آموزش کار با تری‌دی مکس/مودیفایرها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کار با اجسام اولیه مودیفایرها متریال
با مطالعه این صفحه می‌توانید با کار با اجسام اولیه در تری‌دی مکس آشنا شوید. این کتاب نسخهٔ پی‌دی‌اف ندارد. این کتاب نسخهٔ صوتی ندارد.

پس از قراردادن آبجکت ها با استفاده از پانل ایجاد (Create panel)، شما اغلب به پانل مودیفای یا ویرایش (Modify panel) می روید تا پارامترهای اولیه و اوریجینال آبجکت را تغییر دهید و مودیفایرهایی نیز اختصاص دهید. مودیفایرها ابزارهای اولیه‌ای برای تغییر شکل دادن و تنظیم کردن آبجکت اولیه هستند. ما در ادامه به انواع این مودیفایرها و روش های مختلف اختصاص دادن آن ها خواهیم پرداخت.

مودیفایرها (modifiers) گذرگاه و روش‌هایی برای شما فراهم می‌کنند تا آبجکت ها را ویرایش و دستکاری نمایید. آن ها می توانند شکل هندسی یک آبجکت و ویژگی های آن را دست خوش تغییر کنند.

مودیفایرها (یا مدیفایرها یا دستورهای اصلاحی) که شما بر یک آبجکت اعمال می کنید در یک استک یا پشته (stack) ذخیره می شوند. به وسیله حرکت به بالا و پایین در استک، شما می توانید تاثیر مدیفایر را تغییر دهید، یا تاثیر آن را از آبجکت حذف نمایید. یا شما می توانید «Collapse» را انتخاب کنید و تغییرات خود را همیشگی کنید.

و در ادامه مطالب عمومی که در مورد مدیفایرها می توان بیان کرد را می بینید:

 • شما می توانید تعداد نامحدودی مودیفایر به یک آبجکت یا یک بخش از یک آبجکت اختصاص دهید.
 • زمانی که شما یک مودیفایر را حذف می کنید، تمام تغییرات آن بر روی آبجکت از بین می رود.
 • شما می توانید مودیفایرها را به وسیله نمایشگر استک مدیفایر به آبجکت های دیگر انتقال دهید یا کپی نمایید.
 • ترتیب یا اولویتی که شما به مدیفایرها اختصاص می دهید مهم است. هر مدیفایر بر روی تمام مدیفایرهایی که بعد از خود می آیند، تاثیر می گذارد. برای نمونه، اضافه کردن یک مدیفایر Bend قبل از یک Taper می تواند به وضوح نتایج متفاوتی نسبت به اعمال اول Taper و سپس Bend ارائه نماید.

Modifierها چگونه با Transformها متفاوت هستند؟[ویرایش]

Modifier ها و transform ها از جنبه تاثیر بر روی یک آبجکت و بر اولویتی که برای اعمال به آبجکت ها دارند، با یکدیگر متفاوتند.

Transforms[ویرایش]

تبدیل ها (transforms) یکی از پایه ای ترین عملیات دستکاری و ویرایش 3D به شمار می رود. بر خلاف بیشتر مدیفایرها، تبدیل ها از ساختار داخلی یک آبجکت کاملا جدا و مستقل هستند، و آن ها همواره در فضای جهانی (world space) عمل می کنند. یک آبجکت می تواند هر تعدادی از مدیفایرها را بدوش بکشد، اما تنها می تواند یک مجموعه منفرد از تبدیل ها را داشته باشد.

transform های یک آبجکت به عنوان یک ماتریس از مقادیر که شامل اطلاعات زیر هستند، بیان می شود:

 • مکان مرکز آبجکت در فضای جهانی (position)
 • چرخش آبجکت در فضای جهانی (rotation)
 • مقیاس آبجکت در فضای جهانی (scale)

ماتریس با نام ماتریس تبدیل (transformation matrix) خوانده می شود، و اطلاعات آن رابطه مستقیم با تبدیلات جابجایی، چرخشی، و سایزی دارد. اعمال هر کدام از این تبدیل ها مقادیر درون ماتریس تبدیل را دست خوش تغییر می نماید.

