آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/تاثیر فناوری اطلاعات بر جامعه در قرن جدید

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
فن آوری اطلاعات و مزایای رقابتی در کسب و کار الکترونیکی تاثیر فناوری اطلاعات بر جامعه در قرن جدید آثار روانی و اجتماعی بازخوردهای محصولات و مخازن اطلاعاتی اینترنتی
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


چکیده[ویرایش]

در چند دهه گذشته شاهد انقلابی در محاسبات و ارتباطات هستیم و همه این پیشرفت ها نشانه این است که پیشرفت های تکنولوژیک و استفاده از فناوری اطلاعات با سرعت سریع ادامه خواهد داشت. همراهی و پشتیبانی از فن آوری های اطلاعاتی جدید و افزایش قابل توجه در قدرت انجام محاسبات و کاهش هزینه ارتباطات ، هر دو این تکنیک ها ، به عنوان نتایج سبقت در قرن حاظر می باشند. با توجه به قانون مور قدرت پردازش میکرو تراشه ها هر 18 ماه دو برابر شده است. امروزه ، نوآوری در فناوری اطلاعات اثرات گسترده ای در سراسر حوزه های متعددی از جامعه و سیاست گذاران عامل در مورد مسائل مربوط به اقتصاد ، بهره وری از حقوق مالکیت معنوی ، حفاظت از حریم خصوصی و استطاعت مالی و توانایی دسترسی به اطلاعات را به همراه دارد. تصمیم های گرفته شده در حال حاضر عواقب دراز مدتی دارند که می بایست ، به آنها با توجه به اثرات اجتماعی و اقتصادی پرداخته شود.

یکی از مهم ترین نتایج پیشرفت فناوری اطلاعات بطور قطع تجارت الکترونیکی بر روی اینترنت است که یک راه جدید برای انجام کسب و کار می باشد. اگر چه تنها چند سال هست که وجود دارد ، اما ممکن است فعالیت های اقتصادی و محیط اجتماعی آن را اساسی تغییر دهد. در حال حاظر ، بر بخش هایی بزرگ به عنوان مثال امور مالی و ارتباطات و خرده فروشی تاثیر گذار بوده هست و ممکن است تاثیر آن به زمینه هایی مانند آموزش و پرورش و خدمات بهداشتی و درمانی گسترش یابد.

بخش های زیر بر روی تاثیر تکنولوژی اطلاعات و تجارت الکترونیکی در مدل های کسب و کار ، بازار تجارت ، ساختار محل کار ، بازار کار خصوصی ، آموزش و پرورش ، زندگی و جامعه به عنوان یک کلیت تمرکز دراد.

مدل کسب و کار ، تجارت و ساختار بازار[ویرایش]

یکی از راه های مهمی که فناوری اطلاعات از طریق آن کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد ، کاهش اهمیت فاصله است. در بسیاری از صنایع ، توزیع جغرافیایی کار به طور قابل توجهی در حال تغییر است. برای مثال ، برخی از شرکت های تولید نرم افزار دریافتند که آنها می توانند بر بازار کوچک مهندسین نرم افزار محلی غلبه کنند ، این کار از طریق ارسال پروژه هایشان به هند و یا کشورهای دیگر قابل انجام می باشد و این روش دستمزدهای بسیار پایین تری هم در بر داشت. بعلاوه ، با چنین ترتیباتی می توانند از مزایای تفاوت زمان استفاده کنند ، به طوری که بر روی پروژه های حیاتی می توان تقریبا در سراسر ساعات کار کرد. شرکت ها می توانند تولیدات خود را برون سپاری کنند و به کشورهای دیگرسپارند و با تکیه بر ارتباطات از راه دور به حفظ بازاریابی بپردازند. گروه های تحقیق و توسعه و تیم های توزیع در تماس نزدیک با گروه های تولیدی قرار می گیرند. بنابراین این ، فن آوری می تواند تقسیم کار بهتری در میان کشورهایی که به نوبه خود تحت تاثیر قرار می گیرند ارائه دهد و تقاضای نسبی برای مهارت های مختلف در هر کشور را قادر می سازد. فن آوری به شما این امکان را می دهد انواع مختلف کار و اشتغال از یکدیگر جدا کنید. همچنین درب بازی برای داوری و نظارت کردن فراهم می کند : شرکت به طور فزاینده ای می تواند انتخاب کند که اختیارات مالیاتی و مقررات دیگر اعمال شود.

کامپیوتر و فن آوری های ارتباطی همچنین بازار بیشتری را نیز مانند اشکال تولید و توزیع ترویج می کنند. زیرساخت های محاسبات و فناوری های ارتباطی ، دسترسی 24 ساعته و کم هزینه تقریبا با هر نوع از قیمت و اطلاعات محصول مورد نظر توسط خریداران ارائه می دهند ، که موانع اطلاعاتی مربوط به عملیات بازار کار را کاهش می دهد. این زیرساخت ها نیز ممکن است به معنی تاثیر گذاری بر روی زمان واقعی معاملات و ارائه واسطه هایی به عنوان فروشنده و خریدار سهام کارگزاران ، کارمندان و یا آژانس های مسافرتی که عملکرد آنها ارائه لینک اطلاعات ضروری بین خریداران و فروشندگان برکنار شده ، باشند. برداشتن واسطه ها باعث کاهش هزینه در زنجیره ارزش تولید و توزیع می شود. پرداختها را می توان به روش های جدید انجام داد. نتیجه عدم واسطه گری در طول کانال توزیع با کاهش هزینه های مصرف کننده نهایی ، قیمت های پایین تر و حاشیه سود بالاتر است.

