کتاب آشپزی/کلوچه خرمایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد سفید ۱ کیلوگرم
 2. ادویه مخصوص (زیره-رازیانه-فلفل سیاه-تخم گشنیز-پودر زنجفیل-دارچین) به میزان دلخواه
 3. مایه خمیر ۱ قاشق مرباخوری
 4. بیکینگ پودر کمی
 5. نمک ۱ قاشق چایخوری
 6. شیر ۲-۳ لیوان
 7. شکر ۲قاشق غذاخوری
 8. زعفران کمی
 9. روغن مایع ۱ لیوان
 10. خرمای هسته درآورده به میزان دلخواه (تقریبا ۵۰۰ گرم)

طرزتهیه:

ابتدا آرد و قسمتی از ادویه و روغن را باهم قاطی کرده وخوب مخلوط می‌کنیم طوری که آرد گلوله گلوله شود. سپس شیر، شکر، زعفران را گرم کرده به حدی که ولرم شود.(مایه خمیر را که از قبل در کمی آب ولرم حل کردید و بیکینگ پودر و نمک) را قاطی آرد کرده سپس مخلوط شیر را که ولرم شده به مخلوط آرد اضافه می‌کنیم و بادست خوب ورز می‌دهیم. خمیر آماده شده را به مدت سه و نیم الی چهار ساعت می‌گذاریم استراحت کند. سپس خرما را که از قبل هسته گرفتیم را قاطی بقیه ادویه باقی مانده کرده و خوب با دست له می‌کنیم (بهتر است ادویه‌ای را که قاطی خرما می‌کنید کاملاً پودر باشد ولی ادویه‌ای را که قاطی آرد می‌کنید درشت تر باشد برای اینکه زیر دندان برود وطعم خوبی داشته باشد) سپس خمیر را بصورت لایه نازک به قطر نان پهن کرده و خرمارا به قطر ۲ سانتی‌متر لوله کرده روی خمیر گذاشته ودو طرف خمیر را به هم می‌چسبانیم همانند رولت بلند می‌شود سپس به هر شکلی که دوست دارید لوزی یا مربعی به اندازه چهاریا پنج سانت برش دهید. سپس در فر با درجه ۱۷۰ الی ۱۹۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید بپزد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم برای ۱۶ عدد کلوچه:

 1. تخم مرغ ۲ عدد
 2. شکر ۲ قاشق غذاخوری
 3. نمک ۱ قاشق چایخوری
 4. مخمر خشک ۲ قاشق چایخوری
 5. کره ذوب شده بدون نمک ۱/۲ فنجان
 6. شیر ولرم ۱ پیمانه
 7. آرد ۴ پیمانه

مواد داخل کلوچه که باید با یکدیگر خرد و مخلوط شوند:

 1. خرما ۱ پیمانه
 2. گردو ۱/۲ پیمانه
 3. پودر هل ۱ قاشق چایخوری با یکدیگر توسط غذاساز مخلوط کنید

طرزتهیه: مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و خمیر را می‌گذاریم تا ور بیاید. خمیر را به ۱۶ قسمت تقسیم کرده هر قسمت را به شکل دایره ای نازک پهن کنید. درون هر قسمت را مایه خرما و گردو و هل را قرار داده به شکل بقچه بسته شده درمی‌آوریم کمی پهن کرده و اطراف را با کارد هشت برش می‌دهیم. قبل از پخت بر روی آن مخلوط زرده هم زده شده و کمی شیر برس می‌کشیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • [(15) Eid special Dates filled cookies | کلوچه خرمایی برای عید که از مزه اش سیر نمی شوید - YouTube دستور شماره دو از یوتیوب برداشته شده است.]