تبدیل ها دارای ویژگی های زیر هستند:

 • بر روی آبجکت یکپارچه اعمال می شوند.
 • مستقل از اولویت کاربرد خود هستند. مهم نیست چند بار شما یک آبجکت را transform نمایید، نتایج به شکل یک مجموعه از مقادیر در ماتریش ذخیره می شوند.
 • پس از همه مدیفایرهای فضای-آبجکتی (object-space) که سنجیده شده اند، اعمال می شوند، اما قبل از مدیفایرهای فضای جهانی (world-space). بیشتر تبدیل ها در طول یک یا چند محور یک آبجکت یا یک بخش از آبجکت تغییرها یکسانی ارائه می کنند. برای تبدیل های Rotate، Move، و Uniform Scale، تغییرها در طول همه محورها (y، x و z) یکسان است. زمانی که شما یک box (مکعب) را می چرخانید، همه اضلاع موازی باقی می مانند. عموما، همه رئوس (vertices) مکان نسبی یکسان خود را با یکدیگر حفظ می نمایند. Squash و Non-Uniform Scale از استثناها هستند، به طوری که بر محورهای مختلف مقادیر تغییر مختلفی ایجاد می کنند.

نکته) اگر شما می خواهید که آبجکتی را از مکان خاصی در استک transform نمایید، یا اگر مایلید تا یک انتخاب ساب-آبجکتی را transform کنید، از مدیفایر XForm modifier استفاده نمایید.

Modifiers[ویرایش]

بیشتر مودیفایرها به شما اجازه می دهند تا بر روی ساختار داخلی یک آبجکت در فضای-آبجکتی عملیات انجام دهید. برای مثال، زمانی که شما یک مدیفایر مثل Twist را به یک آبجکت مش (mesh) اختصاص می دهید (اعمال می کنید)، مکان هر ورتکس آبجکت در فضای آبجکتی تغییر می کند تا افکت پیچش (twisting) ارائه شود.

مودیفایرها می تواند در سطوح ساب-آبجکتی هم عملیات انجام می دهند، و آن ها در هنگام بر روی آبجکتی اعمال می شوند، به ساختار درونی آن آبجکت وابستگی پیدا می کنند.

مدیفایرها ویژگی های زیر را دارا هستند:

 • به کل یک آبجکت یا بخشی از یک آبجکت اختصاص می یابند (با استفاده از انتخاب ساب-آبجکتی).
 • به اولویت کاربرد وابسته هستند. اختصاص مدیفایر Bend در ادامه یک Twist نتیجه متفاوتی نسبت به اختصاص یک Twist به دنبال یک Bend در بر دارد.
 • به عنوان موجودی های منحصربفرد در استک نمایان می شوند، جایی که شما می توانید آن ها را فعال یا غیرفعال کنید، و ترتیب و اولویت اختصاص یافته به آن ها را دست خوش تغییر نمایید.

برخی از مودیفایرها در فضای جهانی عمل می کنند. این مودیفایرها از مختصات جهانی استفاده می کنند، و پس از همه مودیفایرهای فضای-آبجکتی و تبدیل هایی که اعمال شده اند، بر روی آبجکت اعمال می شوند. در غیر اینصورت، آن ها همان ویژگی های مودیفایرهای فضای-آبجکتی را خواهند داشت.

در ادامه به روش های استفاده از مدیفایرها خواهیم پرداخت، لطفا با ما همراه شوید . . .

نکته) تنظیمات پیش فرض برای پنل فرمان (command panel) اینگونه است که این پنل در سمت راست صفحه مکس شما قرارداده شده است. اگر اینگونه نیست و یا شما مایلید مکان و وضعیت آن را تغییر دهید، بر روی مکان خالی روی هر نوار ابزاری (toolbar) کلیک راست نمایید، و از منوی میانبر وضعیت دلخواه خود را برگزینید.

استفاده از مودیفایرها[ویرایش]

هر بار که شما مودیفایری به یک آبجکت اعمال کنید، می توانید از استک مودیفایر (modifier stack) برای یافتن مودیفایری خاص، تغییر پارامترهای آن، تغییر ترتیب آن در استک، کپی کردن تنظیمات آن به آبجکت دیگر، یا حذف کلی آن، بهره بگیرید.

شما می توانید لیست مرتب شده الفبایی از مودیفایرها را در دو دسته Object-Space Modifiers و World-Space Modifiers or WSMs پیدا کنید.

رهنمودهای کلی[ویرایش]

شما عموما می توانید کارهای زیر را با پنل مودیفای انجام دهید:

 • ویرایش یا مدیفای هر چیزی که انتخاب کنید. این شامل هر آبجکت یا مجموعه ای از آبجکت ها، یا هر بخشی از یک آبجکت تقسیم شده به ساب-آبجکت، می شود. برای مثال، شما می توانید از مودیفایر Mesh Select برای انتخاب تنها یک face استفاده کنید، سپس یک مدیفایر Taper به آن face اعمال نمایید.
 • اعمال تعداد نامحدودی از مودیفایرها به یک آبجکت یا به بخشی از یک آبجکت.

