سمشناسی بالینی برای محصولات تجاری/پیشگیری از مسمومیت در مکان‌های مختلف

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
افزودنی‌های خوراکی و آلایندگی پیشگیری از مسمومیت در مکان‌های مختلف سمشناسی بالینی
سمشناسی بالینی برای محصولات تجاری


انسان‌ها در مکان‌های مختلفی اوقات‌شان را سپری می کنند. خانه‌ها را به خاطر اقلیم، درآمد خانواده و تصمیم شخصی تغییر می‌دهند. مکان کار می‌تواند یک جنگل دست نخورده باشد، یا حتی می‌تواند یک جنگل صنعتی باشد؛ محیط بیرون از خانه می‌تواند جایی باشد با هدف تفریح، غذا و آب، پس می‌تواند بسیار متغیر باشد. هر کدام از این مکان‌ها خطرهای خاص خودشان را دارند، و اگر هدف این است که از این خطها پیشگیری به عمل آید، بنابراین نیاز است که مجموعه مقرراتی متناسب با خود آن‌ها برای‌شان وضع شود.

در خانه ها، در آمریکا تقریبا ۵۰ درصد حوادث مسمومیت برای کودکانی در سنین پایین‌تر از مدرسه اتفاق می‌افتد. داروهای تجویزی را باید در جعبه اصلی‌شان نگهداری کرد (در آمریکا و بعضی کشورهای دیگر امروزه برای داروها، استفاده از قفل ایمنی اجباری است). این داروها فقط باید مورد مصرف کسی قرار گیرد که دارو برای وی تجویز شده است و وقتی بیمار شفا یافت باید از مصرف بیشتر دارو خودداری نماید. اگر در خانه، بچه‌ها هستند باید داروها را در قفسه قفل شده نگهداری کرد.

مواد شیمیایی درون منزل، مثل قلیاب، پولیش (واکس)، کروزن را در صورت امکان بایستی در یک انبار قفل شده نگهداری کرد، در غیر این صورت بایستی در امن‌ترین جای ممکن و به دور از دسترس کودکان نگهداری کرد. کارهای خاص خانه مثل رنگ زدن داخلی را بایستی در شرایطی انجام داد که گردش هوا کافی باشد. در استفاده از حشره‌کش ها بایستی مطابق برچسب روی قوطی عمل کرد.

سازمان اوشا، حد در معرض قرارگیری را برای مواد شیمیایی خطرناک موجود در محیط های کاری تعیین کرده است. غلظت‌های اعلام شده معمولا به صورت میانگین وزنی غلظت است که برای یک در معرض قرار گیری ۸ ساعت/روز بی‌خطر تشخیص داده شده است. مثلا برای فلوئورین این حد، مقدار ۲ پی پی ام است. مهندسان کنترل محیط، غلظت ها را برابر یا پایین‌تر از این مقادیر نگه می‌دارند.

روش‌های دیگر برای پیشگیری از مسمومیت در محیط های کاری استفاده از تجهیزات ایمنی شخصی است که مهمترین‌شان لباس‌های محافظ، دستکش و عینک ایمنی است. به ویژه در کارهای خطرناک علاوه بر این‌ها ممکن است به ماسک هوای مدار بسته، ماسک گاز، الخ نیز نیاز باشد.

یکی دیگر از بحث‌های کاری که به محیط زیست ارتباط پیدا می‌کند سموم کشاورزی است. کشاورزان بایستی برای انهدام ظرف سم، آن را به جایگاه‌های دفع زباله‌های خطرناک بدهند. یکی از مهمترین حوزه‌های پیشگیری از مسمومیت مربوط به دفع زباله‌های خطرناک است.