راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی/آن چه نیاز دارید

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نمونه‌هایی از کارسوق‌های برگزارشده آن چه نیاز دارید ویژگی برنامه‌های کارسوق
راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی


آن چه نیاز دارید[ویرایش]

برگزاری یک کارسوق دانش‌آموزی به چیزهای بسیار گوناگونی نیازمند است.

کارسوق

از طرف برگزارکنندگان (که شما باشید):[ویرایش]

  • شما باید به آموزش علوم علاقه‌مند باشید، به ویژه به آموزش پیش از دانشگاه.
  • همکار
شما برای برگزاری کارسوق به چند همکار که مثل خودتان باشند نیاز خواهید داشت. این همکاران می‌توانند همکلاسی‌های شما در دانشگاهتان باشند. برای برگزاری یک کارسوق موفق باید ساعت‌ها دربارهٔ محتوای برنامه‌ها و مسائل اجرایی کوچک (و البته بسیار مهم) با همکارانتان (و البته با مسئولان مدرسه یا سازمانی که کارسوق قرار است در آن برگزار شود) گفتگو کنید.
  • منابع آموزشی
قرار نیست در کارسوق یک بار دیگر محتوای کتاب‌های درسی را به همان روش به دانش‌آموزان درس دهیم. برای همین، شما باید با روش های آموزشی خوب و کارا که علاقهٔ دانش‌آموزان را برمی‌انگیزد آشنا باشید. کتاب‌های زیادی در رشته‌های مختلف (فیزیک، شیمی، ریاضی...) در این باره هست که چندتایی هم به فارسی برگردانده شده‌اند.

از طرف میزبانان[ویرایش]

کارسوق را معمولاً برای مدرسه‌ها برگزار می‌کنند. گاهی هم یک کارسوق در سطح یک شهرستان و با هماهنگی سازمان آموزش‌وپرورش آن شهر برگزار می‌شود. مسئولان این مراکز، یعنی میزبانان هم باید شرایطی داشته باشند:

  • روشن کردن اهمیت کارسوق برای دانش‌آموزان
مهم‌ترین چیز این است که باید ضرورت و فایدهٔ بزرگ برگزاری کارسوق را برای دانش‌آموزان‌شان و برای بهبود سطح آموزشی مجموعهٔ زیر نظارت خود بدانند. این نخستین شرط لازم است که البته به هیچ وجه کافی نیست. شرایط دیگری هم لازم است.
  • نیروی اجرایی
برگزاری یک کارسوق یک کار اجرایی سنگین است که کمتر از یک هفته به درازا می‌کشد، ولی آماده‌سازی آن چندماه وقت می‌برد. مسئولان مرکز برگزارکننده باید در موارد اجرایی و هماهنگی کار پیگیر باشند. در طول برگزاری، بسته به بزرگی کارسوق، بین سه تا ده نفر باید تمام‌وقت در برگزاری کارسوق کمک کنند.
  • امکانات فضا و آزمایشگاه و...
فضای کافی برای برگزاری کارسوق مورد نیاز است. گاهی برخی از برنامه‌های کارسوق باید در آزمایشگاه‌های مدارس برگزار شوند. گاهی نیاز به فضای باز، محیط کارگاهی، ویدیوپروژکتور، سایت کامپیوتر و امکاناتی از این قبیل است که البته در هر کارسوق متفاوت است.
  • امکانات پذیرایی از مهمانان
در بسیاری از موارد، برگزارکنندگان کارسوق از شهر دیگری به محل برگزاری می‌روند، مثلاً دانشجویان دانشگاهی در مرکز استان به یک شهرستان می‌روند تا در آن جا کارسوق برگزارند. در این موارد باید امکاناتی مانند خوابگاه و غذا برای برگزارکنندگان فراهم باشد.