کتاب آشپزی/کیک ماست

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

کیک ماست (به انگلیسی: Yogurt Cake)، یکی از انواع کیک است که در آن ماست به عنوان یکی از مواد بکار برده می‌شود. این کیک هم بصورت پخته و هم بصورت نپخته وجود دارد. تهیهٔ بیشتر انواع کیک ماست بدین صورت است که در دستور معمولی کیک پنیر بجای پنیر، ماست بکار برده می‌شود. کیکی که به این طریق تهیه می‌شود نسبت به کیک پنیر دارای مزه‌ای سبک‌تر بوده و کمی ترش مزه‌تر است. در نوعی از کیک ماست که بصورت نپخته است، به ماست، شکر و خامه و اسانس افزوده شده و با استفاده از ژلاتین بصورت گرد یا اشکال دیگر در می‌آید. این کیک ممکن است با انواع میوه مانند توت فرنگی یا کیوی یا پرتقال تزیین شود. در نوع پختهٔ آن خمیر تارت بکار می‌رود. مواد این نوع کیک ماست را معمولاً ماست، شکر، خامه، تخم مرغ و پودر سیب‌زمینی تشکیل می‌دهند این مواد پس از مخلوط با یکدیگر در داخل خمیر تارت ریخته شده و داخل قالبِ پای در فر پخته می‌شوند.

مواد[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ مربا یا مارمالاد ۶۰ گرم
۲ آب ۱۵۰ میلی لیتر برای مخلوط کردن با مربا
۳ ژلاتین برای مخلوط کردن با آب و مربا دو قاشق چایخوری در حدود ۵ گرم
۴ آب برای حل کردن ژلاتین ۲ قاشق غذاخوری
۵ شیر ۱۰۰ میلی لیتر
۵ شکر برای حل کردن در داخل شیر ۵۰ گرم
۵ ژلاتین، برای مخلوط کردن با بقیه مواد یک و یک دوم قاشق غذاخوری
۴ آب برای حل کردن ژلاتین ۲ قاشق غذاخوری
۴ خامه ۲۰۰ گرم
۴ ماست ۲۰۰ گرم
۴ آبلیمو یک و یک دوم قاشق غذاخوری
۴ لیکور کوراسائوی سفید، Curaçao یک قاشق غذاخوری

۱. پودر ژلاتین را در میزان تعیین شده آب خیس می کنیم تا یک ربع خیس بخورد.

۲. مربا را از الک گذرانده با آب می گذاریم روی حرارت قبل از جوش زدن از روی حرارت برداشته با ژلاتین مخلوط می کنیم و در قالب می‌ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا ببندد و سفت شود.

۳. شیر را با شکر مخلوط کرده روی حرارت قرار می‌دهیم قبل از جوش آمدن از روی حرارت برداشته با ژلاتین خیس خورد مخلوط می‌کنیم.

۴. خامه را می‌زنیم تا حدی که کمی سفت شود و با ماست و آبلیمو و لیکور مخلوط می‌کنیم. به این مایه شیر و ژلاتین را هم اضافه می‌کنیم. این مایه را بر روی ژلهٔ مربا می‌ریزیم تا سفت شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]