تاثیر تکنولوژی اطلاعات بر ساختار هزینه های شرکتها می تواند به عنوان مثال از بهترین راه حل در تجارت الکترونیکی نشان داده شود. حوزه های کلیدی کاهش هزینه در هنگام فروش از طریق تجارت الکترونیکی در یک فروشگاه سنتی شامل استقرار فیزیکی و نظم دادن ،اجرایی نمودن پشتیبانی از مشتری ، داشتن نیروی انسانی برای حمل و توزیع می باشد. اگر چه راه اندازی و نگهداری وب سایت تجارت الکترونیک ممکن است گران باشد اما هزینه این کار قطعا ارزان تر از حفظ چنین تجارتی در حالت فیزیکی آن می باشد ، زیرا چنین بازاری می تواند توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان قابل دسترسی باشد و با هزینه های معدود آن را تغییر داد تا به مقیاسی که بتواند پاسخگوی همه تقاضا ها باشد.

با استفاده از اینترنت ، تجارت الکترونیک به سرعت در حال حرکت به سمت بازار آزاد جهانی است که به سرعت در حال گسترش و تعداد روز افزون از شرکت کنندگان می باشد.

ماهیت جهانی و آزاد تجارت الکترونیک است که به احتمال زیاد به افزایش اندازه بازار و تغییر ساختار بازار ویا هر دو می انجامد. محصولات دیجیتالی می توانند از مرزهای جغرافیایی و سیاسی عبور کنند و در زمان مناسب به مصرف کننده برسند و مصرف کنندگان می تواند در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز در هفته خرید داشته باشند ، در این حالت شرکت ها ، فروشگاه به طور فزاینده ای با رقابت های بین المللی اینترنتی مواجه می شوند.

تجارت الکترونیکی بر روی اینترنت برای بازارهای جهانی عوامل خاصی مانند : حمل و نقل ، زبان ، هزینه های شهرت محلی و همچنین تفاوت در هزینه و سهولت دسترسی به شبکه ها ی تجاری ارائه می دهد.

محل کار و بازار کار[ویرایش]

از آنجا که تغییر کارمندان الزاما نیست پس نیاز به تغییر محل اقامت نیز نمی باشد و ارتباط از راه دور باید موجب تحرک شغلی و افزایش سرعت پیشرفت شغلی شود. سوالی است که خیلی سخت پاسخ داده می شود ، در مورد اثراتی است که کامپیوتر و ارتباطات ، ممکن است بر اشتغال بگذارند. قابلیتهای رایانه ها و ارتباطات در انجام کارهای معمول مانند حفظ کردن کتاب با سرعت بیشتری نسبت به انسان ، منجر به نگرانی مردم شود، به گونه‌ای که جای خود را به کامپیوتر و ارتباطات خواهند داد.

در یک تجارت الکترونیکی تعدادی از صنایع تاثیر گذارند. بخش توزیع ، به طور مستقیم به عنوان راه تهیه و ارائه کالا و خدمات تجارت الکترونیک تحت تاثیر قرار می گیرند.

صنایع دیگر به طور غیرمستقیم تحت تاثیر آن دسته از فعالیتهایی که مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند قرار خواهند گرفت ، مانند ( زیرساختهایی که تجارت الکترونیکی را امکان پذیر می نماید ) مطالب مرتبط با صنایع ( نرم افزار سرگرمی ) معاملات مربوط صنعتی ( حمل و نقل ، سفر مالی ، بخش تبلیغات).

تحصیلات[ویرایش]

پیشرفت فناوری اطلاعات در صنایع آموزشی بجای از بین بردن کلاس درس سنتی ، بعنوان مکمل آموزشی تاثیر گذار می باشد. در واقع استاد در ترکیبی از روش ها موثر تر عمل می کند. با این حال برای اکثر دانش آموزان حضور یک استاد همچنان بسیار موثر تر از همتا یا کمک مدرس کامپیوتری آن می باشد و کمک مدرس کامپیوتری در تسهیل نتایج مثبت آموزشی چندان موثر نمی باشد.

بیشترین پتانسیل برای فن آوری اطلاعات جدید در بهبود بهره وری از زمان سپری شده در جانب کلاس درس ، نهفته است. اگر چه آموزش از راه دور از زمانهای قبل وجود داشته است اما بوسیله اینترنت گسترش زیادی در پوشش و ارائه بهتر آموزش از راه دور ممکن شده است.

