نگهداری از همستر/محل نگهداری همستر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
بهداشت همستر محل نگهداری همستر تولیدمثل و آبستنی در همستر
نگهداری از همستر


نمونه از قفس نگهداری از همستر در خانه
نمونه از قفس نگهداری از همستر در خانه


همسترها در شرایط طبیعی لانه‌ای به عمق ۱ تا ۲ متر در زیرزمین حفر کرده و زندگی خود را در آن سپری می‌کنند. آنها در فصل زمستان در این محل به خواب زمستانی می‌روند؛ ولی یک همستر خانگی، در قفس زندگی می‌کند و خواب زمستانی هم ممکن است برای وی معنی نداشته باشد. چرا که شرایط دما، نور و ... (که زمان این خواب را برای وی تعیین می‌کند) با محیط طبیعی‌اش متفاوت است. با وجود این، زندگی در قفس بری همستر چندان مشکل نخواهد بود و آنها به مراقبت زیادی نیاز ندارند. با این حال باید برای تأمین رفاه و آسایش وی و کاهش خطرات احتمالی، شرایط ایده‌آلی را در قفس برایش مهیا سازید.

طراحی و جنس قفسی که برای این حیوان خانگی انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که آسیبی به وی وارد نسازد و در عین حال قابل جویدن بوسیله حیوان نیز نباشد.

قفس باید از فضای کافی برخوردار باشد و بهتر است که حداقل به ابعاد ۳۰×۵۰×۶۵ سانتیمتر باشد. در ضمن شکل و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که تمیز کردنش به آسانی امکان‌پذیر باشد. استفاده از قفسهای چند طبقه توصیه نمی‌شود. کف قفس را باید از موادی مانند خاک اره، ماسه نرم و شن و ... بپوشانید تا رطوبت اضافی را جذب کند. بهتر است موادی که برای بستر استفاده می‌کنید قابل جویدن برای همستر نبوده و ضخامتشان نیز از ۷ سانتیمتر کمتر نباشد. از آنجایی که همسترها جانوران پرتحرکی بوده و عدم تحرک و جنب و جوش موجب افسردگی و ناراحتی آنها می‌شود، باید اسباب تفریح و بازی آنها را در قفس فراهم سازید. این اسباب‌بازی می‌تواند شامل سرسره، حلقه‌های سرگرم‌کننده، توپ و ... باشد.


ظروف غذا و آب را در گوشه‌ای از قفس و به گونه‌ای ثابت کنید که محتویاتشان به آسانی نریزد. به یاد داشته باشید که همسترها جانوران بسیار تمیزی هستند بنابراین اگر یک محل مناسب در قسمتی از قفس برای دفع و ادرار کردنشان مهیا سازید، آنها در محل مذکور دفع ادرار و مدفوع خواهند کرد و تمیز کردن قفس، برای شما راحتتر خواهد بود.

محل قفس همستر باید در جایی مناسبی از لحاظ شرایط نور، دما و ... باشد. برای مثال چون همسترها جانوران شب‌کاری بوده و روزها را در خواب سپری می‌کنند و در واقع چشمان آنها برای قرار گرفتن در برابر نور زیاد تکامل نیافته است، این محل باید به دور از تابش مستقیم آفتاب و نور شدید باشد. از طرف دیگر کاهش زیاد نور و همچنین دما (به زیر ۴ تا ۵ درجه سانتیگراد) باعث خواهد شد تا جانور به خواب زمستانی برود؛ بنابراین اگر دوست ندارید که همسترتان را در خواب زمستانی ببینید، باید این مسأله را نیز در نظر داشته باشید. بهترین دما برای نگهداری همستر بین ۲۵ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۵۰ درصد می‌باشد.

نکته دیگری که در مورد امکانات داخل قفس همستر باید در نظر داشته باشید این است که چون این جانوران به‌طور غریزی تمایل دارند درون سوراخ و حفرات پنهان شوند. بهتر است که یک قوطی، یا یک قطعه لوله‌ای استوانه‌ای درون قفس وی قرار دهید تا در مواقعی که دوست دارد، درون آن مخفی شود. به یاد داشته باشید که موقع زایمان باید فضای بیشتری را برای جانور مهیا سازید.