آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/تاثیر اینترنت و فناوری اطلاعات در مورد کار و مدیریت منابع انسانی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نقش‌ها و اثرات فناوری اطلاعات روی معیارهای جدید اجتماعی یک جامعه دیجیتال تاثیر اینترنت و فناوری اطلاعات در مورد کار و مدیریت منابع انسانی '
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


مقدمه[ویرایش]

اینترنت و فناوری اطلاعات زندگی ما را به سمت و سوی جدید سوق داده ، به طوری که نوع کار کردن ، آموختن و حتی تفریحات مارا تحت شعاع قرار داده است. در این مقاله بیشتر قصد داریم این تاثیرات را در حوزه های کاری و تحول کسب و کار و استخدام کارکنان، مورد بررسی قرار دهیم.


نفوذ فعلی اینترنت و فناوری اطلاعات[ویرایش]

تعداد کاربران اینترنت به بیش از 300 میلیون نفر در سال 2000 رشد داشتند که تا سال 2005 این رقم به 1میلیارد نفر خواهد رسید، یک سوم از رشد اقتصادی ایلات متحده امریکا مربوط به انفجار اینترنت و تجارت از این طریق به صورت مستقیم در سال های 1996 تا 1999 بوده است، این در حالی است که بیش از 2 میلیارد صفحه وب و بیش از 17 میلیون دامنه ثبت شده وجود دارد، این اعداد و ارقام نشان دهنده این مطلب است که اینترنت و فناوری اطلاعات چه تاثیری عظیمی و شگفتی در اقتصاد و کار مردم داشته است.
و این انقلاب در نوع کار کردن افراد و استخدام شدن مردم تاثیر به سزای داشته که در ادامه صحبت خواهیم نمود.

استفاده از اینترنت برای پرسونل[ویرایش]

تحقیقات آمریکا نشان داده که (وب سایت استخدام جهانی) 79% شرکت ها تا حدودی نیاز های نیروی انسانی خود را از طریق اینترنت رفع می کنند این در صد از سال 1998 تا 2000 رشد 29% داشته است . مزیت های استفاده از اینترنت در یخش استخدام نیروی های انسانی

  1. کاهش هزینه های استخدام مانند کاهش هزینه های اعلام آگهی در روزنامه های و حذف دعوت نامه ها از طریق پست و..
  2. فرایند سریعتر استخدام به گونه ای که ارزیابی اطلاعات افراد زودتر انجام می پذیرد و همچنین افراد زودتر مشغول به کار می شوند
  3. امکان جذب کاندید های بهتر و بیشتر به علت جهانی بودن وب و اینترنت که سازمان ها می توانند انتخاب بهتری داشته باشند.


استفاده از اینترنت برای روش های جدید کار[ویرایش]

کار های و نیاز های کاری با به وجود آمدن فناوری اطلاعات و اینترنت به کلی دگرگون شده و امکاناتی جدیدی در اختیار سازمان ها قرار داده و ساختار آن ها را به کلی دگرگون کرده که این دگرگونی باعث شده مشاغل جدید با تخصص های جدید به وجود بیاید.

استفاده از اینترنت را برای توسعه کارکنان[ویرایش]

کسب اطلاعات به روز تکمیل دانش فردی در سازمان ها یکی از عوامل انگزشی سطح بالا می باشد. یکی از این عوامل اینترنت می باشد که باعث شده افراد به صورت آنلاین و به روز از اطلاعات استفاده نمایند ، اینترنت و فناوری اطلاعات دسترسی ما را به راحتی به دنیای اطلاعات و آخرین نوآوری های علمی و تکنولوژیکی از دیگر شرکت ها و موسسات تحقیقاتی باز کذاشته است که این اطلاعات هم به نفع افراد می باشد و هم سازمان ها و در نهایت به نفع کلیه مردم می باشد.


اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات و اینترنت در سازمان[ویرایش]

اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات و اینترنت تنها از متخصصان IT را تحت تاثیر قرار نمی و آن دسته از کارکنان که استفاده از آن برای کار خود را در به صورت منظم بلکه محیط سازمان، سازمان خود و "جهان اجتماعی" است. مدیران نیاز به آگاهی از این تغییرات ، سعی کنید از قبل آنها را احساس و خود را سازگار به آنها مناسب است.

نتیجه گیری[ویرایش]

هدف اصلی از ارائه این مقاله ارائه برخی از تغییرات انجام شده توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه نیروی انسانس و توسعه کارکنان و همچنین راه های جدید کسب در آمد بود .

منابع[ویرایش]

عنوان انگلیسی مقاله:

«Influence of Internet and Information Technology on Work and Human Resource Management »

عنوان فارسی مقاله: تاثیر اینترنت و فناوری اطلاعات در مورد کار و مدیریت منابع انسانی

منبع: [۱]