پست الکترونیکی بسیار ساده ارتباط بین دانشجویان و استادان و همچنین در میان دانش آموزانی که ممکن است درگیر در پروژه های گروهی باشند را برقرار می سازد. محتوا و متن درسی با صدا و تصویر همراه شده و دانش آموزان می توانند تعامل بیشتری داشته باشند. همچنین کسانی که فرصت برای شرکت در کلاس های سنتی ندارند مثلا به دلیل اشتغال و یا دوری دانشگاه مورد نظرشان جهت تحصیل نمی توانند در کلاس درس به شیوه سنتی شرکت کنند با استفاده از تکنولوژی و فن آوری اطلاعات در آموزش به همراه اینترنت در هر جا و هر زمان که مایلند تحصیل از راه دور را تجربه کنند.

به علت سهولت دسترسی به اینترنت و راحتی استفاده از آن برای آموزش از راه دور برای همه متقاضیان چنین برنامه هایی ، احتمالا منجر به رشد این بخش از تجارت الکترونیک می شود.

زندگی خصوصی و اجتماعی[ویرایش]

افزایش میزان بازنمود از یک طیف وسیعی از محتوا در نتایجبه شکل دیجیتال در مورد تکراری ساده‌تر و ارزان‌تر توزیع اطلاعات. این اثر درهم ریختگی در ارائه محتوا هست. در یک طرف، محتوا می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های توزیع اطلاعات شود و از طرف دیگر، توزیع محتوا در خارج از کانال است، که رعایت حقوق مالکیت معنوی می‌تواند انگیزه سازندگان و توزیع کنندگان برای تولید و در دسترس قرار دادن محتوا را در وهله اول کاهش دهد.

با افزایش سریع قدرت محاسباتی و ارتباطاتی، نگرانی های قابل توجهی در مورد حفظ حریم خصوصی در هر دو بخش دولتی و خصوصی مطرح شده است. کاهش هزینه های ذخیره سازی داده ها و پردازش اطلاعات این احتمال را زیاد کرده است که پردازش اطلاعات و ذخیره سازی داده ها برای هر دو گروه دولتی و شرکت های خصوصی عملی شوند تا با استخراج داده ها به جمع آوری پرونده های دقیق بر روی همه شهروندان اقدام نمایند. هیچ کس نمی داند که در حال حاضر چه کسانی اقدام به جمع آوری اطلاعات در مورد افراد می کنند و چگونه این داده ها استفاده می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند و یا چگونه از این اطلاعات ممکن است سوء استفاده شود. این نگرانی ها باعث کاهش اعتماد مصرف کنندگان در موسسات و ارتباطات آنلاین می شود و در نتیجه مانع از توسعه تجارت الکترونیکی خواهد شد. راه حل تکنولوژیک برای حفظ حریم خصوصی ممکن است همان رمزنگاری باشد با وجود آن که ممکن است ادعا کرد که ارائه رمزنگاری یک مانع جدی برای تحقیقات جنایی می باشد.

امروزه مردم اطلاعات بیش از حد و یا تکراری را حمل می کنند. بسیاری از اطلاعات بر روی اینترنت اشتباه و یا ناقص هست و مردم زمان خیلی زیادی را صرف می کنند برای جذب اطلاعات بی ربط که فقط به خاطر اینکه این نوع اطلاعات قابل دسترس هستند، آنها فکر می کنند باید در موردشان بدانند. بنابراین باید چگونگی اختصاص اعتبار توسط مردم به اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند را به منظور ابداع و توسعه سیستم های اعتبار سنجی جدید برای کمک به مدیریت اطلاعات بیش از حد توسط مصرف کنندگان مورد مطالعه قرار دهیم.

پیشرفت فن آوری به طور اجتناب ناپذیری وابستگی به تکنولوژی را به همراه دارد. در واقع، ایجاد زیرساخت های حیاتی برای آن تکنولوژی موجب وابستگی به آن زیرساخت می شود. همانطور که در حال حاضر جهان به زیرساخت های تلفن و حمل و نقل وابسته است قطعا به زیرساخت های اطلاعاتی در حال ظهور وابسته خواهد شد. بنابراین آنچه باید در نظر گرفته شود، مواجهه با وابستگی به تکنولوژی با تشخیص جایگزینی قابل اجرا و در دسترس می باشد.

نتیجه گیری[ویرایش]

محاسبات مداوم و انقلاب در ارتباطات دارای اثرات اقتصادی و اجتماعی متعددی در جامعه مدرن است و نیاز به تحقیقات جدی در حوزه علوم اجتماعی به منظور مدیریت ریسک و خطرات آنها دارد. چنین کاری برای هر دو ، سیاست اجتماعی و طراحی فن آوری ارزشمند خواهد بود. تصمیم گیری در این مورد باید با دقت انجام شود. انتخاب های زیادی که در حال حاضر گرفته می شود گران تمام خواهد شد و یا در آینده مشکل تغییر دادن آنها را خواهیم داشت. پس بهتر است با دیدی کامل نسبت به مزایا و معایب استفاده از فن آوری در جنبه های مختلف زندگی به سمت آن قدم برداریم .

نام انگلیسی مقاله[ویرایش]

Impacts of Information Technology On Society in the new Century