کتاب فیڶٿڕ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مقدمه[ویرایش]

فیلترینگ اینترنت در ایران عبارت است از اعمال سانسور، محدودیت و نظارت ساختاریافته و هدفدار بر دسترسی به محتوای وبگاه‌ها و استفاده از خدمات اینترنتی برای کاربران ایرانی.

با افزایش شمار کاربران اینترنت در اوایل قرن بیستم، تعداد کاربران در سال ۲۰۱۳ به ۴۶ میلیون نفر رسید. در همین زمان، فیلترینگ اینترنت در ایران رو به افزایش بوده است. فیلترینگ هیچگاه در ایران متوقف نشده و در تمام دولت‌های نهم تا دوازدهم اجرا شده‌است. ایران به همراه چین، سوریه، بحرین و ویتنام پنج کشور دشمن اینترنت نام گرفته‌اند.

هدف کتاب[ویرایش]

این کتاب با هدف جمع‌آوری اطلاعات و دانش در مورد سانسور اینترنت، به شکل یک پروژه‌ی جمعی اینترنتی نگاشته می‌شود. هر چیزی که مربوط به سانسور اینترنت باشد می‌تواند در این کتاب قرار بگیرد، و از هر کس که به زبان فارسی آشنایی دارد و به این موضوع علاقه دارد یا اطلاعات مفیدی درباره‌ی آن دارد، دعوت می‌شود تا در نوشتن و اضافه کردن اطلاعات به صفحات این کتاب همکاری کند

چگونه می‌توانم همکاری کنم؟[ویرایش]

توضیحات بیشتر را در مقاله‌ی روش همکاری بخوانید

کمی آشنایی در مورد کار کردن با ویکی برای شروع کار لازم است. در هر صفحه می‌توانید روی عنوان ویرایش کنید در بالای صفحه کلیک کنید و متن فعلی صفحه را تغییر دهید و جملات خودتان را اضافه کنید.
در آن‌چه در این کتاب نوشته می‌شود باید بین عقاید شخصی و واقعیت‌های عملی تفاوت گذاشته شود. واقعیت‌های عملی عموماً نکات فنی یا خبرها هستند اما عقاید شخصی تنها در صورتی قابل استفاده هستند که با ذکر صاحب آن عقیده، و به عنوان یک نمونه‌ی ممکن از مجموعه‌ی عقاید موجود بیان شوند.

همکاری شما به چند شکل ممکن است:

  • اضافه کردن دانش و اطلاعات شخصی خودتان به متن، لینک دادن به متن‌های موجود یا کپی آن‌ها در متن با کسب اجازه از صاحبان آن متن‌ها.
  • توسعه‌ی ساختار کتاب در بخش‌های مختلف، که سوآل‌ها و نیاز به اطلاعاتی را بازتاب می‌دهد که شما دقیق نمی‌دانید یا فرصت نوشتن‌اش را نداشته‌اید، اما امیدوارید کس دیگری در آن مورد بنویسد. توسعه‌ی ساختار می‌تواند به شکل ایجاد لینک‌هایی باشد که صفحات مربوط به آن‌ها نوشته نشده‌اند یا ایجاد بخش‌های جدید خالی در صفحات موجود.
  • در بخش‌های فنی و تکنیکی مربوط به روش‌های مبارزه با سانسور، صفحات جانبی پرسش و پاسخ ایجاد می‌شود. اگر پاسخ به پرسش خودتان را پیدا نمی‌کنید، پرسش را با ویرایش به متن صفحه اضافه کنید و جلوی آن علامت (پرسش باز) را بگذارید شاید همکاران دیگر پروژه آن را ببینند و پاسخی برای آن داشته باشند.

فهرست[ویرایش]

راهنمای فنی[ویرایش]

نوشته‌های این بخش ماهیت فنی و مربوط به فناوری شبکه و اطلاعات دارند. سعی می‌شود مطالب به صورت مرحله به مرحله، بدون پیچیده کردن‌های غیر ضروری، بدون افزودن اظهار نظرهای غیرفنی باشد.

راه‌های سانسور اینترنت[ویرایش]

روش‌ها و افزارهای مورد استفاده برای سانسور اینترنت و طرز استفاده از آن‌ها. فقط قدرت

راه‌های گذر از سانسور اینترنت[ویرایش]

روش‌ها و افزارهای مورد استفاده برای گذشتن از سد سانسور و طرز استفاده از آن‌ها.

