کتاب آشپزی/کلمپه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. روغن جامد ۲ پیمانه
 2. آرد سفید گندم ۵ پیمانه
 3. زرده تخم‌مرغ زرده تخم‌مرغ ۲ عدد
 4. شیر پاستوریزه ۱ پیمانه
 5. بیکینگ پودر یک دوم قاشق چای خوری
 6. کنجد مقداری برای تزیین

طرز تهیه:

روغن را ذوب کرده و با آرد مخلوط کنید. زردهٔ تخم مرغ‌ها را با همزن بزنید. سپس همراه با شیر و بیکینگ پودر به مخلوط آرد و روغن اضافه کنید. در صورتی که خمیر شل بود، کمی آرد اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی حاصل شود و به دست نچسبد. به مدت ۳۰ دقیقه به خمیر استراحت دهید. در این فاصله، خمیر را روی سطح صافی که آرد پاشیده‌اید، با وردنه به قطر نیم سانت پهن کنید و با قالب گرد قالب بزنید.

روی یکی از لایه‌ها به اندازهٔ یک گردوی کوچک از مخلوط خرما (مواد لازم و طرز تهیه این مخلوط در زیر آمده است) قرار دهید. دایرهٔ دیگری از خمیر را روی آن قرار دهید. لبه‌های خمیر را به هم فشار دهید تا کاملاً به هم بچسبد و بادست خمیر را پیچ دهید و با مهر شیرینی پزی روی آن را نقش بزنید. کمی کنجد روی آن بپاشید. شیرینی‌ها را داخل سینی شیرینی پزی قرار داده و در طبقهٔ وسط فری که از قبل با حرارت ۱۸۰ درجهٔ سانتی گراد گرم شده، به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه قرار دهید، تا پخته و کمی طلایی شود. سپس از فر خارج کنید.

مواد لازم برای مخلوط خرما:

 1. خرما ۵۰۰ گرم
 2. روغن جامد یک دوم پیمانه
 3. گلاب مقداری

طرز تهیه: خرما را پوست گرفته، هستهٔ آن را جدا کنید و در غذا سازه پوره کنید. روغن و گلاب را نیز به خرما اضافه کنید. (گلاب به حدی باشد که مایه شل نشود)

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد یک کیلو
 2. روغن جامد یا کره ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم
 3. تخم مرغ ۲ عدد
 4. شکر ۲۰۰ گرم
 5. شیر به همراه کمی آب نصف لیوان
 6. هل و وانیل به میزان لازم

مواد لازم برای وسط کلمپه:

 1. خرمای بدون هسته ۴۰۰ گرم
 2. مغز گردوی خورد شده ۲۰۰ گرم
 3. هل، قلمفور و جوزهندی به میزان لازم
 4. بادیون و زنجبیل به میزان لازم
 5. پودر پسته برای تزیین به میزان لازم

طرز تهیه:

ابتدا دو عدد تخم مرغ را به همراه هل و وانیل خوب زده، سپس روغن را اضافه کرده و پس از آن شکر و آرد. این مواد را خوب مخلوط کنید و بعد از آن مخلوط شیر و آب را بیا فزایید تا خمیر لطیف و نرمی به دست آید.

مواد داخل کلمپه را کاملا یکدست با هم مخلوط کرده و کنار بگذارید.

به دو روش می‌توانید کلمپه را قالب زده و آماده کنید:

روش اول: خمیر را با وردنه روی سطحی صا ف پهن کرده و با ته فنجان یا لیوان به شکل دایره‌های هم اندازه در آورید و پس از آن که مواد خرمایی که به شکل گلوله‌های کوچک در آورده‌اید را وسط آن گذاشتید یک دایرهٔ خمیری را روی آن قرار داده و دور آن را ببندید و مثل خمیر قطا ب بپیچید.

روش دوم: خمیرها را با دست گلوله‌ای شکل کرده، کف دست پهن کنید و مواد خرما را وسط آن قرار داده و اطراف آن را ببندید و سپس با استفاده از قالبهای مخصوص کلمپه روی آن را قالب بزنید.

وقتی همهٔ کلمپه‌ها پیچیده و آماده شدند آنها را داخل سینی فر چیده و در طبقهٔ وسط و با دمای ۱۸۰ درجه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گذاشته و پس از پخته شدن روی آن را با پودر پسته تزیین کنید و بگذارید سرد شده، سپس نوش جان کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]