پرش به محتوا

مقدمه‌ای بر سیستم‌های اطلاعاتی رایانه‌ای/رایانه‌ها و جامعه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

فواید یک جامعه جهت داده شده به سمت رایانه‌ها

[ویرایش]

نسل ما تلاش می‌کند سریع‌ترین باشد. برای رسیدن به این هدف از تمام توان رایانه‌ها استفاده می‌کند تا کارهای بیشتری را با سرعت بیشتری انجام دهد. رایانه‌ها به جهان فردی و تجارت از طرق زیر سود می‌رسانند تا کار خود را به نحو بهتری انجام دهند: خریدن و فروختن محصولات، ارتباط برقرار کردن با جهان، بهبود بخشیدن دانش ما، تأثیرگذاری‌های شغلی، سرگرمی، تحقیقات، پرداخت قبض‌ها. اکنون ما می‌توانیم از طریق بالا بردن فناوری‌مان، کارهای جدید، بیشتر و بهتری انجام دهیم. همچنین از طریق بهبود پزشکی به جامعه کمک می‌کند درمان‌های بهتری به دست آورد و با افزایش عمر و کیفیت زندگی همراه باشد. از نظر فردی فواید رایانه برای من این می‌تواند باشد که یک دوره آموزشی ترکیبی برگزار کنم و از این رهگذر با صرفه‌جویی در زمان، کارهای بیشتری را بتوان نسبت به یک کلاس معمولی انجام دهم. فرارسیدن رایانه‌ها (conveyance of computers) یعنی اینکه شما ۲۴ ساعت در روز، ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز سال به رایانه دسترسی داشته باشید. این امر سبب می‌شود جامعه زمان داشته باشد تا دانش خود را گسترش داده و هر زمان نیاز باشد فرصت‌های بهتری ایجاد کند.

معایب یک جامعه جهت داده شده به سمت رایانه‌ها

[ویرایش]

همراه با فواید زیان‌هایی نیز می‌آیند. در مورد رایانه‌ها معایبی که به همراه داشته است استفاده بیش‌از حد، امنیت، مسائل مربوط به محرمانگی، و مشکلات مربوط به سلطه فرهنگی است. هر محصولی که از آن بیش از حد استفاده شود، استفاده بیش از حد آن بد است، در مورد رایانه‌ها استفاده بیش از حد باعث از بین رفتن ارتباطات انسانی چهره به چهره می‌شود و بیشتر ارتباطات از طریق رایانه انجام می‌گیرد. این سبب می‌شود اعتماد انسان‌ها وقتی با یکدیگر در جامعه در حال گفتگو هستند نسبت به هم کم شود.

تفاوت‌های شیوه‌های مختلف ارتباطات آنلاین

[ویرایش]

کاملا آشکار است که با رشد رایانه‌ها شیوه‌های ارتباط از طریق رایانه نیز رشد کرده است. ایمیل‌ها و شبگه‌های اجتماعی جای تلفن‌های قدیمی را گرفته‌اند، این ابزارها نه تنها در دنیای افراد وارد شده‌اند بلکه در دنیای تجارت نیز وارد شده‌اند. اگرچه رایانه‌ها به ما امکان می‌دهند ارتباطات‌مان را با افراد بیشتر کنیم اما مهم است که هنگام حرف زدن از یک سری آداب و روش‌ها پیروی کنیم. این روش‌های آداب و معاشرت، نتیکت نامیده می‌شود. به طور کلی نتیکت به ما می‌گوید چه کاری در ارتباطات آنلاین پذیرفتنی هست و چه کاری پذیرفتنی نیست. انسان‌ها باید به یاد داشته باشند که اگرچه در ارتباطات آنلاین ارتباطشان چهره به چهره نیست اما در هر صورت یک تعامل انسانی است. رفتار و ادب و احترام بسیار مهم است.

ناشناس ماندن

[ویرایش]
ناشناس

این یک حقیقت انکارناپذیر است که با افزایش ارتباطات آنلاین تقریبا همیشه یک نوع ناشناس ماندن شکل می‌گیرد. تقریبا شبیه هر چیز دیگری در این جهان ناشناس بودن هم می‌تواند خوب باشد هم می‌تواند بد باشد. هر کسی آنلاین شد می‌تواند هر کسی دوست دارد بشود. او می‌تواند یک هویت مخفی برای خود به دست آورد، می‌تواند حساب کاربری ناشناس ایجاد کند، می‌تواند حرف‌هایی را بزند بدون اینکه دیگران در مورد او قضاوت کنند. از ناشناسی می‌توان استفاده خوب کرد اگر انتخاب‌ها درست، صادقانه و قانونی باشد. مثال‌هایی از آن وبلاگ‌ها، مقالات و ایمیل‌های مهم هستند. آزادی به منتقد بی‌چهره اجازه می‌دهد احساس فردی خود را صادقانه بیان کند. با این حال نباید از ناشناسی سو استفاده شود. افراد اغلب برای فحش دادن، آزار رساندن و کلاهبرداری از آن استفاده می‌کنند. ضروری است که به افراد یاد بدهیم چطور از این هدیه به صورت درست و محترمانه استفاده کنند و از آن سو استفاده نکنند.

مخلوط شدن

[ویرایش]

از آنجایی که با اینترنت دسترسی مجازی به همه توع اطلاعات نسبتاً کار آسانی است هر کاربر با این سناریو مواجه است که اعتبار مقدار اطلاعات به دست آورده چقدر است. تخمین زده می‌شود بیش از ۲۰۰ میلیارد صفحه وب وجود دارد اما موتورهای جستجو فقط یک چهارم این تعداد را نشان می‌دهند. پس متوجه می‌شویم اینترنت هم اطلاعات غلط می‌تواند بدهد و هم اطلاعات درست، مسئولیت این که اطلاعات به دست آمده چقدر اعتبار دارد بر عهده خود کاربر گذاشته می‌شود.