آموزش کار با تری‌دی مکس/پروژه گرافیک رایانه‌ای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تولید قسمت اصلی در هر پروژه است. تولید فیلم زمانی شروع می‌شود که تصویربرداری از پروژه را آغاز می‌کنید. در یک برنامه CG (گرافیک رایانه‌ای) مرحله تولید از زمانی آغاز می‌شود که ایجاد اجزای پروژه مثل مدل‌ها و بافت‌ها را بر اساس مرجع از قبل برنامه‌ریزی شده، شروع می‌کنید. مرحله تولید تا زمان رندر کردن آن که صحنه‌ها را به فایل‌های تصویری واقعی تبدیل می‌کنید، به طول می‌انجامد.

یک اثر گرافیک رایانه‌ای

انیمیشن‌سازی، بافت دادن و نورپردازی همه بین مرحله مدل‌سازی و رندر کردن انجام می‌شوند [۱].

مدل‌سازی معمولاً اولین مرحله در ایجاد CG (پروژه گرافیکی رایانه‌ای) است و معمولاً بیشترین زمان را نیاز دارد. اغلب مدل‌سازی‌ها در تری‌دی مکس با استفاده از چندضلعی‌ها (نمای هندسی سطوح و اشیا) انجام می‌شوند [۲].

بعد از ایجاد مدل باید شکل ظاهری آن را کامل کنید. می‌توانید موادی را به سطح آن اعمال کنید تا خوب و واقعی به نظر برسد. بافت‌سازی معمولا بلافاصله بعد از مدل‌سازی انجام می‌شود و زمانی که صحنه نورپردازی می‌شود، بسیار قابل تغییر خواهد بود. تری‌دی مکس به طور خودکار بافت‌های رنگی ساده را به اشیا در زمان ایجاد آن‌ها اعمال می‌کند [۳].

انیمیشن‌سازی صحنه را به حرکت وا می‌دارد و به کاراکترها زندگی می‌بخشد. انیمیشن‌سازی تغییر در زمان است. هر چیزی در صحنه که نیاز به تغییر از یک ثانیه به ثانیه دیگر دارد متحرک می‌شود [۴].

با نورپردازی در فضایی 3D نورهای مجازی خلق می‌کنید که اشیا را در زمان رندرسازی یا تصاویر موجود در موتور بازی را روشن می‌کنند [۵].

از نورپردازی می‌توانید برای واقعی‌تر به نظر رسیدن مدل‌ها و بافت‌ها استفاده کنید و حس و حالت درست را ایجاد کنید. در این مرحله، روند نورپردازی بعد از بافت‌سازی اشیا انجام می‌شود [۶].

رندرسازی مرحله‌ای است که کامپیوتر تمام محاسبات لازم برای ایجاد تصاویر برای اشیا 3D را انجام می‌دهد. با توجه به مقدار اشیا در صحنه، رندرسازی ممکن است سریع یا کند انجام شود [۷].

  1. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۶
  2. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۱
  3. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۳
  4. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۳
  5. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۴
  6. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۴
  7. براتیون، شیرین، راهنمای کاربردی تری‌دی‌مکس ۲۰۱۱، انتشارات عابد، ۱۳۹۰، صفحه ۱۵