مسیریابی وسایل نقلیه/انواع

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انواع گوناگونی از مسئله مسیریابی خودرو وجود دارد:

  • مسئله مسیریابی خودرو با بارگیری و تحویل، VRPPD: تعدادی از کالاها باید از نقاط مختلف بارگیری شده و در مکان‌های دیگری تحویل داده شوند. هدف، یافتن مسیرهای بهینه برای یک ناوگان از وسایل نقلیه برای ملاقات محل بارگیری و محل تخلیه کالا است.
  • مسئله مسیریابی خودرو با LIFO: مشابه با VRPPD است، به جز آنکه یک محدودیت اضافی بر روی بارگیری وسایل نقلیه وجود دارد. در LIFO در هر نقطه انتقال، کالای تحویلی باید آخرین کالایی باشد که بار زده می‌شود. این طرح، تعداد دفعات بارگیری و تخلیه بار را کاهش می‌دهد زیرا نیازی به خالی کردن موقت بارها به جز آنهایی که باید خالی شوند، نخواهد بود.
  • مسئله مسیریابی خودرو با پنجره‌های زمانی (VRPTW): مکان‌های تحویل هر کدام پنجره‌های زمانی‌ دارند که در ظرف مدت آن ها، تحویل‌ها (یا ملاقات‌ها) باید انجام گیرند. در تئوری پیچیدگی محاسباتی این مسئله به عنوان یک مسئله NP-سخت معروف است.
  • مسئله مسیریابی خودرو ظرفیت‌دار (با و یا بدون پنجره‌های زمانی): CVRP یا CVRPTW. وسایل نقلیه دارای ظرفیت محدودی برای حمل کالاهایی که باید تحویل داده شوند، هستند.
  • مسئله مسیریابی خودرو با چندین سفر (VRPMT): در VRPMT وسایل نقلیه می‌توانند بیشتر از یک مسیر را طی کنند.
  • مسئله مسیریابی خودرو باز (OVRP): در OVRP نیازی نیست که وسایل نقلیه به ایستگاه بازگردند.

شرکت‌های نرم افزاری متعددی دست به تولید نرم‌افزارهایی برای حل مسائل VRP مختلف زده‌اند. مقالات زیادی در مورد جزئیات تحقیقات و نتایج آنها موجود است. هرچند VRP مرتبط با مسئله زمان‌بندی کار است، این دو مسئله اغلب با تکنیک‌های متفاوتی از هم حل می‌شوند[۱].

منابع[ویرایش]

  1. امین توکل‌نیا، مصطفی ستاک. "مسیریابی وسایل نقلیه". شرکت چاپ و نشر بازرگانی. 1394