برای افراد پشت سانسور[ویرایش]

روش‌هایی که ممکن است برای افرادی که از اینترنت سانسورشده استفاده می‌کنند مفید باشد.

برای افراد سانسورنشده[ویرایش]

افرادی که اینترنت سریع و ارزان و سانسورنشده دارند، می‌توانند از آن برای کمک به دوستان‌شان که پشت سانسور هستند استفاده کنند. این بخش به روش‌ها و نرم‌افزارهایی می‌پردازد که افرادی که خارج از حلقه‌ی سانسور که علیه سانسور مبارزه می‌کنند علاقه‌مند هستند درباره‌ی آن‌ها بدانند.

بازتاب‌های اجتماعی و انسانی سانسور اینترنت[ویرایش]

در این بخش اندیشه‌ها و نظریات در مورد سانسور، به خصوص سانسور اینترنت نوشته می‌شود، اخبار و بازتاب‌های حذف دست‌رسی به وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها بازتاب می‌یابد، و روش‌های شکایت حقوقی و اعتراض مدنی بررسی می‌شود.

اخبار و تاریخ سانسور[ویرایش]

در این بخش اخبار و timeline سانسور اینترنت به صورت زنده نوشته می‌شود و نیازمند هم‌کاری دائم همکاران پروژه است.

سانسورشده‌ها[ویرایش]

سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که در ایران بسته شده‌اند، واکنش گرداننده یا گردانندگان آن سایت نسبت به خبر ممنوع شدن در ایران.
برای مثال سایت دهخدا

سانسورچی‌ها[ویرایش]

خبرهایی از سخنان متولیان سانسور اینترنت در ایران، قوانینی که برای سانسور نوشته می‌شود و محدودیت‌های تازه‌ای که در زیرساخت فنی ایجاد می‌شود

مبانی آزادی بیان و سانسور[ویرایش]

چرا آزادی بیان ارزش و سانسور ضدارزش است؟ مبنای اخلاقی آزادی بیان چیست و آیا حقی برای محدود کردن آن وجود دارد؟ حقوق و قوانین در کشورهای مختلف و تجربه‌های تاریخی از آزادی بیان و سانسور چیست؟ چرا مقدسات و جلوگیری از اهانت به آن‌ها بهانه‌ی همیشگی برای سانسور است؟ آیا تئوری توطئه توجیه سانسور است؟

سانسور هرزه‌نگاری و سکس[ویرایش]

علت و دلیل سانسور عریانی و رفتارهای جفتگیری و آمیزش، تاریخ، مبانی حقوقی و اخلاقی آن. هرزه‌نگاری و هنر. هرزه‌نگاری و نگاه ابزاری به جسم زن و خشونت علیه زنان. تفاوت و شباهت اروتیسم و پورنوگرافی.

سانسور مخالفت سیاسی[ویرایش]

سرکوب مخالفان قدرت - سرکوب مخالفان ایدئولوژی. تمامیت‌خواهی و انحصارطلبی و سانسور. «براندازی نرم» و «انقلاب مخملی»، بهانه‌ای برای سانسور؟ تئوری توطئه و «رسانه‌ها در دست صهیونیست‌ها و سرمایه‌داری».

سانسور مخالفت مذهبی و اهانت به مقدسات[ویرایش]

به چه حقی بعضی چیزها مقدس‌اند؟ آیا آزردگی خاطر معتقدان به مقدسات موجه است؟ تاریخ استفاده از بهانه‌ی اهانت به مقدسات برای سرکوب اقلیت‌های مذهبی و اعتقادی. حکم ارتداد و کشتن دگراندیشان و اهانت‌گران به مقدسات. مدارا و تحمل و مذهب. آزادی بیان و انتشار نفرت مذهبی و نژادی.

سانسور برابری‌خواهی زنان[ویرایش]

از بین رفتن بنیان‌های خانواده توجیه مناسبی برای سانسور اخبار و فعالیت‌های برابری‌خواهانه‌ی زنان است؟

بعضی منابع مفید دیگر در مورد سانسور اینترنت[ویرایش]