پرش به محتوا

راهنمای لپ تاپ/چرا لپ تاپ!؟

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پیشگفتار چرا لپ تاپ!؟ تاریخچه
راهنمای لپ تاپ


مبحثی که برای خیلی‌ها به وجود می‌آید این است که: چرا لپ تاپ را برگزینیم؟

در پاسخ این موضوع باید گفت که انتخاب رایانه معمولی یا کیفی، بر عهده خود شخص است، که با دیدن فواید و معایب یک دستگاه و سبک‌سنگین کردن دو طرف قضیه، به انتخاب عاقلانهٔ خود دست یابد.

حال در اینجا فواید و معایب لپ تاپ به تصویر کشیده می‌شود:

فواید[ویرایش]

قابلیت جا به جایی[ویرایش]

به صراحت می‌توان گفت که مهمترین مزیت لپ تاپ‌ها، همین امکان قابل حمل بودنشان است. این خصوصیت برای تمام افرادی که زیاد با سیستمشان سروکار دارند و نیاز دارند که در بیرون از خانه نیز از آن استفاده کنند، مزیت بسیار خوبی است.

اندازه کوچک[ویرایش]

امروزه لپ تاپ‌ها از ظرافت خاصی برخوردارند که فضا و وزن کمی را دربر می‌گیرند و این مورد باعث می‌شود در هر نقطه‌ای که شرایط مناسب داشته باشد، بتوان آن را قرار داد و در ضمن، مانند کامپیوترهای رومیزی فضای شلوغی از انواع سیم‌ها و پورت‌ها و ... را در پشت خود ندارند که این باعث زیبایی دو چندان می‌شود.

تعمیرات راحت[ویرایش]

لپ تاپ‌ها هر چند سخت‌افزار پیچیده تری نسبت به کامپیوترهای رو میزی دارند و مسلماً در صورت خراب شدن تعمیر آن‌ها هم مشکل تر است، اما برای شناسایی سخت‌افزار معیوب و حمل به تعمیر گاه، نسبت به رایانه رومیزی بسیار مناسب ترند. فرض کنید که ماوس شما به خوبی کار نمی‌کند؛ در این زمان به اولین چیزی که شک می‌کنید، خراب بودن ماوس است و وقتی ماوس را عوض می‌کنید، باز هم مشکل حل نمی‌شود. در این زمان است که یا باید یک تعمیرکار سیار کامپیوتر را به منزل ببرید یا کیس یا جعبه رایانه را با آن حجم به تعمیرگاه ببرید تا مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری را برسی کند. (در این زمینه لپ تاپ به جای موس از تاچ پد استفاده می‌کند که در فصل‌های آینده توضیح داده می‌شود)

معایب[ویرایش]

قیمت[ویرایش]

لپ‌تاپ OLPC (طرح یک لپ‌تاپ برای هر کودک)

هر چند لپ تاپ‌های امروزه تقریباً تمام مزیت‌های کامپیوترهای رومیزی و حتی بیشتر از آنان را دارند، اما باز هم اندکی نسبت به آن‌ها گران ترند.

هزینه تعمیر[ویرایش]

هزینه تعمیر و تعویض قطعات در لپ تاپ‌ها کمی بیشتر است.

خطر صدمه خوردن[ویرایش]

از آن جا که لپ تاپ‌ها از ظرافت بیشتری برخوردارند، به همین دلیل در زمان جا به جایی، قرار دادن در مکان نامناسب یا بعضاً بازو بسته کردن ناصحیح ممکن است مورد آسیب قرار گیرند.