آموزش ساختن وبلاگ/ساختن وبلاگ در بلاگفا

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

تکمیل فرم ثبت نام[ویرایش]

مراحل زیر را برای تکمیل فرم ثبت نام طی کنید:[۱]

الف) ابتدا نام کاربری: توجه داشته باشید که نام کاربری همان نام وبلاگ مورد نظر شماست که می‌خواهید آنرا بسازید ضمنا باهمان نام هم وارد محیط مدیریتی خودخواهیدشد توجه داشته باشید که نامی راانتخاب نمایید که با اهداف وبلاگ شما هم خوانی داشته باشد. مثلااگر وبلاگ شما ورزشی است می‌توانید نامهایی مانند sport یا varzesh یا toop وغیره ... را انتخاب نمایید.

ب) کلمه عبور: می‌توانید کلمه عبور خودرا از اعداد یاحروف یا ترکیبی از هر دو انتخاب نمایید که گزینه آخری بهتر و مطمئن تر است

برای انتخاب کلمه عبور هرگز ازاعدادیاحروف مشخص استفاده نکنید اعدادی مانند ۱۲۳۴۵۶۷۸۹یاabcdefgh

ج) عنوان وبلاگ: توضیح بسیار مختصر در حد۲ یا سه کلمه برای سرتیتر وبلاگ که درصفحه اول و دربالای آن نمایش داده می‌شود مانند نام یک نشریه یاروزنامه یامجله

د) نام نویسنده: معمولاً نام مدیر وبلاگ است و شرح وبلاگ یعنی خلاص ای کوتاه از فعالیت وبلاگ و توضیحی مختصر برای معرفی وبلاگ

و) ایمیل خصوصی: ایمیل شخصی شماست که می‌تواندبرای مخاطبان نمایش داده شود یاخیر که البته نوشتن آن الزامی است و سعی نمایید که ایمیل شما واقعی باشدچرا که درصورت فراموشی کلمه عبورتان پس از درخواست از مدیر سایت مربوطه آن را به آدرس ایمیل شما ارسال می‌کند.

ز) منطقه زمانی: محل قرارگرفتن شما کدام کشور می‌باشد که براساس ساعت گرینویچ سنجیده می‌شود.

ح) ۵ مورد بعدی تنظیمات مطالب شما در وبلاگ است که شما در صفحه اول چند مطلب رانمایش دهید یا چگونه آرشیو نمایید و...

ط) در پایان متن توافق نامه بین شما وسایت واگذارکننده وبلاگ مبنی بررعایت اصول اخلاقی و ... که با خواندن آن آگاه می‌شوید و در خاتمه بر روی دکمه ((قبول قوانین سایت وایجادوبلاگ)) مراحل ثبت و ایجاد وبلاگ را تمام می‌نمایید.

ورود به سایت[ویرایش]

در همان صفحه اول بلاگفا در قسمت سمت راست می تونید با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبورتون و سپس زدن دکمه ورود وارد مدیریت بلاگتان شوید.

یادداشت جدید[ویرایش]

ابتدا در کادر عنوان مطلب موضوع مورد نظر را وارد کنید. در کادر مرکزی نیز شروع به نوشتن یادداشت مورد نظر پیرامون همان عنوان مطلب موضوع نمائید. از آیکونهای ویرایشی بالای این کادر نیز میتوانید استفاده کنید. با کلیک روی صورتک خندانمیتوانید سایر علائم احساسی را در متن نوشته هایتان بکار ببرید و... در نهایت روی دکمه ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ کلیک کنید.

افزودن لینک[ویرایش]

برای درج پیوند باید وارد قسمت مدیریت وبلاگ خود در بلاگفا شده و از فهرست موجود در سمت راست بروی پست مطلب جدید کلیک کنید. که در اصل می خواهید یک نوشته در وبلاگ درج کنید و در آن پیوندی به قسمت دیگر وبلاگ بدهید [۲].

پس از اینکه مطلبی را نوشتید، برای پیوند دار کردن یک قسمت از متن که در بخش ویرایش نوشته قرار دارد باید آن را انتخاب کنید. سپس بروی دکمه درج لینک که در بالای قسمت ویرایش مطلب است کلیک کنید. نماد آن یک کره سبز رنگ می باشد.

پس از کلیک بروی دکمه درج لینک، یک پنجره برایتان باز می شود که باید مشخصات پیوند را در آن وارد کنید. در این پنجره بایستی آدرس Url صفحه ای که می بایست لینک به آن ارجاع داده شود را تایپ نمائید.

افزودن تصویر[ویرایش]

به علت اینکه عکسها فضای زیادی روی اینترنت اشغال می کنند بلاگفا و بقیه خدمات دهنده های وبلاگ به شما اجازه نمی دهند که روی فضای وبلاگ خود عکس ارسال کنید.

به دو صورت می توان تصویر را در صفحه وبلاگ جای داد:

1- قرار دادن تصویری دلخواه که در یک صفحه وب قرار دارد.

2- قرار دادن تصویری که روی صفحه وب هیچ سایتی نیست.

توضیح روش اول: عکسهایی که می خواهید به یادداشتها یتان اضافه کنید یا روی اینترنت هستند یا روی کامپیوتر شخصی شما. اگر عکس مورد نظر روی یک سایت و یک صفحه وب باشد کافی است روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب نمائید. اکنون تمام عبارتی را که مقابل( Address(Url با موس به دقت انتخاب کنید. روی عبارت انتخاب شده راست کلیک کنید و گزینه Copy را انتخاب نمائید. حالا به صفحه یادداشت ها بروید. در مکان مناسب که می خواهید تصویر درج شود کلیک کنید. سپس روی گزینه افزودن تصویر کلیک کنید. پنجره ای مطابق شکل پنج باز می شود. آدرس کپی شده را در کادر آدرس تصویر Paste کنید. با این کار عکس مورد نظر به یادداشتتان افزوده می شود. برای فایلهای Animation Gif می توانید همین کار را انجام دهید.

فرستادن یادداشت[ویرایش]

لازم به توضیح است که جهت صرفه جویی در وقت و هزینه در نگارش متن های طولانی و پر حجم ابتدا متن مورد نظر را در نرم افزار Word ویا Word Pad تایپ کرده و سپس در موقع باز شدن صفحه مدیریت وبلاگ و پیغام ها متن مورد نظرتان را از محل اصلی Copy نموده و داخل صفحه پست مطلب جدید Paste نمائید. پس از اینکه متن خود را نوشته و تصاویر و متن های خود را اضافه کردید روی ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ کلیک کنید. اکنون وبلاگ شما آماده است و می توانید آن را مشاهده نمائید [۳].

منابع[ویرایش]

  1. http://www.amozeshha.ir/news.php?extend.11
  2. http://createablog.blogfa.com/post/38
  3. http://aftab.cc/tutorial/103