راهنمای لپ تاپ/وسایل جانبی/وسایل جانبی اصلی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
وسایل جانبی وسایل جانبی اصلی وسایل جانبی غیراصلی
راهنمای لپ تاپ


آمپر سه شاخه TIS
یک خنک‌کننده لپ تاپ

وسایل جانبی اصلی به آن دسته از ابزارهایی اطلاق می‌شود که تقریباً به طور صد در صد باید همراه با لپ تاپ خریداری شوند.

محافظ الکتریکی[ویرایش]

امروز اکثر لپ تاپ‌های ساخته شده به جای دوشاخه‌های معمولی، از آمپرهای BS و TIS (سه شاخه) استفاده کرده‌اند که در داخل این آمپرها از فیوزهای حفاظتی استفاده شده است و برای وصل به پریز دوشاخه‌های ایران باید از «تبدیل سه به دو» استفاده کرد. این آمپرها هر چند خود لایه‌ای خفاظتی هستند، اما در مقابل نوسانات شدید الکتریکی مقاومت ندارند. در این مواقع است که محافظ ولتاژ کار خود را آغاز می‌کند و با قطع جریان از ورود آسیب به لپ تاپ جلوگیری می‌کند.

خنک‌کننده[ویرایش]

خنک‌کننده لپ تاپ یا به اصطلاح «کولینگ پد»، فن‌هایی هستند که با پورت «یو اس بی» در زیر لپ تاپ قرار می‌گیرند و برای تنظیم حرارت دستگاه ضروری است. این مورد را باید مد نظر داشت که لپ تاپ‌ها نیز مانند کامپیوترهای رومیزی فن خنک‌کننده دارند، اما کول پد برای محکم کاری و تثبیت بهتر حرارت سیستم است و باید تهیه شود.

مودم[ویرایش]

شاید کمی برای شما بحث برانگیز باشد که آیا مودم هم یک ابزار ضروری است !؟

در پاسخ به این سوال می‌گوییم که از نظر فنی خیر؛ اما باید توجه داشت که امروزه زندگی همه انسانها به نحوی به اینترنت مرتبط شده است و حتی خود سیستم‌ها نیز باید به اینترنت متصل شده و به روز رسانی‌هایی روی آن‌ها انجام شود. پس در نگاه کلی در قدم اول مشترک شدن با ارائه دهندگان سرویس‌های اینترنتی و در قدم دوم خرید مودم برای استفاده از شبکه ضروری است. امروز اصولاً از مودم‌های «اِی دی اس ال» در همه جا استفاده می‌شود.

یک آموزش:در صورتی که خارج از خانه بودید و خواستید با لپ تاپتان وارد اینترنت شوید، در صورتی که گوشی هوشمند داشته و سیم کارت شما هم حجم اینترنتی داشته باشد، می‌توانید با فعال کرد «نقطه اتصال»، گوشی را به یک مودم تبدیل کرده و لپ تاپ را به اینترنت آن وصل کنید.

تصویری از انواع مودم‌ها

شارژر همراه[ویرایش]

برای این که در خارج از منزل هم بتوانید به راحتی از لپ تاپ خود استفاده کنید، باید علاوه بر اطلاع از میزان باتری لپ تاپ، یک منبع تغذیه هم با خود ببرید.

البته این کار را در صورتی که با اتوموبیل باشید، با یک دستگاه «ترانس فندک اتوموبیل» هم می‌توان انجام داد ولی به هر حال یک پاور بانک برای کسانی که دائم لپ تاپ را به همراه دارند لازم است.

نکته:توجه داشته باشید که برای این مورد، حتماً پاور بانک مخصوص لپ تاپ را خریداری کنید. پاوربانک گوشی‌های هوشمند به علت شارژ و قدرت کمتر جواب نمی‌دهند .