پرش به محتوا

عفونت قارچی و خارش واژن در زنان/عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون

[ویرایش]

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می‌کنند. این کار کاملاً اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می‌شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

پوشیدن لباس تنگ

[ویرایش]

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می‌کند بنابراین توصیه می‌شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

خشک کردن با سشوار

[ویرایش]

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می‌شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می‌کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت می‌کند.

استفاده از کرم‌های مختلف

[ویرایش]

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولاً بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می‌کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می‌شود حتماً برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می‌کنید قطع کنید. حداکثر می‌توان از وازلین خالص (بدون عطر و مواد نگهدارنده) برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

استفاده از کاندوم و ژلهای روان‌کننده یا لوبریکانت(درزنان)

[ویرایش]

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان‌کننده به فروش می‌رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی‌شوند.

تذکر

[ویرایش]

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می‌باشید (در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است. البته این کار حتماً باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.