پرش به محتوا

آموزش رانندگی/شروع به رانندگی/سرعت و سبقت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
آغاز به حرکت سرعت و سبقت رانندگی در شرایط نامساعد
آموزش رانندگی


رانندگی با سرعت زیاد خطرآفرین و همواره یکی از علل تصادفات جاده‌ای است. از این رو توصیه می‌شود که همواره با سرعت مطمئنه رانندگی نمائید ؛ سرعت مطمئنه به معنای این است که با توجه به شرایط جاده ، خودرو ، قوانین و موارد دیگر سرعت خود را تعیین کنید.

سرعت

پس از شروع برای حرکت، برای افزایش سرعت باید دنده خود را افزایش دهید ، برای این کار ابتدا با گاز دادن دور موتور را بالا برده ، کلاچ را تا انتها فشرده و دنده را تعویض کرده و سپس کلاچ را رها کنید. هر دنده برای یک سرعت معین است و بعد از رسیدن به حداکثر سرعت آن دنده باید تعویض دنده کنید.سرعت معین دنده‌ها در زیر آمده است.

سرعت سنج خودرو
 1. دنده ۱ - ۰ تا ۲۵ کیلومتر
 2. دنده ۲ - ۲۵ تا ۵۰ کیلومتر
 3. دنده ۳ - ۵۰ تا ۷۵ کیلومتر
 4. دنده ۴ - ۷۵ تا ۱۰۰ کیلومتر
 5. دنده ۵ - ۱۰۰ کیلومتر به بالا
ملاحظات در رابطه با سرعت

علاوه بر اینکه شما باید طبق قوانین وضع شده در رابطه با سرعت ، سرعت خود را کنترل کنید باید شرایط موجود در جاده هم مدنظر داشته باشید که در زیر اشاره می‌شود.

 • اگر در شهر رانندگی می‌کنید و خودروهایی در کنار خیابان توقف کرده‌اند ، چون ممکن است خودروها به یکباره حرکت کنند یا سرنشینان از خودرو خارج شوند ، باید سرعت خود را طوری تنظیم کنید که همواره آماده توقف باشید.
 • زمانی که شرایط جاده مناسب نیست و جاده غیراستاندارد است از سرعت خود بکاهید تا از آسیب به خودرو جلوگیری شود.
 • زمانی که شرایط جوی مساعد نیست و محدوده دید کم است ، باسرعت کم برانید.
 • اگر پیش روی شما تقاطع یا چهارراه وجود دارد ، باید طوری برانید که بتوانید در زمان لازم توقف نمائید.
 • در شهر ، در مکان‌های پر تردد مانند مناطق مسکونی ، مدارس و مکان‌های تجاری آهسته برانید و همواره آماده عبور عابرین و دوچرخه سواران باشید.
سبقت

سبقت به معنای پیشی گرفتن و جلو افتادن از خودروی جلویی می‌باشد. اولین عاملی که پیش از سبقت باید به آن توجه نمود این است که در محلی که می‌خواهید سبقت بگیرید ممنوعیتی در این‌باره وجود نداشته باشد. اگر جاده دوطرفه است باید به خط روبه‌رو بنگرید و اگر تا فاصله مناسب مانعی بر سرراهتان نبود ، با افزایش سرعت اقدام به سبقت نمائید. اگر در جاده یک‌طرفه میخواهید سبقت بگیرید هم باید همین موارد را رعایت کنید ، فقط توجه داشته باشید که از سمت راست سبقت نگیرید.

ملاحظات در رابطه با سبقت
 • در مواردی که سبقت گرفتن منع شده است ، از این اقدام بپرهیزید چون تخلف است.
 • از سمت راست سبقت نگیرید.
 • در پل‌ها ، تونل‌ها ، سربالایی‌ها ، سرپیچ‌ها و تقاطع‌ها به هیچ وجه سبقت نگیرید.