سیخ را از وسط آن عبور می دهیم و بعد با انگشتان دست آن را به شکل عکس در امتداد سیخ بطور یکسان پهن می کنیم. قبل از قرار دادن سیخها بر روی آتش ذغالها باید سرخ شده باشند و بطور مساوی در همه جای منقل توزیع شده باشند.

بعد از گذاشتن سیخ بر روی منقل ، زغال ها رو خوب باد میزنیم تا قسمت پایین کوبیده سریع تر سفت شود، بعد از گذشتن حدود ۳۰ ثانیه سیخ را بر می گردانیم تاقسمت خام کوبیده به صورت کامل پخته شود، سپس قسمت نیم پخته شده ی کوبیده را بر می گردانیم تا کباب به صورت کامل پخته شود. بهتر است کبابها را قبل از خشک شدن و هنگامی که هنوز آبدار هستند از روی آتش بر دارید داخل نان گذاشته سیخها را خارج نموده و بلا فاصله قدری سماق به آنها بپاشید و سپس بهمراه برنج ،کره، ماست چکیده، پیاز و ریحان نوش جان کنید.[۲]


منابع[ویرایش]

  1. «کباب بناب». می پاتوق. 
  2. «کباب ساطوری بناب». مجله دوستان.