مرتبه و ترتیب هایی که شما در مودیفای های خود استفاده می کنید مهم است. هر مدیفایی بر مدیفای هایی که بعد از آن می آیند تاثیر می گذارد.

نکته) برخی از مودیفایرها می توانند فقط بر روی انواع خاصی از آبجکت ها و اشیا اعمال گردند.

سطوح ساب-آبجکتی مودیفایر[ویرایش]

علاوه بر مجموعه پارامترهای خود مودیفایر، یک مودیفایر به طور نمونه دارای یک یا بیشتر سطوح ساب-آبجکتی است که شما می توانید در استک مودیفایر به آن ها دسترسی داشته باشید. رایج ترین این ساب-آبجکت ها یک گیزمو (gizmo) و یک مرکز (center) است.

Gizmo

در نماهای مکس (max viewports) به شکل یک قالب سیمی (wireframe) نمایان می شود که اساسا آبجکت انتخاب شده را محصور کرده است. یک gizmo مانند یک دستگاه مکانیکی کار می کند که ویرایش های انجام شده بر روی خود را به آبجکت متصل شده به خود، انتقال می دهد. برای تغییر دادن تاثیر مدیفایر بر روی آبجکت، شما می توانید gizmo را بر حسب نوع ویرایش خود بر روی آبجکت‌تان، حرکت دهید (move)، تغییر اندازه دهید (scale) و بچرخانید (rotate).

Center

Center نقطه مفصلی مدیفایر است. شما می توانید مرکز یک مدیفایر را حرکت دهید، تا تاثیر مدیفایر بر روی آبجکت را تغییر دهید.

Parameter Deformation و انواع دیگر مدیفایر

یک مجموعه لز مودیفایرهای object-space به عنوان parameter deformations شناخته می شوند («parameter deforms» بر روی منوی Modifiers). برای نمونه می توان Twist و Bend را مثال زد. Parameter Deformations بر روی انتخاب‌هایی (آبجکت‌ها) که از آن ها عبور می کنند تغییر ایجاد می کنند بدون اینکه به توپولوژی وابسته باشند.

بیشتر انواع دیگر مودیفایر، اما، عملیات ویرایشی را بر روی توپولوژی انتخاب های ساب-آبجکتی انجام می دهد. مودیفایرهای Edit و Select مثال هایی از این دست هستند. زمانی که یک مودیفایر واسته به توپولوژی، در استک مودیفایر ظاهر می شود، شما می توانید تاثیر مخالف آن را زمانی که مایلید به عملیات قبلی در استک بروید و تعداد و ترتیب ساب-آبجکت ها را تغییر دهید (مانند face ها یا vertices ها)، ببینید. اگر شما به انجام این کار مبادرت کنید، یک پیام اخطاری بر حسب وضعیتی که در آن قرار دارید، به شما داده می شود.

شما می توانید به سلامت استک زیرین مودیفایر وابسته به توپولوژی را ویرایش نمایید، به شرطی که ساب-آبجکت هایی که آن مودیفایر به خود اختصاص داده است را اضافه و حذف نکنید.

روش های کار[ویرایش]

در استفاده از پنل مودیفای:

۱- آبجکتی را در صحنه انتخاب می کنیم.

۲- روی تب مدیفای (modify tab) کلیک می کنیم تا پنل مودیفای نمایان شود.

نام آبجکت انتخاب شده در بالای پنل مودیفای نمایش داده می شود، و حوزه‌های کاری برای مطابقت با این آبجکت تغییر می کنند.

پارامترهای ساختاری آبجکت در بخش پایین پنل مودیفای نمایان می شوند، در زیر نمایشگر استک مودیفایر. شما می توانید از این بخش ها برای تغییر پارامترهای ساختاری یک آبجکت استفاده نمایید. همراه با تغییر این پارامترها، آبجکت در نماها به هنگام می گردد.

۳- یک مودیفایر را به آبجکت اختصاص می دهیم (در ادامه روش انجام این کار بیان خواهد شد).

پس از اینکه یک مودیفایر اعمال کردیم، آن مودیفایر فعال می شود، و بخش های زیرین استک مودیفایر تنظیمات و پارامترهای مربوط به مودیفایر فعال نمایش داده می شوند.

در اعمال یک مودیفایر به یک آبجکت

۱- آبجکت را انتخاب می کنیم.

۲- یک از روش های زیر را انجام می دهیم:

- مودیفایری را از لیست مدیفایرها بر می‌گزینیم. این لیست یک لیست کشویی است که در بالای پنل مودیفای قرار دارد.

