پرش به محتوا

آموزش لهجه تاجیکی/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' مقدمه واژگان
آموزش لهجه تاجیکی


هر پارسی زبانی حق دارد با لهجه‎های مختلف زبان خود آشنا شود. در حالیکه بسیاری از پارسی زبانان امروزه از لهجه‎های دیگر زبان خود بی‎خبرند. در کشور افغانستان پنجاه درصد مردم به زبان فارسی سخن می‎گویند با لهجه افغانی و پنجاه درصد باقیمانده به یکی از اقلیت‎های زبانی تعلق دارند. مردم ایران کم و بیش با این لهجه آشنایی دارند.

لهجه دیگر از فارسی، لهجه تاجیکی است که در دو کشور تاجیکستان و ازبکستان استفاده می‎شود. مردم ایران با این لهجه کمتر آشنایی دارند و دلیل آن عمدتا به خط نوشتاری مردم تاجیکستان بر می‎گردد. از این رو بسیار ضرورت دارد که مردم ایران با واژه هایی که در لهجه شیرین تاجیکی استفاده می‎شود آشنا شوند.

سرزمین سیحون و جیحون

تاجیکستان سرزمینی کوهستانی است با رودهای فراوان و دو رود مهم سیحون و جیحون از شمال و جنوب آن می‎گذرند. در میان کوه‎های تاجیکستان معادن فلزی مختلفی وجود دارند که مهم‎ترین‎شان آلومینیوم می‎باشد.

تاجیکستان ۱۷ شهر دارد که مهم ترین آن‎ها دوشنبه و خجند می‎باشند. شهر قرغان‌تپه با ۸۵ هزار نفر جمعیت، سومین شهر تاجیکستان است. جمعیت رو به رشد تاجیکستان حدود ۸ میلیون نفر می‎باشد.

از چهره‎های فرهیخته قدیمی تاجیکستان می‎توان از رودکی (پدر شعر فارسی اهل قریه پنج یکی از قریه‌های رودک سمرقند) و کمال خجندی (کمال الدین مسعود خجندی که مقبره‎اش امروزه در تبریز قرار دارد) نام برد. صدرالدین عینی از چهره‎های معاصر فرهنگ تاجیکستان است که میدانی نیز به نام وی در شهر دوشنبه بنا شده است. در تاجیکستان وی را به نام پدر شعر نوی فارسی می‌شناسند.

ویکی‌گفتآورد
ویکی‌گفتآورد
مجموعه‌ای از نقل‌قول‌های مربوط به
در ویکی‌گفتاورد موجود است.