پرش به محتوا

نگهداری از همستر/بهداشت همستر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تغذیه همستر بهداشت همستر محل نگهداری همستر
نگهداری از همستر


از آنجایی که همسترها حیوانات کنجکاو و جونده‌ای هستند، در صورتیکه در محیط اطراف خود (بیرون از قفس) به گردش آزادانه بپردازند، ممکن است خطراتی را برای خود بوجود آورند. برای مثال جویدن سیمهای برق می‌تواند منجر به مرگشان شود؛ بنابراین حتی الامکان این فرصت را برای وی مهیا نسازید. محل نگهداری همستر را حداقل هفته‌ای یکبار تمیز کنید. ظروف آب و غذا نیز باید هر هفته حداقل سه بار تمیز و ضد عفونی شوند. در ضمن باید دقت کنید که از مواد سمی در شستشو و ضدعفونی کردن قفس، ظروف آبخوری و غذاخوری استفاده نکنید.

قبل از خوراندن سبزیجات تازه و میوه‌ها آنها را بطور دقیق شستشو دهید، چرا که ممکن است آغشته به سموم آفت کش بوده و برای حیات حیوان خطرآفرین باشد. همواره پس مانده‌هایی غذایی را از بستر و قفس همستر جمع کنید زیرا در غیر اینصورت آنها دچار گندیدگی شده و باعث بروز بیماری خواهند شد. همانطور که در صفحات پیش گفته شد ظرف آب نیز باید به گونه‌ای باشد که براحتی آب درون آن به قفس نریزید.

همسترها اساساً به خوردن کرم‌ها، سوسک‌ها و سایر حشرات علاقه نشان می‌دهند، با این حال سعی نکنید در تغذیه آنها از این موجودات استفاده کنید. حدالامکان از ورود موشها به محل زندگی همستر جلوگیری کنید، چرا که ممکن است بیماریهای خطرناکی را به همستر منتقل کنند. در مورد محل نگهداری همستر باید دقت داشته باشید تا از وزش باد و هوای سرد درامان باشد و در صورت امکان یک جای گرم را برای نگهداری آن در نظر بگیرید.

اگر تعداد زیادی همستر نگهداری می‌کنید، همواره دقت داشته باشید که همستر بیمار را شناسایی کرده و آن را از بقیه جدا کنید. همستر بیمار ممکن است علائمی مانند ترشحات بینی و چشم، موریختگی، اسهال، عطسه، عدم تحرک و نشاط، رنگ‌پریدگی چشمها و بی‌اشتهایی را نشان دهد. توجه داشته باشید که سرماخوردگی می‌تواند از انسان به همستر منتقل شود؛ بنابراین از تماس اشخاص سرماخورده با آن جلوگیری کنید.

در محل زندگی جمعی همسترها، همستر زخمی را از سایرین جدا کنید چرا که همستر زخمی مورد حمله سایر همنوعان خود قرار خواهد گرفت. نکته دیگری که در مورد بهداشت همستر باید رعایت کنید این است باید که با قرار دادن مقداری چوب سفت و محکم مانند چوب گردو و یا بلوط از رشد بیش از حد دندانهای همستر جلوگیری کنید.

در مورد مقید کردن همستر نیز باید دقت کنید تا از خشونت بیجا خودداری کرده و موجبات ترس و تحریک حیوان را فراهم نسازید. برای مقید کردن می‌توانید از یک قوطی استوانه‌ای شکل استفاده کنید و یا می‌توانید پوست ناحیه گردن حیوان را گرفته و پاهای عقبی آن را در کف دستتان نگهدارید. اگر قادر نیستید که هیچ‌کدام از روشهای گفته شده را بکار ببرید، بهتر است یک دستکش پوشیده و آنرا بردارید.