نکته) شما می توانید از موس و کیبورد برای انتخاب یک مدیفایر از لیست مدیفایرها استفاده کنید. برای استفاده از کیبورد، ابتدا لیست کشویی را با موس باز کنید، و سپس اولین حرف مربوط به مودیفایر مد نظر خود را تایپ نمایید. از آنجا شما می توانید از کلید های جهت یا متد هایی که در پاراگراف زیر شرح داده خواهند شد برای هایلایت شدن مدیفایر مطلوب استفاده نمایید، و سپس کلید Enter را برای تخصیص مودیفایر بفشارید.

در موارد زیادی، نام بسیاری از مدیفایرها با حرف یکسان شروع می شوند. اگر شما تعداد کمی از حروف ابتدایی مودیفایر مد نظرتان را تایپ نمایید، مستقیما به آن مودیفایر خاص دست خواهید یافت (این روش برای یک ترکیب تنها کافی است). برای مثال، شما می گویید که قصد دارید مودیفایر Mirror را به یک آبجکت اختصاص دهید. تایپ حرف M شما را به Mesh Select می برد، که اصلا نزدیک به Mirror در لیست مدیفایر نیست، اما با تایپ MI مستقیما به Mirror دست خواهید یافت.

- انتخاب یک مودیفایر از منوی مدیفایرها (Modifiers menu). این منو بر اساس روش های عملیاتی به دسته هایی سازماندهی شده است.

همه مودیفایرها در منوی مودیفایرز نمایش داده نمی شوند.

- اگر دکمه های مدیفایر در پنل مدیفای قابل مشاهده باشند و مدیفایر مد نظر شما یکی از آن ها باشد، می توانید از این قسمت هم آن را برگزینید.

اگر دکمه ها قابل دیدن نبودند اما شما خواستید که از آن ها استفاده نمایید، بر روی دکمه (Configure Modifier Sets)، در زیر نمایشگر استک مدیفای، کلیک کنید، و Show Buttons را کلیک نمایید. مجموعه ای از دکمه ها با نام مدیفایر ها لابلای لیت مدیفایر و نمایشگر استک ظاهر می شوند. برای بار دیگر دکمه Configure Modifier Sets را کلیک نمایید، و مجموعه مدیفایرهایی که مایل به استفاده از آن ها هستید را برگزینید (برای مثال، Free-Form Deformations)، و سپس بر روی دکمه ای برای اختصاص مدیفایر مد نظرتان کلیک کنید.


در کشیدن و رها کردن یک مدیفایر بر روی یک آبجکت

۱- آبجکتی را که در حال حاضر دارای مودیفایری است که می خواهیم آن مودیفایر را بر روی آبجکت دیگری اعمال نماییم، بر می گزینیم.

۲- برای کپی کردن مودیفایر بدون اینکه instance (یعنی تغییرات اعمال شده بر روی مدیفایر یک آبجکت بر دیگری اثر نگذارد) شود، نام مدیفایر را از درون نمایشگر استک کلیک می کنیم و بدون رها کردن، آن را به داخل نمایی از مکس و بر روی آبجکتی که مایلیم آن مدیفایر را داشته باشد، رها می کنیم. برای انتقال کلی مدیفایر، از Shift + Drag استفاده می کنیم؛ با این کار آن مدیفایر از آبجکت اریجینال خود به کلی حذف می شود و آن مدیفایر به آبجکت جدید اختصاص می یابد. برای instance شدن مدیفایر، از Ctrl+drag استفاده می نماییم؛ این کار یک مدیفایر instance شده اختصاص یافته به هر دو آبجکت اصلی و جدید اخصاص می دهد (به این معنی که تغییر پارامترها در مدیفایر یک آبجکت بر روی مدیفایر آبجکت دیگر تاثیر می گذارد - همان تغییرات عینا در آبجکت دیگر اعمال می شود).


برای کپی کردن یک مودیفایر بر روی آبجکت دیگر، میتوانید از دستورات پایه ویندوز هم استفاده کنید. به این معنی که یک مودیفایر را انتخاب و دکمه Control + C را میزنید و به آبجکت مورد نظر در قسمت مودیفایر استک ها رفته و در آنجا؛ آن را توسط Control + V ، پیست کنید.

نکته) Instance کردن یک مودیفایر باعث می شود که نام آن به شکل italics در استک مودیفایر نمایش داده شود.


[۱]

منابع[ویرایش]

[[#ref_{{{1}}}|^]] 

 1. http://mehrazan92.blogfa.com/post/64