راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی/شیوهٔ انتخاب و ارتباط با برگزارکنندگان کارسوق

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
ویژگی برنامه‌های کارسوق شیوهٔ انتخاب و ارتباط با برگزارکنندگان کارسوق تعداد دانش‌آموزان، مدّت برگزاری و تعداد برنامه‌ها
راهنمای برگزاری کارسوق‌های دانش‌آموزی


شیوهٔ انتخاب و ارتباط با برگزارکنندگان کارسوق[ویرایش]

برگزارکنندگان کارسوق، یا همان سخنرانان، همکاران شما هستند که هرکدام یک یا چند برنامه را در کارسوق اجرا می‌کنند. کیفیت محتوای کارسوق بستگی مستقیمی به آمادگی این افراد در آموزش به دانش‌آموزان دارد. این افراد را معمولاً شما به عنوان مسئول برگزاری کارسوق برای شرکت در کارسوق دعوت می‌کنید. آن‌ها باید توانایی آماده‌کردن یک (یا چند) برنامه (به شکل سخنرانی، کارگاه، ...) را برای دانش‌آموزان داشته باشند. همچنین آن‌ها باید بتوانند در طول روزهای برگزاری کارسوق به محل برگزاری بیایند و چند هفته پیش از کارسوق نیز برای هماهنگی در دسترس باشند.

بسیار خوب است که گروه برگزارکنندهٔ کارسوق ترکیبی از افراد باتجربه و تازه‌کار باشند تا به این وسیله افراد تازه‌کار بتوانند در طول اجرای کارسوق تجربه بیندوزند. این موضوع از آن‌جا اهمیت دارد که برگزارکنندگان کارسوق عموماً دانشجویان دانشگاه هستند و به زودی فارغ‌التحصیل خواهند شد. بنابراین باید خیلی زود تجربه‌هایشان را در طراحی محتوای آموزشی و برگزاری کارسوق به جوان‌ترها منتقل کنند. در همهٔ کارهای گروهی دانشجویی چنین کاری، یعنی انتقال سریع و پیوستهٔ تجربه‌ها به تازه‌کاران، بسیار حیاتی است. کارسوق نیز از این موضوع جدا نیست.

برای این که هماهنگی با همکارانتان سریع و دقیق انجام شود، یک پیشنهاد بسیار خوب این است که همهٔ اطلاعات لازم برای آن‌ها را در نوشتهٔ کوتاهی به نام «راهنمای ارائهٔ سخنرانی» به برگزارکنندکان (یعنی کسانی که از آن‌ها برای برگزاری کارسوق دعوت می‌کنید) بدهید. در این نوشته چنین اطلاعاتی می‌تواند بیاید: تاریخ و جای برگزاری کارسوق، تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده، توضیح دربارهٔ موضوع کارسوق، شرح امکانات محل برگزاری (مانند آمفی‌تئاتر، آزمایشگاه، ...)، و هزینه‌ها و دستمزدها. نمونه‌ای از چنین برگه‌ای را برای کارسوق فیزیک که در تابستان ۱۳۸۳ برگزار شد، در اینجا ببینید (pdf).