آموزش رانندگی/شروع به رانندگی/آغاز به حرکت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بررسی سلامت خودرو شروع به حرکت سرعت و سبقت
آموزش رانندگی


پس از یادگیری کامل قوانین و آشنایی با خودرو قدم بعدی در این کتاب شروع به حرکت و یادگیری راندن خودرو است ، در این بخش استارت و شروع به حرکت خودرو آموزش داده می‌شود.

شروع به حرکت
سردنده خودرو

پس از سوار شدن بر خودرو گام اول تنظیم و هماهنگی مواردی نظیر موقعیت و ارتفاع صندلی ، تنظیم آینه‌ها و تنظیم موقعیت فرمان با شرایط فیزیکی خود و سپس بستن کمربند ایمنی است.

سپس نوبت استارت و روشن کردن خودرو فرا می‌رسد ، برای این کار در ابتدا لازم است قبل از روشن کردن خودرو کلاچ (پدال سمت چپ) را تا انتها فشار داده و دنده خودرو را در حالت خلاص قرار دهید.
سوییچ خودرو را دو دور به سمت جلو بچرخانید ، پس از چرخاندن دور دوم صدایی به گوش می‌رسد که پس از چند ثانیه قطع می‌شود ، پس از قطع شدن آن صدا سوییچ را یک دور دیگر به سمت جلو بچرخانید و پس از چند ثانیه رها کنید تا خودرو روشن شود.
پس از استارت برای حرکت باید کلاچ را تا انتها فشرده و خودرو را در دنده قرار دهید ، ترمز دستی را بخوابانید کلاچ را به آرامی تا جایی که خودرو به لرزه بیفتد رها کنید و سپس شروع به فشردن پدال گاز کنید تا خودرو راه بیفتد پس از شروع به حرکت ، کلاچ را به مرور رها کنید.

باید توجه داشته باشید که نباید کلاچ را با سرعت رها کرد زیرا این عمل منجر به خاموش شدن و به یک‌باره روبه جلو رفتن خودرو می‌انجامد.