راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی/تعداد دانش‌آموزان، مدّت برگزاری و تعداد برنامه‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
شیوهٔ انتخاب و ارتباط با برگزارکنندگان کارسوق تعداد دانش‌آموزان، مدّت برگزاری و تعداد برنامه‌ها ارتباط با مسئولان محل برگزاری کارسوق
راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی


تعداد دانش‌آموزان، مدّت برگزاری و تعداد برنامه‌ها[ویرایش]

تعداد دانش‌آموزان[ویرایش]

تعداد دانش‌آموزانی که در کارسوق شرکت می‌کنند، معمولاً از ۴۰ نفر کمتر نیست. در برخی موارد (مثلاً در کارسوق‌هایی که دانش‌آموزان سراسر کشور در آن شرکت می‌کنند) این تعداد به چندصدنفر هم می‌رسد.

در تصمیم‌گیری برای تعداد شرکت‌کنندگان به دو نکتهٔ زیر باید توجه کرد:

  • به طور کلی، کارسوق یک رویداد آموزشی باارزش است. به‌ویژه اگر کارسوق در مناطق محروم برگزار شود، یک فرصت کم‌یاب برای دانش‌آموزان آن منطقه شمرده می‌شود. بنابراین همیشه بهتر است تا جایی که ممکن است به دانش‌آموزان بیشتری اجازه دهیم تا در کارسوق شرکت کنند.
  • در کلاس‌های کارسوق، مهم‌ترین چیز کیفیت آموزش است. اگر تعداد دانش‌آموزان کلاس زیاد باشد (مثلاً در یک کلاس سخنرانی بیشتر از ۴۰ نفر و در یک کلاس آزمایشگاهی بیشتر از ۲۰ نفر) کیفیت آموزش بسیار پایین می‌آید. از این رو لازم است دانش‌آموزان به گروه‌های کوچکتر تقسیم شوند و برنامه‌ها برای هر گروه تکرار شود. از طرف دیگر این گروه‌بندی باعث می‌شود به مدرسان بیشتری نیاز باشد یا زمان برگزاری کارسوق طولانی تر شود. به همین دلیل شاید نتوان دانش‌آموزان زیادی را در کارسوق شرکت داد.

یک روش برای گروه‌بندی دانش‌آموزان و تکرار برنامه‌ها این است که برنامه‌ها را به طور موازی برگزار کنیم. فرض کنید که قرار است در یک نوبت صبح در یک کارسوق دو برنامه برگزار شود. فرض کنید که تعداد دانش‌آموزان ۶۰ نفر است. در این شرایط بهتر است که دانش‌آموزان را به دو گروه ۳۰ نفره تقسیم کنیم و در هر جلسه هر دو برنامه را اجرا کنیم. دانش‌آموزان این دوگروه در جلسهٔ دوم جای خود را عوض می‌کنند. به این ترتیب همه هر دو برنامه را می‌بینند و در ضمن تعداد دانش‌آموزان هر کلاس نیز از ۳۰ نفر بیشتر نمی‌شود. در این روش هر برنامه باید برگزارکنندهٔ جدایی داشته باشد. برگزارکننده‌ها (سخنرانان) باید در هر دو جلسه برنامه‌ای را که آماده کرده‌اند، تکرار کنند.

مدت برگزاری[ویرایش]

کل کارسوق معمولاً بین دو تا پنج روز طول می‌کشد. هرکدام از برنامه‌ها هم یک تا دو ساعت طول می‌کشد. برنامه‌ها معمولاً در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شوند. البته اگر برنامه‌ها تا عصر طول می‌کشند، باید برای غذای ناهار دانش‌آموزان هم برنامه‌ریزی شود.

در برخی از کارسوق‌ها روز آخر کارسوق یا آخرین جلسه از روز آخر صرف برگزاری مسابقه یا مراسم پایانی و تقدیر از دانش‌آموزان برگزیده می‌شود.