راهنما:پرسش‌های رایج کلی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ویکی چیست؟[ویرایش]

ویکی یک گروه‌افزار است که به کمک آن صفحه‌هایی با محتوای فارسی در اینترنت ساخته شده است. البته به زبان‌های دیگر هم ساخته شده است، شما هر وقت خواستید می‌توانید از این صفحه‌ها بازدید و ویرایش کنید. بالای صفحه‌های ویکی یک دکمه به نام ویرایش وجود دارد. با کلیک بر روی این دکمه می‌توانید اقدام به ویرایش صفحه کنید. در هر قسمت از محتوای یک صفحه نیز دکمه ویرایش وجود دارد که با کلیک بر روی آن، می‌توانید قسمت مورد نظر را ویرایش نمایید. برای تمرین آزمایشی می‌توانید در اینجا ویرایش کنید.

ویکی‌کتاب چیست؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب یک پروژه است که سعی در تولید منابع آموزشی دارد که کاملا آزاد بوده و اختیاری می‌باشد.

اهداف ویکی‌کتاب چیست؟[ویرایش]

هدف ویکی‌کتاب این است که منابع آموزشی رایگان برای فارسی‌زبانان جهان ایجاد کند. این هدف بسیار بزرگ است و بالطبع چند سالی صبر می‌طلبد تا به سرمنزل مقصود برسیم.

ویکی‌کتاب از چه زمانی آغاز به کار کرد؟[ویرایش]

ویکی‌نسک فارسی در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۰۴ کار خودش را رسما آغاز کرد. سپس نام آن به ویکی‌کتاب تغییر یافت. هدف از تاسیس آن جمع‌آوری یک مجموعه از نوشتار آزاد بود که هر کسی حتی بتواند آن را ویرایش کند. این کتاب‌ها برای استفاده در کلاس درس هم مناسب بودند.

مالک ویکی‌کتاب کیست؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب متعلق به یک سازمان ناسودبر (W:fa:بنیاد ویکی‌مدیا) است. این سازمان علاوه بر این پروژه مسئولیت پروژه‌های برادر آن مثل ویکی‌پدیا، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌سفر، ویکی‌داده، ویکی‌واژه، الخ را نیز بر عهده دارد.

تمام مطالب موجود در ویکی‌نسک تحت مجوز مستندات آزاد گنو انتشار میابد این بدین معناست است که استفاده هر آنچه در ویکی‌نسک یافت می‌شود رایگان بوده و تمام کتاب‌های موجود نیز با رعایت این حقوق بر روی ویکی‌نسک قرار گرفته‌اند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید حقوق نسخه برداری را مطالعه فرمایید.

چه کسی مسئول ایجاد صفحه‌ها است؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب نویسان. ویکی‌کتاب یک تلاش دسته‌جمعی است. افراد به صورت تیمی در بخش‌های مختلف این پروژه با هم همکاری می‌کنند. هر کسی بخواهد می‌تواند ویرایش کند، حتی شما. تنها کافی است بیاموزید چگونه باید ویرایش کنید. حتی یک دکمه تاریخچه نیز بالای صفحه قرار دارد که با کلیک بر روی آن متوجه می‌شوید چه کسی مسئولیت نوشتن صفحه را بر عهده گرفته است.

برای اجرای ویکی‌کتاب از چه نرم‌افزاری استفاده شده است؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب و سایر پروژه‌های ویکی‌مدیایی برادر با نرم‌افزار ویکی‌مدیا تولید شده‌اند. برای اطلاعات بیشتر و در صورت نیاز به نصب این نرم‌افزار می‌توانید به طریقه نصب مراجعه کنید.

برای اجرای این پروژه از چه سخت‌افزارهایی استفاده شده است؟[ویرایش]

به سرورهای ویکی‌مدیا مراجعه کنید.

چطور می‌توانم باگ‌ها را گزارش بدهم یا پیشنهاد برای ایجاد یک تغییر تقدیم کنم؟[ویرایش]

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مدیاویکی در باگزیلا راهنمایی‌های فنی شما را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

ویکی‌کتاب از چه نوع زبان نشانه‌گذاری‌ای استفاده می‌کند؟[ویرایش]

از یک زبان نشانه‌گذاری بسیار ساده به نام یوزمود ویکی استفاده می‌کند.

آیا می‌توانم از صفحات ویکی‌کتاب نسخه کاغذی تهیه کنم؟[ویرایش]

بله، امکان چاپ و نیز تهیه نسخه پی‌دی‌اف برای شما فراهم است.

چطور می‌توانم از طریق رایانامه با این پروژه تماس برقرار نمایم؟[ویرایش]

از آنجایی که این پروژه، یک پروژه گروهی است و به فرد خاصی تعلق ندارد، فلذا هیچ نشانی رایانامه‌ای ندارد که رسمی باشد. می‌توانید از طریق رایانامه‌های کاربران این پروژه با آن‌ها ارتباط برقرار نمایید.

چطور می‌توانم با سایر کاربران ارتباط برقرار کنم؟[ویرایش]

اگر می‌خواهید با یک کاربر نوعی تماس برقرار کنید، در صفحه بحث وی پیام بگذارید.

باز هم سوال دارم کجا می‌توانم سوالم را مطرح کنم؟[ویرایش]

لطفا سوال خود را در میز تحریر مطرح نمایید.