نگهداری از همستر/تغذیه همستر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
اصول نگهداری از همستر تغذیه همستر بهداشت همستر
نگهداری از همستر


احتیاجات غذایی همسترها بسیار شبیه به رت است. آنها در انتخاب غذا سخت‌گیر نبوده و تقریباً همه چیز خوارند. با این حال همستر علاقه زیادی به تخم‌مرغ، برنج، گوشت و سیب‌زمینی دارد. وی حیوان صرفه‌جویی بوده و علاقه زیادی به پرخوری ندارد. با این وجود، به منظور تأمین سلامت و نشاط همستر باید جیره مناسبی که شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامینها و مواد معدنی ضروری باشد برایش مهیا کنید.

برای برطرف ساختن نیاز حیوان به کربوهیدرات، استفاده از غذاهایی مانند سیب زمینی، برنج و یا دانه‌هایی مانند ذرت، گندم، جو و بلوط مفید است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که این حیوان به ویتامینهایی مانند A و D و E و K و برخی ویتامینهای خانواده B نیاز مبرمی دارد و عدم تأمین آن باعث بروز اختلالاتی مانند کاهش وزن، ضعف عضلانی، اختلالات عصبی، اختلال در شد و ریزش مو خواهد شد. بهمین دلیل سعی کنید از سبزیجات و میوه‌های تازه در جیره، بعنوان مکمل غذایی استفاده کنید. استفاده از سبزیجات بویژه در دوران تولید مثل برای همستر بسیار مفید خواهد بود. با این حال هیچ موقع سعی نکنید مقادیر زیاد آنرا یکدفعه به حیوان بخورانید، زیرا این کار باعث بروز اسهال خواهد شد.

در ضمن در مصرف حبوبات باید این مسئله را مد نظر قرار دهید که هر چند همسترها دارای دستگاه گوارش قوی با توانایی هضم بالایی هستند، با این حال میوه‌جات ترش، مانند پرتغال که خاصیت اسیدی دارد برای آنها مضر هست لذا توصیه به خوراندن آنها نمی‌شود.

در صورت امکان از پلیت‌های آماده و مخصوص جوندگان به همراه تخم آفتابگردان (که از غذاهای مورد علاقه همستر است) نیز می‌توانید استفاده کنید. مصرف این پلیت‌های آماده شده بخاطر اینکه حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند بسیار سودمند خواهد بود. در مورد آب مورد نیاز حیوان باید توجه داشته باشید که همسترها اساساً به آب زیادی نیاز ندارند، با این حال بهتر است آب آشامیدنی تمیز همواره به مقدار کافی در اختیار آنها باشد.

این حیوانات خصوصیات تغذیه‌ای عجیب و جالبی دارند. آنها قبل از خوردن غذا، آنرا به دقت بازرسی می‌کنند و سپس غذا را وارد جیب‌های گونه‌ای خود کرده و در این قسمت انبار می‌کنند. سپس غذای انبار شده را در گوشه‌ای خالی کرده و به خوردن آن مشغول می‌شوند. آنها پس از خوردن غذا با دستهای خود دهان و بینی‌شان را تمیز می‌کنند. از خصوصیات قابل توجه این حیوان، مدفوع خواری آن است که در واقع جزء عادتهای تغذیه‌ای حیوان است و ما هیچ توصیه‌ای برای ترک دادن این عادت نمی‌کنیم. در مورد کمیت جیره غذایی و دفعات تغذیه همستر در هر روز، باید بدانید این حیوان به حدود ۸ تا ۱۲ گرم غذای روزانه و حدود ۸ تا ۲۰ سی سی آب نیاز دارد. به گفته دیگر وی روزانه به اندازه ده درصد وزن بدنش آب و غذا مصرف می‌کند و تنها یک وعده غذایی در روز برای تغذیه‌اش کافی است .