پرش به محتوا

آموزش طراحی قلم با فونت فورج/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' مقدمه نمای نخست
آموزش طراحی قلم با فونت فورج


هرگز تردید یا واهمه‌ای به خود راه ندهید! فونت‌فورج آمده است که ساخت و ویرایش قلم را برای شما مثل آب خوردن کند! بلی به همین راحتی! کار با قلم‌ها خیلی ساده‌تر از آن چیزیست که فکر می‌کنید. مهم‌ترین یا سخت‌ترین قسمت ماجرا، داشتن ایده برای طراحی است. این که می‌خواهید فونت شما چه شکلی باشد. بقیه‌اش را بسپارید به فونت‌فورج. حتی اگر ایده‌ای هم ندارید کمی که با فونت فورج کار کنید قطعاً به موارد یا ایده‌های جالبی خواهید رسید.

البته اگر می‌خواهید کاملاً بر مدار مبانی و اصول طراحی قلم حرکت کنید باید ابتدا شاید چند (ین) سال دوره‌های مورد نیاز تحصیل دانش طراحی قلم را بگذارنید (چرا که طراحی قلم از صفر کاری تخصصی، پیچیده و زمانبر می‌باشد و پیاده‌سازی در فونت‌فورج فقط بخشی از ماجراست) اما خب حتی در آن صورت نیز بد نیست این صفحه را بخوانید. مطالعه این مطلب شاید بتواند نقطه آغاز شما برای ورود به دنیای فونت‌ها باشد و با آن قادر شوید قلم دلخواه خود را بسازید.

نکته: برای اینکه عملاً بتوانید فونتی بسازید نیاز است این صفحه را کامل بخوانید. به ویژه قسمت پرسش و پاسخ.

آماده‌اید؟ اگر آری پس در ادامه چند دقیقه‌ای را با فونت‌فورج سپری کنیم.

فونت‌فورج را که نصب کردید به سراغ یکی از صفحات فونت‌های آزاد رفته و پس از دریافت فایل سورس، آن را باز کنید. برای شروع شاید قلم وزیر بد نباشد :)

(این مطلب برای اولین بار در گیت‌هاب توسط صابر راستی‌کردار قرار داده شده بوده است و به دلیل داشتن مجوز هماهنگ، به ویکی‌کتاب جهت دسترسی بهتر و بیشتر منتقل شده است)