کتاب آشپزی/کوکوی مرغ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. سینه مرغ یک عدد
 2. پیاز متوسط دو عدد
 3. تخم مرغ چهار عدد
 4. نمک و زردچوبه به مقدار لازم
 5. زرشک در صورت تمایل
 6. زعفران در صورت تمایل

طرز تهیه:

برای تهیه کوکوی مرغ ابتدا مرغ را به همراه یک پیاز و مقداری نمک و زردچوبه می‌گذاریم تا بپزد. بهتر است برای این کوکو از سینه مرغ استفاده کنیم ولی اگر خواستید می‌توانید از قسمت‌های دیگر هم استفاده کنید. مرغ را که کاملاً پخت می‌گذاریم تا سرد شود. بعد آن را ریش می‌کنیم. به نظر هرچه ریزتر شود خوشمزه تر می‌شود. چون تخم مرغ‌ها به داخل بافت گوشت مرغ نفوذ می‌کنند و هم پف بیشتری می‌کند.

پیاز را هم به شکل خلالی یا نگینی خرد می‌کنیم و تفت می‌دهیم. وقتی که سرخ شد زیرش را خاموش می‌کنیم تا خنک شود. بعد هم روغن آن را جدا می‌کنیم و پیازها را به مرغ پخته شدهٔ ریش‌ریش اضافه می‌کنیم. نمک و زردچوبه هم که داشت. حالا وقت اضافه کردن تخم مرغ هاست. در انتها مواد مخلوط شده باید شل باشد. بعد از اینکه تخم مرغ‌ها را اضافه کردیم و کاملاً با مواد مخلوط شد، مقدار کمی روغن در تابه می‌ریزیم و می‌گذاریم داغ شود. مواد را در تابه می‌ریزیم و با شعله متوسط می‌گذاریم تا تخم مرغ‌ها بپزد. در تابه را هم باید بگذاریم. حدود ده دقیقه بعد اگر زیر کوکو سرخ شده بود، برش می‌گردانیم تا طرف دیگش هم سرخ شود. می‌توان به مواد زرشک را نیز اضافه کرد.

نکته: برای پف کردن کوکوها و مخصوصاً کوکوی مرغ، تخم مرغ‌ها باید خوب هم زده شود. پس بهتر است آنها را قبل از اضافه کردن به مواد، در ظرف جداگانه کاملاً بزنیم تا بافتش یک دست شود و بعد به بقیه مواد اضافه کنیم. در این صورت به خوبی پف می‌کند. نکته دیگر هم اینست که باید زمان اضافه کردن تخم مرغ‌ها، مواد داغ نباشد. چون در آن صورت تخم مرغ‌ها می‌بندد. انتخاب تابه هم برای پفش مهم هست. برای این مقدار مواد، تابه متوسط مناسب است و اگر تابه بزرگ باشد، نازک می‌شود.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم برای ۴ نفر:

 1. سینه مرغ ۱ عدد
 2. تخم مرغ ۴ عدد
 3. پیاز ۲ عدد
 4. زردچوبه به میزان لازم
 5. نمک به میزان لازم
 6. زعفران به دلخواه

طرز تهیه:

ابتدا سینه مرغ را به همراه مقداری آب، یک عدد پیاز، مقداری نمک و زردچوبه داخل یک قابلمه قرار می‌دهیم و روی حرارت می‌گذاریم تا سینه مرغ کاملاً بپزد. بعد از اینکه سینه مرغ پخت اجازه می‌دهیم تا خوب سرد شود.

سپس آن را به صورت ریش‌ریش می‌کنیم. حالا یک عدد پیاز باقیمانده را به صورت نگینی ریز خرد می‌کنیم و به همراه مقدار کمی روغن مایع سرخ می‌کنیم. پس از اینکه پیازها آماده شد آنها را تا حد ممکن از روغن جدا می‌کنیم و به مرغ اضافه می‌کنیم.

در اینجا تخم مرغ را در یک ظرف جدا می‌شکنیم و خوب هم می‌زنیم سپس به مواد کوکو اضافه می‌کنیم و خوب مواد را مخلوط می‌کنیم تا مواد یکدست شود. در اینجا اگر دوست داشتیم زعفران دم کرده را نیز به مایه کوکو اضافه می‌کنیم. زعفران باعث می‌شود رنگ کوکو زیباتر شود.

یک تابه مناسب با حجم مایه کوکو روی حرارت قرار می‌دهیم و مقداری روغن اضافه می‌کنیم سپس مایه کوکو را مانند کوکو سبزی یه صورت یکجا داخل تابه می‌ریزیم و با پشت قاشق صافش می‌کنیم. حرارت زیر کوکو را باید متعادل قرار دهیم تا کوکو مغز پخت شود.

بهتر است بعد از اینکه روی کوکو را صاف کردیم درب تابه را بگذاریم. تقریباً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا قسمت زیرین کوکوی مرغ شما سرخ شود. پس از اینکه قسمت زیرین سرخ شد کوکو را بر می‌گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. «طرز تهیه کوکوی مرغ». همدوره.