فیڶٿڕ:اجتماعی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب فیڶٿڕ>>بازتاب‌های اجتماعی
در این بخش اندیشه‌ها و نظریات در مورد سانسور، به خصوص سانسور اینترنت نوشته می‌شود، اخبار و بازتاب‌های حذف دست‌رسی به وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها بازتاب می‌یابد، و روش‌های شکایت حقوقی و اعتراض مدنی بررسی می‌شود.

اخبار و تاریخ سانسور[ویرایش]

در این بخش اخبار و timeline سانسور اینترنت به صورت زنده نوشته می‌شود و نیازمند هم‌کاری دائم همکاران پروژه است.

سانسورشده‌ها[ویرایش]

سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که در ایران بسته شده‌اند، واکنش گرداننده یا گردانندگان آن سایت نسبت به خبر ممنوع شدن در ایران.

سانسورچی‌ها[ویرایش]

خبرهایی از سخنان متولیان سانسور اینترنت در ایران، قوانینی که برای سانسور نوشته می‌شود و محدودیت‌های تازه‌ای که در زیرساخت فنی ایجاد می‌شود.

۰۶ دسامبر ۲۰۰۶: آیین‌نامه‌ی سایت‌های اینترنتی، بررسی در بی‌بی‌سی فارسی.

مبانی آزادی بیان و سانسور[ویرایش]

چرا آزادی بیان ارزش و سانسور ضدارزش است؟ مبنای اخلاقی آزادی بیان چیست و آیا حقی برای محدود کردن آن وجود دارد؟ حقوق و قوانین در کشورهای مختلف و تجربه‌های تاریخی از آزادی بیان و سانسور چیست؟ چرا مقدسات و جلوگیری از اهانت به آن‌ها بهانه‌ی همیشگی برای سانسور است؟ آیا تئوری توطئه توجیه سانسور است؟

سانسور هرزه‌نگاری و سکس[ویرایش]

علت و دلیل سانسور عریانی و رفتارهای جفتگیری و آمیزش، تاریخ، مبانی حقوقی و اخلاقی آن. هرزه‌نگاری و هنر. هرزه‌نگاری و نگاه ابزاری به جسم زن و خشونت علیه زنان. تفاوت و شباهت اروتیسم و پورنوگرافی.

سانسور مخالفت سیاسی[ویرایش]

سرکوب مخالفان قدرت - سرکوب مخالفان ایدئولوژی. تمامیت‌خواهی و انحصارطلبی و سانسور. «براندازی نرم» و «انقلاب مخملی»، بهانه‌ای برای سانسور؟ تئوری توطئه و «رسانه‌ها در دست صهیونیست‌ها و سرمایه‌داری».

سانسور مخالفت مذهبی و اهانت به مقدسات[ویرایش]

به چه حقی بعضی چیزها مقدس‌اند؟ آیا آزردگی خاطر معتقدان به مقدسات موجه است؟ تاریخ استفاده از بهانه‌ی اهانت به مقدسات برای سرکوب اقلیت‌های مذهبی و اعتقادی. حکم ارتداد و کشتن دگراندیشان و اهانت‌گران به مقدسات. مدارا و تحمل و مذهب. آزادی بیان و انتشار نفرت مذهبی و نژادی.

سانسور برابری‌خواهی زنان[ویرایش]

از بین رفتن بنیان‌های خانواده توجیه مناسبی برای سانسور اخبار و فعالیت‌های برابری‌خواهانه‌ی زنان است؟