راهنما برای دانشجویان جدید تورنتو/تهیه خوراک

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تهیه وسایل خانه تهیه خوراک نهادهای ایرانی تورنتو
راهنما برای دانشجویان جدید تورنتو


فروشگاه‌های مواد غذایی[ویرایش]

بهتر است خرید خود را هفتگی و از فروشگاه‌های بزرگ انجام دهید چرا که قیمت بسیار پایین‌تری دارند. فروشگاه‌های مواد غذایی را می‌توان به دو گروه کلی تقسیم کرد، بعضی با قیمت ارزان و کیفیت قابل قبول، و بعضی با قیمت نسبتاً گران، کیفیت خوب و تنوع بالاتر.

Food Basic: قیمت ارزان‌تر از همه جا.
No Frills: با قیمت و کیفیت مشابه Food Basic
Price Choppers: کیفیت خوب و بهتر از Food Basic.
Iqbal Halal food: قیمت مشابه Food Basic و دارای محصولات حلال.

در گروه اول قرار دارند.

بعضی فروشگاه‌های گروه دوم عبارتند از:

Sobeys
Zehrs
Loblaws
Domminion

راحت کردن خرید[ویرایش]

بهتر است همین اول برای خود یک چرخ (Shopping Cart) برای جابجا کردن خرید مواد غذایی بخرید. قیمت این چرخ‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ دلار است و کار خرید را خیلی راحت می‌کند. معمولاً نوع ۴ چرخ آن به مراتب از نوع دو چرخ آن بهتر است. برای خرید این چرخ‌ها به Canadian Tire مراجعه کنید. اگر فروشگاه‌های مواد غذایی در نزدیکی محل اقامت شما نیستند و ماشین شخصی ندارید، استفاده از تاکسی کاملاً توصیه می‌شود. برای استفاده از تاکسی سعی کنید که خریدهای خود را هر هفته یک بار و یا دو هفته یک بار کنید تا در زمان و خرج تاکسی صرفه‌جویی کنید.

مهم‌ترین چییزی که برای صرفه‌جویی در خرید باید دقت کنید این است که (به جز موارد ضروری) چیزی را که می‌خواهید نخرید، چیزی را که آن‌ها نمی‌خواهند بخرید. به بیان دیگر معمولاً فروشگاه‌های بزرگ در هر هفته بخشی از اقلام را تا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد تخفیف می‌زنند. با هماهنگ کردن برنامه غذایی خود با برنامه حراج فروشگاه‌ها (که همواره از تنوع برخوردارند) به صرفه‌جویی کلانی می‌رسید. لیست حراج‌های هر هفته در بروشورهایی به نام flyer درج می‌شود که می‌توانید آن‌ها را آنلاین نیز بررسی کنید.

انواع فروشگاه‌ها[ویرایش]

فروشگاه‌های دو گروه بالا به نحوی به یکدیگر وابسته اند. از فروشگاه‌های گروه اول food basic شعبه ارزان قیمت Dominion و No Frills شعبه ارزان قیمت Loblaws است. در هر فروشگاه زنجیره‌ای یک trademark مختص به آن فروشگاه وجود دارد که می‌توانید با قیمتی در حدود نصف قیمت سایر مارک ها اجناس مورد نظر را تهیه نمایید که معمولا در هر فروشگاه مجموعه‌ی کاملی از مواد غذایی و مواد مصرفی دیگر با آن مارک وجود دارد. در فروشگاه های food basic و Dominion محصولات با مارک Equality با قیمت ارزان تر عرضه می‌شود. در فروشگاه های No Frills و Loblaws مارک No Name و President Choice (PC ) دارای این خاصیت بوده و فروشگاه های Sobeys نیز محصولات Complement را با قیمت ارزان‌تر عرضه می‌کنند.

گوشت و مرغ را به‌تر است از فروشگا‌ه‌های بزرگ نخرید چون گوشت‌شان اغلب خوشمزه نیست. می‌توانید گوشت را از قصابی‌هایی که در محلات ایرانی هستند و یا قصابی‌های دیگر (پاکستانی یا افغانی) بخرید. گوشت‌هایی که از این قصابی‌ها می‌گیرید همه معمولا حلال هستند. در بعضی فروشگاه‌های بزرگ گاهی می‌توان گوشت حلال پیدا کرد. انتخاب مناسب دیگر برای خرید گوشت Iqbal است که یک فروشگاه پاکستانی است. قیمت و کیفیت گوشتش خوب است و حالت قصابی مانند دارد. فقط یادتون باشد که حتماً وقتی رفتید اول شماره بگیرید برای خرید گوشت، وگرنه کلی معطل میشید.

میوه‌ها، در اغلب فروشگاه ها، ظاهری زیبا دارند ولی به خوشمزگی چیزی که ما می‌شناسیم نیستند! برای میوه و سبزی‌های تازه و خوشمزه می‌توانید بهFarmer's Market بروید. کیفیت مواد غذایی در Farmer's Market ها از همه جا به‌تر است و البته قیمت بالاتری هم دارند. Farmer's Market شعبه های کمی دارد، میوه به‌تر را می‌توانید از فروشگاه‌های گروه دوم هم تهیه کنید. در صورتی که از فروشگاه‌های گروه اول میوه تهیه می‌کنید حتما در اسرع وقت مصرف کنید چرا که معمولا میوه‌های آن‌ها با توجه به کیفیت پایین‌تر سریع‌تر خراب می‌شوند.

رستوران‌های ایرانی در تورنتو[ویرایش]

در تورنتو تعداد زیادی رستوران ایرانی وجود دارد که بیشتر آن‌ها در محلات ایرانی‌ها (شمال شهر) واقع هستند. در مرکز شهر تورنتو و نزدیک دانشگاه چند رستوران ایرانی هستند که عبارتنداز

رستوران درویش: در خیابان Yonge اندکی پایین‌تر از خیابان College
خانه‌ی کوچک کباب: در خیابان Yonge نزدیک خیابان Dundas. کیفیت غذا خوب است ولی ظاهر رستوران اصلا شیک نیست.
رستوران pomegranate (انار): تقاطع خیابان College و Spadina (شمال شرقی چهارراه داخل خیابان College) کیفیت غذاها بسیار خوب است. مشتریان رستوران اغلب غیر ایرانی اند. قیمت بسیار بالاست (وعده‌ای ۱۵ دلار)
رستوران‌های مشهور ایرانی در بالای شهر عبارتند از رستوران زعفران، رستوران شمال و ... .