کتاب آشپزی/کشک

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مواد لازم:

ماست و نمک

طرز تهیه:

۱. برای تهیه کشک خانگی ما نیازمند ماست خانگی هستیم پس اول ماست را تهیه کنید بعد آن را در دمای محیط قرار بدهید تا ترش شود. وقتی ماست ترش باشد کشک خوشمزه‌تری به شما خواهد داد، میتوانید یک قاشق فلزی هم توی ماست قرار بدهید تا سریعتر ترش شود.

۲. ماست را با کمی آب مخلوط کنید تا یک دوغ غلیظ داشته باشید حالا حسابی بزنید تا کاملاً یکدست شود می‎‌توان دوغ را در یک ظرف استوانه‌ای درب دار ریخت و مثل مشک تکانش داد تا حسابی یک دست شود.

۳. اگر توانستید شیر محلی چرب خریداری کنید و با یک همچنین شیری ماست تهیه کردید در اثر این تکان‌ها کرهٔ دوغ از آن جدا میشود. این کره را از روی دوغ بردارید.

۴. اگر شما توانستید یک شیر پرچرب داشته باشید و در نتیجه یک ماست خیلی چرب داشتید و خواستید با آن کشک درست کنید به آن آب اضافه نکنید بجای آن از قطعات یخ استفاده کنید. یخ باعث می‌شود کره زودتر از دوغ جدا شود.

۵. تمام کره را از دوغ نگیرید کشک که کمی چربی داشته باشد نرمتر وخوشمزه‌تر خواهد بود.

۶. حالا دوغ را درون قابلمه بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم و هر از چند گاهی هم آن را بزنید تا حرارت بطور یکنواخت به همه قسمتهای آن برسد نکته و فوت تهیه کشک همین جاست ما ماست را تا حدی حرارت می‌دهیم تا فقط به نقطه جوش برسد. دوغ درست مثل شیری که روی حرارت است وقتی به جوش میاد کف می‌کند و بالا میاید اصطلاحاً کف به سر می‌شود همین جا حرارت را خاموش کنید.

۷. اگر ماست بجوشد دیگر کشک مرغوبی نخواهید داشت.

۸. کمی که دمای کشک پایین آمد آن را در یک کیسهٔ پارچه‌ای بریزید و بگذارید آب آن خارج شود و به شکل ماست چکیده دربیاید.

۹. مردمان جنوب ایران در این مرحله به کشک لورک می‌گویند و آن را با خرما و نان می‌خورند.

۱۰. حالا به آن نمک اضافه کنید و در دست به هر شکلی که خواستید فرمش بدهید و در مقابل آفتاب قرار بدهید تا خشک شود. باید گاهی آن را پشت و رو کنید تا کاملاً خشک شود. اندازه کشک‌ها بعد از خشک شدن تقریباً نصف میشود پس در زمان شکل دادن آنها را خیلی کوچک فرم ندهید.

۱۱. اگر نمک زیاد استفاده کنید کشک شور میشود ولی این قابلیت را دارد که خارج از یخچال نگهداری شود. بهتر است به اندازه نمک بزنید و درون یک ظرف درب دار که درب آن بخوبی کیپ می‌شود درون یخچال نگه دارید تا مجبور نشوید مصرف نمکتان را بالا ببرید و فشار خونتان را در معرض خطر قرار دهید ضمن اینکه کشکی که در مقابل نور خورشید بطور کاملاً خشک شده باشد حتی اگر نمکش کم باشد باز هم می‌شود بیرون از یخچال بماند ولی زمان کوتاهتری تقریباً ده روز دوام دارد.

منابع[ویرایش]