آموزش مایکروسافت تری‌دی بیلدر/آشنایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مقدمه آشنایی تمرین لوکوموتیو
آموزش مایکروسافت تری‌دی بیلدر


وقتی برنامه تری‌دی بیلدر را باز می‌کنید، یک پنجره ظاهر می‌شود که درون آن چهار چهارگوش وجود دارد. اگر بر روی چهارگوش New scene کلیک کنید یک صفحه جدید باز می‌شود تا کارتان را شروع کنید. اگر بر روی چهارگوش Open کلیک کنید می‌توانید از عکس‌ها و طرح‌های موجود برای شروع کار استفاده کنید. اگر بر روی چهارگوش Learn more کلیک کنید یک راهنمای آموزشی مربوط به نرم‌افزار تری‌دی بیلدر به شما نشان داده می‌شود. اگر بر روی چهارگوش Recent کلیک کنید می‌توانید از کارهایی که دفعات پیش با نرم‌افزار انجام داده‌اید استفاده کنید.


علاوه بر اشیای از قبل تهیه شده که در پوشه 3D Objects موجود است، می‌توانید از اشیای ساده موجود در برنامه برای شروع مدل‌سازی در صحنه استفاده کنید. از منوی Insert بر روی یکی از اشکال کلیک کنید تا بر روی صحنه ظاهر شود. همانطور که مشاهده می‌کنید ابعاد صحنه شما با متراژ مشخص شده است و این اندازه‌گیری‌ها بر حسب میلیمتر می‌باشد. هر شی‌ای که از منوی Insert وارد صحنه می‌کنید بر روی (0و 0) صحنه واقع می‌شود. اشیایی که برای مدلسازی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید شامل مکعب، استوانه، هرم، مخروط، ... است که هر کدام با یک رنگ پیشفرض مشخص شده‌اند. برای مثال رنگ پیشفرض برای کره سبز می‌باشد.

گاهی نیاز داریم صحنه را بچرخانیم تا زاویه بهتری برای دیدن اشیا داشته باشیم. برای این کار، از پالت سمت راست روی آیکن دایره کلیک کنید. این ابزار سبب می‌شود هیچ کدام از اشیا در حالت انتخاب قرار نگیرند (Deselct all). حال شما می‌توانید نشانگر ماوس را در یک نقطه روی صحنه قرار دهید دکمه ماوس را پایین نگه دارید و صحنه را در جهات مختلف بچرخانید. دقت کنید نشانگر ماوس نباید روی هیچ یک از اشیا قرار بگیرد.

با انتخاب هر شی می‌توانید با کمک گیزموها آن را در راستای محور X، y یا Z جابجا کنید. گیزموی فعال با کلیک ماوس به رنگ سبز درآمده و با درگ ماوس شی نسبت به نقطه مبدا جابجا می‌شود. بر حسب اندازه‌گذاری‌های موجود در صحنه می‌توانید شی را به نقطه مقصد منتقل کنید.

در پالت سمت راست آیکن دو مثلث برای انتخاب تمام اشیا و آیکن تک مثلث برای انتخاب وارونه می‌باشد و با کلیک بر روی هر شی از حالت انتخاب خارج خواهد شد. همچنین در پالت سمت راست زیر بخش Items تمام اشیای موجود در صحنه و رنگ هر یک فهرست شده است.

منوها و تنظیمات[ویرایش]

گزینه‌های موجود در منوی فایل

New Scene برای ایجاد یک صحنه از نو

Open برای باز کردن فایل سه بعدی موجود در هارد رایانه

Save برای ذخیره کردن

Save as برای ذخیره‌کردن همراه با نامگذاری

3D Print برای ارسال فایل به چاپگر سه‌بعدی

Order Online Print ارسال فایل بر روی اینترنت و سفارش آنلاین چاپ سه‌بعدی

Print on paper برای ارسال فایل به چاپگر دو بعدی

About this model برای درج نام طراح

گزینه Settings برای تنظیمات مثل تغییر یکای اندازه‌گیری به متر، سانتیمتر، میلیمتر، اینچ، ...