غلبه بر سستی/تنبلی مزمن

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
از بین بردن سستی تنبلی مزمن منابع
غلبه بر سستی


اگر سستی تا جایی ادامه پیدا کند که به صورت یک صفت در شخص نهادینه شده باشد دیگر باید گفت به صورت مزمن درآمده است. در این شکل از سستی، مشکل به صورت یک الگوی عادتی خود مخرب تعمیم یافته است. به تأخیر اندختن کارها به صورت یک عادت اصلی تبدیل شده است. فرد مبتلا به سستی مزمن بر انجام دادن به موقع هیچ کاری توانایی ندارد، منجر به جدال‌های سخت کاری، مشکلات مالی همیشگی، سطح کیفی پایین زندگی می‌شود. سستی مزمن باعث به وجود آمدن ناتوانی و اختلال روانشناختی در بسیاری از ابعاد زندگی شده و شرمندگی دایمی و عزت نفس پایین برای شخص به وجود می‌آورد. می‌تواند به این صورت باشد که شخص هیچ‌گاه، کامل کردن کارها را از پدر و مادرش یاد نگرفته باشد و از آنجا که دانشمندان فرض می‌کنند هر رفتاری یاد گرفته می‌شود، چنین محیطی می‌تواند به معنای عادت‌های آن شخص باشد. راه درمانش این است که شخص سست مجموعه رفتاری خود را بر پایه اقدام به عمل بازسازی کند. متاسفانه احتمال دارد شخص سستی کننده در انجام این کار نیز سستی به خرج دهد، به این ترتیب سستی مزمن همچنان در وی باقی می‌ماند تا اینکه دیگر برایش قابل تحمل نباشد و به کمک نیاز پیدا کند یا به صورت ناخودآگاه تصمیم بگیرد رفتار خودش را تغییر دهد.

بسیاری از افرادی که خود را «سستی‌کننده مزمن» می‌دانند از یک مشکل سلامتی روحی‌ای رنج می‌برند که پنهان است مثل افسردگی یا اختلال ADD. این افراد اغلب متوجه نمی‌شوند چرا نمی‌توانند «اجتماعی باشند» و زندگی‌شان سرشار از دعوا و ناکامی است. متاسفانه یک بی خبری نسبت به این جز از سستی حتی در میان متخصصان سلامت روان باعث شده که آن را تنها یک «عادت بد» می‌بینند.

علاوه بر این بعضی از افراد گرفتار تک‌بعدی‌نگری هستند که نوعی از اوتیسم است به گونه‌ای که شخص تمایل دارد فقط یک کار را در یک زمان انجام دهد و قادر نیست چند کار را به صورت همزمان یا با تقسیم‌بندی زمان بر حسب اولویت انجام دهد. چنین وضعیتی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد مثل ناهنجاری وسواسی و نشانگان آسپرگر. این افراد کاری را که دارای اولویت است یا مهمتر است را انجام نمی‌دهند و به جای آن کاری را انجام می‌دهند که اهمیت و ضرورتش کمتر است.

این ناهنجاری‌ها با دارو یا روان‌درمانی مداوا می‌شوند به گونه‌ای که شخص رفتارهایش تغییر کند و کیفیت زندگیش بهبود پیدا کند. بنابراین ضروری است افرادی که به مدت طولانی درگیر سستی ناتوان کننده هستند به روان‌درمانگر یا روانپزشک مراجعه کنند تا از نظر سلامتی ذهنی بررسی شوند.